Дякуємо, що читаєте нас українською💪

“Гордість” року: найгучніші скандали та затримання, у яких «засвітилися» посадовці Бессарабії

Юліана Грановська 0 коментарів 9369 переглядів

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


Уподовж 2024 року у Бессарабії сталося чимало скандалів та затримань, пов’язаних із посадовцями різних рівнів. Однак лідером серед усіх районів за кількістю ганебно-резонансних подій став Білгород-Дністровський район. Саме тут зафіксовано найбільше випадків корупційних правопорушень, зловживань службовим становищем та кримінальних затримань місцевих чиновників. Ці інциденти привернули значну увагу громадськості. «Бессарабія INFORM» нагадає про найгучніші інциденти, що трапились у році, який минає.


Суддя Боярський з Білгорода-Дністровського і гучний корупційний скандал

Почався рік з новини про одіозного суддю з Білгорода-Дністровського, якому 9 січня повідомили про підозру у перевищенні повноважень, пов’язаний з допомогою в уникненні мобілізації. Йдеться про Олександра Боярського, щодо якого спеціалізована антикорупційна прокуратура розпочала розслідування за звинуваченням в отриманні хабаря. За інформацією прокуратури, він був затриманий за обіцянку ухвалити рішення щодо встановлення місця проживання дитини з батьком, що мало використовуватись для уникнення мобілізації та виїзду за кордон. Під час розслідування правоохоронці встановили, що упродовж 2022-2023 років у суді, який тривалий час очолював Боярський, винесено понад 1000 рішень, пов’язаних із визначенням місця проживання дітей з батьком, аби «відкосити» від мобілізації. Крім того, слідство виявило численні випадки підробки документів та втручання в автоматизовану систему розподілу справ. Окремі рішення дозволяли чоловікам виїжджати за кордон без супроводу дитини, а також підтверджували місце її проживання на тимчасово окупованій території.

Звичайно, кількість таких рішень зросла в судах по усій країні, але Білгород-Дністровський міськрайонний суд явно вибивається із загального ряду – понад 30% рішень усієї судової системи України за перші два роки повномасштабного вторгнення припадають саме на цей маленький суд.

Окрім цього, у липні 2021 року детективи Державного бюро розслідувань викрили Олександра Боярського, колишнього голову Білгород-Дністровського міськрайонного суду, на спробі шахрайства. Разом з місцевим адвокатом він нібито вимагав хабар від мешканця Одеської області за ухвалення позитивного судового рішення.

У листопаді того ж року Вища рада правосуддя задовольнила клопотання першого заступника Генерального прокурора Романа Говди про тимчасове усунення Боярського від здійснення правосуддя. Це рішення було ухвалене у зв’язку з притягненням судді до кримінальної відповідальності за скоєння правопорушення, що передбачене частиною 2 статті 2 Кримінального кодексу України.

У 2023 Олександра Боярського на посаді голови суду змінив Валентин Заверюха, про якого «БІ» уже також розповідала.

16 січня 2024 року стало відомо, що Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід судді Боярському у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення 1 мільйона 59 тисяч 800 гривень застави. 23 січня Вища Рада Правосуддя прийняла рішення тимчасово відсторонити Боярського від здійснення правосуддя.

"Гордість" року: найгучніші скандали та затримання, у яких «засвітилися» посадовці Бессарабії

Хабарі за ухилення від мобілізації: затриманий військком з Білгород-Дністровщини

Також у січні під пильне око правоохоронців потрапив працівник Білгород-Дністровського РТЦК та СП, який за гроші допомагав військовозобов’язаним чоловікам уникнути мобілізації.

Як стало відомо «БІ» з власних джерел, за отримання хабаря в сім тисяч доларів за зняття з військового обліку трьох чоловіків затримали керівника Саратського районного військкомату. У ДБР повідомили також, що за дві тисячі доларів ділок робив «клієнтам» документи про визнання їх непридатними до військової служби, а за три тисячі доларів – чоловіки могли ще й знятись з військового обліку.

Співробітнику РТЦК та СП повідомлено про підозру у зловживанні впливом за ч. 2 ст. 369-2 Кримінального Кодексу України.

У березні працівники Державного бюро розслідувань завершили досудове розслідування стосовно Саратського воєнкома, а обвинувальний акт було направлено до суду.

На судовому засіданні обвинувачений повністю визнав себе винним у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення, погодившись з обставинами їх вчинення, викладеними в обвинувальному акті та угоді. У результаті судом було винесено наступне рішення: затвердити угоду про визнання винуватості, визнати його винуватим у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 369-2 КК України, та призначити йому покарання у вигляді штрафу в розмірі 93 500 гривень (до речі, тільки з однієї родини військовослужбовець отримав більш ніж у двічі більшу суму).


Окрім цього, на підставі ч. 2 ст. 55 КК України йому призначили додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади, пов`язані з виконанням функцій держави, на строк у три роки. Накладений на майно арешт скасували. Цікавий момент: під час прийняття рішення суд взяв до уваги той факт, що обвинувачуваний був раніше не судимим та є пенсіонером по інвалідності ІІ групи.

Затримання під час наради: сільського голову запідозрили у відмиванні грошей та привласненні землі

Найгучніше та найбільш публічне затримання відбулося 24 січня прямо під час проведення наради в Одеській обласній державній адміністрації і знову стосувалося Білгород-Дністровського району. Так, під час засідання робочої групи “Прозорість та Підзвітність” правоохоронці затримали й повідомили про підозру Мологівському сільському голові Олегу Німачуку. Очільника громади вивели із засідання для проведення слідчих дій співробітники Служби Безпеки України. Його підозрювали в легалізації (відмиванні) доходів, одержаних злочинним шляхом, а також привласненні, розтраті майна або заволодінні ним шляхом зловживання службовим становищем.

Пізніше правоохоронці розповіли подробиці та повідомили, що під виглядом безоплатної приватизації сільський голова за 12 тисяч доларів оформив право приватної власності на землю на користь підконтрольної особи для подальшого продажу. Як зазначали в СБУ, Олег Німачук був у змові разом з іншими особами, аби заволодіти землею ринковою ціною приблизно 186 тисяч гривень.


«Ділки оформляли на підставних осіб права власності на неіснуючі об’єкти нерухомості. Ці підроблені документи, за якими на земельних ділянках начебто розташовані житлові будівлі приватної власності, стали підставою для відведення державних земель на березі Дністровського лиману. Відчуження земель рекреаційного призначення відбувалося із цільовим призначенням «для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка)», – розповіли в Управлінні СБ Одещини.

Справа стала відомою правоохоронцям на етапі оформлення договору купівлі-продажу, коли голова отримав завдаток розміром 115 тисяч 500 гривень від майбутнього покупця. Однак поліція вчасно втрутилася, вилучивши правоустановчі документи та інші матеріали, підтверджуючі незаконні дії.

У квітні директору ТОВ, який у змові з сільським головою заволодів земельною ділянкою, винесли вирок суду. 29 березня 2024 між прокурором Спеціалізованої екологічної прокуратури Одеської обласної прокуратури та підозрюваним було укладено угоду про визнання винуватості. А 4 квітня суд затвердив дану угоду та визнав чоловіка винним у вчиненні ряду кримінальних правопорушень та призначив покарання у виді п`яти років позбавлення волі, з позбавленням права займатися діяльністю з оформлення прав на землю строком на два роки, зі штрафом у розмірі п`яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ─ 85000 гривень, без конфіскації майна. У залі суду обвинуваченого звільнили від відбування основного покарання, встановивши йому іспитовий термін один рік.

"Гордість" року: найгучніші скандали та затримання, у яких «засвітилися» посадовці Бессарабії

Затримання подружжя Криштопових: земельні махінації на березі Дністровського лиману

У справі незаконного заволодіння землею 10 травня співробітники Служби безпеки України затримали заступника Білгород-Дністровського міського голови Андрія Криштопова та його дружину Наталю. Подружжя підозрювали у незаконних оборудках з землею на березі Дністровського лиману. Джерела у правоохоронних органах повідомляли, що заммера та Наталя Криштопова, яка є землевпорядником, фігурують у справі про оформлення права власності на земельні ділянки на підставних осіб.

У подальшому Білгород-Дністровський міськрайонний суд змінив запобіжний захід Андрію Криштопову, тож деякий час він знаходився під домашнім арештом. Також його на той час відсторонили від посади. З жовтня заступник мера знову знаходиться на робочому місці.

"Гордість" року: найгучніші скандали та затримання, у яких «засвітилися» посадовці Бессарабії

Розкрадання грантових коштів в Ізмаїлі: у схемі задіяні посадовці міськради

Також наприкінці січня стало відомо продовження історії з розкраданням грантових коштів на резервний трубопровід в Ізмаїлі. Окрім директора КП, викрили ще двох фігурантів.

Скандал навколо присвоєних коштів розгорівся ще у жовтні минулого року. Правоохоронці встановили, що зловмисники заволоділи грантовими коштами, та повідомили про підозру директору одного з комунальних підприємств Ізмаїльської міської ради –  менеджеру проєкту.

Загалом на закупівлі управлінських послуг розікрали понад 8 000 000 гривень грантових коштів. Вони були виділені Україні Румунією та мали надаватися в рамках спільного проєкту щодо реконструкції каналізаційних мереж та влаштування резервного трубопроводу в місті Ізмаїл.

Підконтрольні основному фігуранту особи, починаючи з 2019 року, складали неправдиві акти про нібито надані послуги по управлінню державним проєктом. У той же час офіційний менеджер проєкту від органів місцевої влади затверджував фіктивні документи.

«В ході подальшого розслідування отримали докази причетності до даного злочину ще двох осіб – директорок комерційної структури», – розповів тоді старший слідчий СУ ГУНП в Одеській області Олександр Січкар.

Трьом фігурантам кримінального провадження було повідомлено про підозру за ч. 2  ст. 28, ч. 1 ст. 366 (службове підроблення, вчинене за попередньою змовою групою осіб) та ч. 3 та 4 ст. 191 (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем) Кримінального кодексу України.

"Гордість" року: найгучніші скандали та затримання, у яких «засвітилися» посадовці Бессарабії

Хабар за землю: депутат Білгород-Дністровської райради затриманий на отриманні 20 000 доларів

Лютий 2024 року також відзначився затриманнями для публічних людей, зокрема з Білгород-Дністровщини. На початку лютого в одному з ресторанів Одеси на хабарі за вирішення «земельного питання» затримали депутата Білгород-Дністровської райради Анатолія Хмільківського. За своє «сприяння» він мав намір отримати 20 000 доларів.

Нагадаємо, зазначений дупетат був одним із кандидатів на посаду голови Білгород-Дністровської районної ради.

Обласна прокуратура повідомила чиновнику про підозру у вимаганні та одержанні неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особами, уповноваженими на виконання функцій місцевого самоврядування за ч. 3 ст. 369-2 КК України. Як встановило слідство, підозрюваний вимагав у приватного підприємця хабар за безперешкодну передачу в оренду з правом приватизації двох земельних ділянок площею чотири га поблизу села Молодіжне Одеського району для будівництва комплексу технічного обслуговування транспортних засобів.

Депутата затримали під час одержання першого «траншу» у сумі десять тисяч доларів США. Тоді суд частково задовольнив клопотання слідчих про обрання підозрюваному запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, дозволивши альтернативу – внесення застави розміром чотири мільйони три тисячі гривень.

Більше місяця знаходячись у слідчому ізоляторі, Анатолій Хмільківський, який повністю заперечував обвинувачення, що були йому висунуті, та мав власну версію того, що саме відбулось з ним на початку лютого цього року, за допомогою своїх адвокатів надав “БІ” написаний власноруч відкритий лист до громадськості. Пізніше він написав ще один лист, у якому вимагав уваги вже Президента України, Генпрокурора, Державного Бюро розслідувань та очільника Одеської військової адміністрації.

Корупційний скандал в Болградському районному суді: служителя Феміди викрили на хабарі

Також у скандал в лютому потрапив служитель Феміди з Болградщини. Так, 19 лютого, за клопотанням керівника САП,  Вища рада правосуддя тимчасово відсторонила від здійснення робочих обов’язків у зв’язку із притягненням до кримінальної відповідальності суддю Болградського районного суда. За наявною інформацією, йшлося про Сергія Висоцького.

Його викрили на одержанні 4 тисяч доларів США неправомірної вигоди.

Повідомлення про підозру правопорушник отримав ще 9 лютого. За версією слідства, суддя отримав кошти для передачі своїм колегам за ухвалення ними рішень про закриття проваджень у справах про адміністративні правопорушення відносно фізичної особи. Фактично наміру передавати грошові кошти він не мав, а розпорядився ними на власний розсуд.

Далі Вищий антикорупційний суд застосував до судді запобіжний захід у вигляді застави розміром 757 тисяч гривень.

«Клопотання детектива Національного бюро про застосування запобіжного заходу у вигляді застави – задовольнити частково. Застосувати стосовно підозрюваного запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 250 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що в грошовому виразі становить 757 000 грн», – йшлося в рішенні.

 

"Гордість" року: найгучніші скандали та затримання, у яких «засвітилися» посадовці Бессарабії

Мер Рені Ігор Плєхов та депутат Іван Пойдолов засуджені за хабар у 100 тисяч доларів за земельну ділянку

У квітні поточного року Вищий антикорупційний суд України виніс обвинувальний вирок міському голові Ренійської територіальної громади Ігорю Плєхову та депутату Ренійської міської ради Івану Пойдолову. Обох визнали винними у вчиненні корупційного діяння за ч. 4 ст. 368 Кримінального кодексу України. Слідство встановило, що мер та місцевий депутат отримали хабар у розмірі 100 тисяч доларів за виділення комунальної земельної ділянки в оренду (2,5 га).

Тож суд призначив міському голові покарання у вигляді 9 років ув’язнення, депутату міськради – 10 років. Крім того, у рішенні йшлося, що у Плєхова та Пойдолова буде конфісковано майно, їм заборонено протягом трьох років після закінчення терміну покарання обіймати будь-які посади в органах державної влади та місцевого самоврядування.

У судовому відомстві не змогли прокоментувати подальшу долю Івана Пойдолова, який вже кілька місяців ховається від правосуддя.

24 травня суд прийняв рішення розглянути апеляцію міського голови Рені Ігоря Плєхова. У поданому документі захист мера просив скасувати вирок Вищого антикорупційного суду та виправдати його. Адвокат також звернувся з проханням повторно дослідити обставини справи та перевірити їх на наявність відповідних доказів. Апеляційна палата ВАКС прийняла справу до розгляду та відкрила апеляційне провадження, надавши сторонам час для подання заперечень на апеляційну скаргу.

4 червня АП ВАКС ухвалила рішення розпочати розгляд скарги на вирок 10 липня.

"Гордість" року: найгучніші скандали та затримання, у яких «засвітилися» посадовці Бессарабії

19 липня стало «роковим» днем для двох очільників громад Білгород-Дністровського району. По-перше, Служба безпеки України “завітала” до Білгород-Дністровської міської ради та затримала мера Аккермана Віталія Граждана. По-друге, офіційно з 19 липня Сергіївського селищного голову Анатолія Чередниченка поліцією оголошено в розшук.

“Творчий” зліт мера Аккермана:  від організатора злочинної схеми до новорічних свят у СІЗО

Почнемо з Віталія Граждана. Правоохоронці після затримання мера повідомили, що він є організатором злочинного угруповання, яке намагалося заволодіти базою відпочинку, використовуючи психологічний тиск та залякування жертви. У будівлі міськради пройшла низка обшуків. За даними слідства, мер разом зі спільниками обманом вмовили власницю рекреаційного об’єкту, розташованого на морському узбережжі, передати комплекс у власність підконтрольного їм товариства. Відповідно після передачі майна потерпіла отримала 50% корпоративних прав на об’єкт, а інші 50% отримала підконтрольна меру людина. Згодом жінку усунули від управління базою та отримання доходів. А новий співвласник почав підшукувати покупців на комплекс.

Затримали мера «на гарячому» під час отримання ним 30 тис. дол. завдатку від покупців турбази.

Згодом стало відомо, що Віталія Граждана до середини вересня взяли під варту без права внесення застави та відсторонили від виконання обов’язків міського голови згідно з рішенням Київського районного суду міста Одеси.

Далі термін тримання під вартою продовжили до 10 листопада, потім же стало відомо, що очільник Аккермана зустріне новорічні свята у СІЗО.

"Гордість" року: найгучніші скандали та затримання, у яких «засвітилися» посадовці Бессарабії

На роботу так і не повернувся: очільника Сергіївської громади підозрюють у розкраданні бюджетних коштів на відновлення інфраструктури

Сергіївського селищного голову Анатолія Чередниченка офіційно з 19 липня поліцією оголошено в розшук.

Очільнику громади повідомили про підозру за фактами заволодіння бюджетними коштами, службового підроблення та легалізації (відмиванні) майна (ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209, ч. 3 ст. 28, ч. 1 ст. 366, ч. 3 ст. 27, ч. 1 ст. 366 КК України). Як виявилося, це сталося ще 16 червня. За даними слідства, Чередниченко розробив схему розкрадання коштів, виділених на відновлення інфраструктури, пошкодженої внаслідок ракетних ударів рф. До свого «бізнес-плану» чиновник залучив директора комунального підприємства сільради, підрядника та інженера з технічного нагляду.

Серед об’єктів, які зазнали руйнувань, 9-поверховий житловий будинок в одному населеному пункті та шість приватних будинків – в іншому. Вартість робіт по їх відновленню оцінили у понад 11 мільйонів гривень.

Сам же Анатолій Чередниченко у коментарі «БІ» зазначив, що він здивований, що його розшукують правоохоронні органи. Він повідомив, що наразі перебуває у Німеччині на лікуванні, але офіційно знаходиться у відпустці за ті не використані дні, які зібралися за останні три роки. Анатолія Григоровича немає на робочому місці з 25 квітня, коли він пішов на лікарняний, а згодом – у відпустку. Вийти на роботу він повинен був 16 вересня. Очільник громади запевнив, що не приховується від поліції та готовий співпрацювати з правоохоронцями.

Проте, не зважаючи на те, що термін давно завершився, Анатолій Чередниченко на робочому місці так і не з’явився. Натомість наразі громаду очолює секретар селищної ради, який усіма правдам і неправдами «боровся» за цю посаду, Артем Шевченко.

"Гордість" року: найгучніші скандали та затримання, у яких «засвітилися» посадовці Бессарабії

Бонус: гра в “кішки-мишки”: затримання та звільнення ексочільника Одеського ТЦК Євгена Борисова – від арештів до нових спроб переховуватись від правосуддя

Ще один гучний скандал, який тягнеться ще з минулого року, пов’язаний з ім’ям ексочільника Одеського обласного ТЦК Євгена Борисова. У квітні було завершено досудове розслідування за фактами незаконного збагачення. Нагадаємо, колишній воєнком за період перебування на цій посаді за відсутності законних доходів набув активів на майже 150 мільйонів гривень.

У грудні 2023 року накладено арешт на майно одеського воєнкома в Іспанії: це вілла та офісне приміщення. Також судом накладено арешт на 9 земельних ділянок, два будинки, одне домоволодіння, дві квартири та 1/3 квартири, 6 елітних автомобілів.

Встановлено, що після повномасштабного вторгнення за його дорученням члени родини придбали в Іспанії об’єкти нерухомості та автомобілі преміум класу. При цьому офіційний спільний дохід родини не покривав цих витрат.

Переховуючись від слідства, Борисов використовував елементи конспірації – змінював номери телефонів, автомобілів, місце розташування тощо. Два дні тривали активні пошуки й, з рештою, в результаті комплексних оперативно-слідчих заходів його було виявлено та затримано у Києві.

Крім того, у липні завершили досудове розслідування кримінального провадження щодо його нез’явлення на службу без поважних причин, вчинене в умовах воєнного стану; ухилення від несення обов’язків військової служби шляхом обману, вчинене в умовах воєнного стану; використання завідомо підробленого документа. Встановлено, що експосадовець виїздив за межі України у 2022-2023 році під виглядом особи, що начебто постраждала внаслідок російської агресії. Зокрема, за допомоги знайомого лікаря він оформляв собі виїзд начебто на лікування після поранення на фронті. Насправді ж колишній начальник Одеського обласного ТЦК та СП їздив на коштовні курорти Сейшельських Островів та Іспанії.

Після того, як за Борисова була внесена застава у 39,364 млн гривень, та його виходу з ізолятора, ДБР отримало інформацію, що ексвійськком планував переховуватися від слідства, зокрема виїхати за кордон. Та знову не судилося. 25 грудня поточного року Борисова затримали у Києві.

Печерський районний суд міста Києва обрав запобіжний захід у вигдяді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у 402 мільйони гривень.

"Гордість" року: найгучніші скандали та затримання, у яких «засвітилися» посадовці Бессарабії

Хоча це далеко не всі скандали за 2024 рік на Одещині, ці інциденти стали яскравим прикладом проблем у сфері державної служби та корупційних схем в регіоні, що викликали широкий суспільний резонанс. Вони продемонстрували серйозні недоліки в органах влади, де зловживання службовими повноваженнями ставали нормою. Кожен з цих випадків викликав обурення серед громадян, які все більше починають сумніватися в ефективності антикорупційних реформ і чесності держслужбовців.

читайте нас в Telegram
guest

0 коментарів
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x