Сутність податкового аудиту і процедури, що виконуються в процесі податкового аудиту

PSP Audit є ексклюзивним представником в Україні всесвітньої асоціації незалежних аудиторських, податкових, бухгалтерських та консультаційних компаній MGI (Midsnell Group International, London). З 2009 року компанія надає послуги в наступних практиках: аудит, податкова практика, аутсорсинг бізнес-процесів в обліку, навчання та консалтинг.

За показниками 2014-2015рр. компанія входить в ТОП 10 найбільших аудиторських фірм України, виходячи з офіційних даних регулятора ринку — Аудиторської палати України.

В сучасних умовах постійних змін та недосконалості податкового законодавства, неефективності податкового адміністрування, наявності суттєвого тиску з боку фіскальних органів на платників податку досить популярним є податковий аудит, що здійснюється незалежними аудиторськими фірмами на замовлення платників податків та добровільній, платній договірній основі.

Розглянемо сутність і методичні підходи до виконання процедур з податкового аудиту та оформлення його результатів.

 • Податковий аудит – це завдання з перевірки аудиторською фірмою показників податкової звітності суб’єкта господарювання (платника податків) з метою висловлення незалежної думки аудитора про її відповідність вимогам податкового законодавства в усіх суттєвих аспектах.
 • Клієнт із завдання з податкового аудиту (клієнт) – суб’єкт господарювання – платник податку, податкова звітність якого перевіряється уповноваженою аудиторською фірмою відповідно до умов завдання з податкового аудиту.

Ризики при виконанні завдань з податкового аудиту притаманні як безпосередньо аудитору так і підприємству, що перевіряється. Сутність цих ризиків можна сформулювати наступним чином:

 • ризик платника податку — це вірогідна можливість порушення податкового законодавства, що призводить до викривлень податкової звітності. Фактор ризику — це вид операції фінансово-господарської діяльності платника податків, при здійснені якої виникає податковий ризик невідповідного складання податкової звітності та викривлення інформації в ній щодо розміру податкових зобов’язань за окремим податком.
 • аудиторський ризик при виконанні завдання з податкового аудиту – це ризик того, що аудитор висловить невідповідну думку за умови, що інформація з предмету завдання суттєво викривлена.

Перед початком процедур з виконання завдання з податкового аудиту аудиторами здійснюються наступні попередні процедури:

 • отримання розуміння видів діяльності платника податків, характеристик його бізнесу;
 • ідентифікації податків, платником яких є суб’єкт господарювання;
 • ідентифікації податкової звітності, яка підлягає перевірці;
 • визначення загального обсягу податкового аудиту;
 • планування часу виконання завдання;
 • визначення необхідних для виконання завдання ресурсів та спроможності аудиторської фірми виконати конкретне завдання.

Основним джерелом отримання аудиторських доказів є аудиторські процедури, що виконуються в процесі податкового аудиту. Члени групи із завдання повинні оцінити доречність і достовірність аудиторських доказів.

В процесі виконання дослідницького етапу завдань з податкового аудиту групою з завдання виконуються наступні процедури:

 • вивчення установчих документів;
 • запити управлінському персоналу платника податків;
 • звірка даних податкової звітності з даними регістрів бухгалтерського обліку та первинних документів; опитування співробітників платника податків;
 • аналіз зміни показників податкової звітності за період перевірки, дослідження ідентифікованих коливань та взаємозв’язків;
 • огляд основних договорів на предмет суті здійснених операцій;
 • вибіркова перевірка правильності застосування Плану рахунків і відповідності відображення в бухгалтерському і податковому обліку здійснених операцій;
 • огляд наявних первинних документів, їх достатність і відповідність;
 • вибіркова (або, за потреби, суцільна) звірка даних первинних документів, аналітичного обліку з даними регістрів бухгалтерського обліку;
 • вибіркова (або, за потреби, суцільна) перевірка арифметичної правильності документів та записів;
 • вибіркова перевірка правильності визначення бази оподаткування за основними податками;
 • аналіз правомірності застосовуваних пільг;
 • зовнішні запити (за погодженням з платником податків).

За результатами виконання податкового аудиту групою з завдання складається результуючий документ – аудиторський звіт (висновок), якому аудиторами стисло розкривається сутність виконаних процедур, відповідальність аудитора та платника податків, викладені основні результати аудиту та сформована думка аудитора щодо стану перевіреної податкової звітності та облікової інформації на основі якої вона складена.

Аудиторський звіт (висновок), складений за результатами податкового аудиту є конфіденційним, призначеним для використання виключно замовником (платником податку) і підлягає наданню третім особам тільки за рішенням такого платника. Аудиторами суворо виконуються етичні вимоги одо конфіденційності відносно інформації, отриманої в ході податкового аудиту, а надання інформації, отриманої за результатами такого аудиту третім особам може відбуватись виключно за наявності письмової згоди або розпорядження клієнта.

Для замовлення послуг з податкового аудиту у міжнародної аудиторської компанії PSP Audit, звертайтеся за телефонами +38(044)281-06-07 або замовляйте на сайті www.pspaudit.com.ua.

Подписывайся на нашу страницу в Facebook. Узнавай первым самые важные и интересные новости!

Обнаружен AdBlock! Сайт может некорректно отображаться. Пожалуйста, обратите внимание на эту информацию.

Мы заметили, что Вы используете AdBlock или другое подобное приложение.

Хотим отметить, что у нас нет надоедливых баннеров на весь экран, отвратительных звуков или всплывающих объявлений. Мы не применяем назойливую рекламу!

В то же время, многие блокировщики рекламы являются наиболее частой причиной проблем с отображением сайта (например наш логотип может съехать вниз). 

Пожалуйста, добавьте bessarabiainform.com к вашему белому списку блокирования объявлений или отключите программное обеспечение, блокирующее рекламу. Как только это будет сделано, Вы перестанете видеть данное всплывающее окно.

Если Вы не знаете как добавить сайт в белый список, тогда перейдите по этой ссылке