Незважаючи на війну в Бессарабії тривають роботи по відновленню водообміну між Дунаєм та Придунайськими озерами

0 коментарів 17550 переглядів

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


Протягом зими були проведені роботи щодо подальшого відновлення водообміну між Дунаєм та системою озер, до якої входять Картал, Кагул, Кугурлуй та Ялпуг. Роботи проводилися Ізмаїльським управлінням водних ресурсів спільно з командою Rewilding Ukraine. 


Як розповіли в природоохоронній організації, на цьому етапі було розчищено мілину з піщано-мулових наносів (бар) у місці впадання в Картал каналу Прорва, який з’єднує озеро з річкою. Ця величезна мілководна смуга не тільки перешкоджала наповненню озера з Дунаю, але й заважала зворотному процесу скидання води під час водообміну.

«Бари утворюються і на природних каналах, але останні є більш звивистими та довгими, тож частина осаду затримується по дорозі. Штучні канали, такі як Прорва, є порівняно короткими та прямими, тож всі наноси осідають на вході в озеро, формуючи величезну барову ділянку, — коментує Олег Дьяков, фахівець з відновлення екосистем Rewilding Ukraine. – Крім того, були усунені деякі перешкоди для вільно плину води, такі як застарілі й занедбані рибозагороджувачі, а також поглиблені мілководні ділянки вздовж каналу Прорва та протоки Кишкова, що з’єднує озера Картал та Кугурлуй».

Незважаючи на війну в Бессарабії тривають роботи по відновленню водообміну між Дунаєм та Придунайськими озерами

Це третій етап робіт, що реалізуються за підтримки Програми “Ландшафти під загрозою” і мають на меті наблизити водообмін між Дунаєм та системою Придунайських озер до природного стану. На другому етапі навесні 2020 року у дамбі, що розділяє озера Картал та Кугурлуй, на протоці Кишкова була побудована додаткова водоперепускна споруда, яка покращила водообмін між озерами. Влітку цього року запланований завершальний етап робіт, під час якого буде прочищений канал Лузарза між озерами Картал і Кагул.

«Через штучний водний режим, який був впроваджений більш ніж пів століття тому, екосистеми Придунайських озер почали з часом деградувати, а озера — міліти. Згідно з філософією ревайлдингу, ми намагаємося повернути природні процеси, в першу чергу водообмін, який оздоровить озера. Старожили ще пам’ятають, як в цих озерах було багато риби, до того ж це були місцеві види, які заходили сюди з річки на нерест під час паводків», — додає Михайло Нестеренко, виконавчий директор Rewilding Ukraine.

Незважаючи на війну в Бессарабії тривають роботи по відновленню водообміну між Дунаєм та Придунайськими озерами

Різноманітні переваги

В результаті поліпшення водообміну між озером Картал і Дунаєм ціла система водойм наповнюватиметься та спорожнятиметься швидше та ефективніше. Це сприятиме подальшому збільшенню рибних запасів і біорізноманіття в цілому, а також покращить якість води, що принесе користь жителям місцевих громад, які використовують озера для рибальства, відпочинку та зрошенння.

«Незважаючи на всі виклики, спричинені війною, наше багаторічне партнерство з Rewilding Ukraine продовжує приносити свої плоди, — говорить Панас Жечков, директор Ізмаїльського управління водних ресурсів, яке проводило роботу на місці. — Цей останній етап відновлення значно покращить екологічний стан озера Картал, яке є частиною водно-болотного угіддя міжнародного значення. Після сильної посухи в 2022 році озеро Картал критично обміліло, але в результаті спільних зусиль з відновлення природного стоку вода з Дунаю почала надходити в озеро, що є дуже важливим для місцевих громад. У нас багато спільних планів на майбутнє, і дуже цікаво спостерігати, як відновлення природних процесів спряє оздоровленню екосистеми Придунайських озер». 

Незважаючи на війну в Бессарабії тривають роботи по відновленню водообміну між Дунаєм та Придунайськими озерами

Проект «Відновлення водно-болотних угідь і степів регіону дельти Дунаю»

Найбільший проект з відновлення природи, що був коли-небудь реалізований в Дунайському регіоні. Проект прискорює відновлення природних ландшафтів дельти, їх флори і фауни на площі понад 40 000 гектарів (400 квадратних кілометрів) на території трьох країн: Румунії, України та Молдови. А також зміцнює прикордонне співробітництво в регіоні, надає підтримку біосферним заповідникам в трьох країнах і приносить користь місцевим громадам за рахунок розвитку сталої економіки на основі природи.

Поєднання відновлення з природним випасом призводить до створення більш різноманітних мозаїчних ландшафтів. На вже відновлені території, наприклад, на острів Єрмаков, у зовнішню дельту, в Тарутинський степ тощо повертаються великі травоїдні тварини, в тому числі дикі види (благородний олень, кулан) і деякі домашні породи (коні породи Коник, туроподібна худоба і водяний буйвол), а також інші ссавці та птахи.

Проект залучає місцеві громади, приділяючи особливу увагу розвитку і підтримці сталого використання природних ресурсів (таких як рибальство) і екологічного туризму. Проект також включає підтримку бізнесу, заснованого на сталому використанні природи.

Проект реалізується міжнародною природоохоронною організацією Rewilding Europe, а також місцевими партнерами: в Україні основними є Rewilding Ukraine, Дунайський біосферний заповідник, в Румунії – Rewilding Romania, Біосферний заповідник дельти Дунаю, в Молдові – НУО Verde e Moldova. Проект фінансується Програмою «Ландшафти під загрозою».

Прокоментувати

Розміщуючи коментар, ви погоджуєтесь дотримуватися правил нашого сайту