RU UA
RU UA

Хом’яки повертаються у Бессарабію: у Тарутинському степу здійснена перша спроба реінтродукції червонокнижних гризунів

0 коментарів 13122 переглядів

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


У заповідному Тарутинському степу на півдні Одещини нещодавно випустили в дику природу родину хом’яків. Про це повідомляє “Бессарабія INFORM” з посиланням на інформацію природоохоронної організації “Rewilding Ukraine”.


Тварини почуваються добре і невдовзі впадуть у сплячку у новій домівці в степу.

Слід зазначити, що у 2009 році у зв’язку зі стрімким скороченням чисельності хом’як звичайний був включений до Червоної книги України.

“Колись ця маленька кумедна тварина була поширеним видом в Україні та Європі, але за останні десятиліття майже зникла в природі через знищення місць проживання та забруднення навколишнього середовища”, – зазначають екологи.

Цей експериментальний випуск був здійснений у рамках співпраці Rewilding Ukraine, Київського зоологічного парку загальнодержавного значення та Природно-етнографічного парку «Тарутинський степ», які спільними зусиллями закладають основу для стабільної популяції хом’яка звичайного в регіоні.

Щоб допомогти тваринам побудувати нову домівку, природоохоронці зробили невеликі штучні нори, які хом’яки зможуть поглиблювати та облаштовувати на свій смак. Вхід до нори тимчасово накрили спеціальною кліткою, щоб тварини не розбіглися з переляку та були попервах захищені від хижаків.

“До холодів ми будемо підгодовувати нових мешканців степу, щоб полегшити їм адаптацію у природі. Потім вони впадуть у сплячку аж до весни, коли природа розквітне і забезпечить тварин свіжими паростками. Ми сподіваємося, що звірята добре перенесуть зиму і призвичаються до степу, заклавши підґрунтя для стабільної популяції хом’яка звичайного в регіоні. Ми радіємо, що до Тарутинського степу повертається ще один вид тварин, який був звичайним для цього регіону ще наприкінці минулого століття. До того ж, такий харизматичний вид, який подобається і дітлахам, і дорослим”, – розповідає Олег Дьяков, фахівець з відновлення екосистем Rewilding Ukraine.

В рамках Програми по відновленню рідкісних і зникаючих видів Київський зоопарк вже не перший рік розводить та повертає хом’яків в природу.

“Війна створює складнощі, але науковці зоопарку продовжують працювати. Тарутинський степ є безпечним та перспективним районом для повернення хом’яка звичайного в дику природу, тож ми раді співробітництву з Rewilding Ukraine та Природно-етнографічним парком “Тарутинський степ” для відновлення популяції цього виду на Одещині”, – коментує Михайло Русін, спеціаліст Центру відновлення та реінтродукції Київського зоопарку.

Довідка від Rewilding Ukraine: Хом’як звичайний колись населяв степи та лісостепи по всій Європі. На відміну від домашніх улюбленців, цей дикий родич є досить великим: довжина його тіла може досягати 30 см, а вага – більш ніж півкілограма. Він має коричневе забарвлення хутра з білими полосами на морді і передній частині тіла. Живе в норах, харчується здебільшого рослинами, але може вполювати й комах, та навіть невеликих ссавців. Хом’яки переносять їжу у защічних мішках, і відкладають запаси на зиму у підземних сховищах своєї нори. У жовтні хом’яки впадають у сплячку аж до березня, але в цей період тварини прокидаються кожні п’ять-сім днів, щоб поїсти.

Хом’яки допомагають підтримувати біорізноманіття степу, покращують родючість ґрунтів, розповсюджують насіння рослин. Риючи нору, хом’як створює місця проживання для багатьох рослин, плазунів, комах, черв’яків та інших степових створінь. Також він є важливою частиною харчового ланцюга: з одного боку він проріджує рослинність, з іншого – є здобиччю для хижих птахів та ссавців, багато з яких є рідкісними. До Тарутинського степу в рамках зусиль із ревайлдингу вже повертаються різні види травоїдних тварин, як-от кулан, лань європейська, бабак степовий. Тож хом’як допоможе оздоровленню степової екосистеми, урізноманітнить природний вплив на рослинність степу, а також сприятиме розвитку екологічного туризму в регіоні.

У Rewilding також анонсували, що на майбутнє планується більше випусків цих симпатичних гризунів, які допоможуть створити стабільну популяцію виду в регіоні. Наступний випуск може відбутися весною наступного року, якщо йому не завадять воєнні дії чи інші перешкоди.

Хом'яки повертаються у Бессарабію: у Тарутинському степу здійснена перша спроба реінтродукції червонокнижних гризунів

Хом'яки повертаються у Бессарабію: у Тарутинському степу здійснена перша спроба реінтродукції червонокнижних гризунів

Хом'яки повертаються у Бессарабію: у Тарутинському степу здійснена перша спроба реінтродукції червонокнижних гризунів

Прокоментувати

Ваша email адреса не буде опублікована