Нью-Васюки скасовуються: депутати Вилківської громади провалили ініціативу створення індустріального парку

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
У Вилківській громаді Ізмаїльського району депутати на черговій сесії, яка відбулася 27 березня, не підтримали ініціативу міського голови Матвія Іванова щодо створення потужного індустріального парку. Затвердили перший крок, а саме програму «Розробка концепції індустріального парку Вилківської громади» лише дванадцять народних обранців із вісімнадцяти присутніх на пленарному засіданні. Проєкт рішення не набрав більшої кількості голосів, хоча перспективи, які відкриваються для громади зі створенням цього індустріального об’єкта, детально пояснив директор групи компаній «Індустріальні парки України» Валерій Кирилко. Про це повідомляє «Бессарабія INFORM» з посиланням на відеотрансляцію сесії.
Під час презентації проєкту Валерій Дмитрович зазначив, що його компанія є найбільшою в Україні, яка розвиває цей напрямок. На сьогоднішній день в Україні вже зареєстровано 33 індустріальні парки. Компанія відкриває дуже багато парків за ініціативою громад.
На території Вилківської громади пропонується створити індустріальний парк, ініціатором якої буде виступати Вилківська міська рада, тобто буде тим суб’єктом, що має відношення до земельної ділянки. Є ще два суб’єкти, які в цьому процесі приймають активну участь. Йдеться насамперед про керуючу компанію, яка згодом цей індустріальний парк буде розвивати, вкладати кошти, долучати резидентів. Керуюча компанія має технічні преференції та фінансову підтримку від держави.
Також в цей процес залучені учасники – заводи, які працюють на території індустріального парку. Вони мають нині податкові преференції від держави, зокрема звільнення від сплати податків на прибуток протягом десяти років, скасування митного збору на обладнання, яке завозиться з-за кордону тощо.
Індустріальний парк – це окрема виділена територія, в рамках якої діє підтримка від держави. Земельна ділянка повинна бути не менше десяти гектарів, мати промисловий статус. Індустріальний парк може створюватися як на порожньому полі, так і на базі старих промислових зон.
На території цих індустріальних парків дозволяються виробнича діяльність, підприємства з переробки відходів, технопарки, телекомунікації тощо.
На сьогоднішній день діють наступні преференції. Для ініціатора та керуючої компанії забезпечена підтримка держави у вигляді фінансування в розмірі до 150 мільйонів гривень на облаштування індустріальних парків, а саме інженерно-транспортної інфраструктури ( дороги, залізничні гілки, газо- та водопостачання, очисні споруди, електрика). Також держава на 50% погашає технічні умови за підключення до електрики.
У минулому році на цей напрямок з держбюджету було виділено 1 мільярд 340 мільйонів гривень. Відповідні кошти минулоріч отримало 15 індустріальних парків.
Ініціатору, наприклад, Вилківській громаді створення індустріального парку дає економічне зростання всіх сфер життя. Також це передбачає залучення інвесторів, створення робочих місць, сплату податків в місцевий та державний бюджети.
Також слід відзначити, що сучасні індустріальні парки є своєрідними бізнес-містами, де розміщені склади, бізнес-центри, технопарки, додаткові сервіси у вигляді хостелів та інше. А наявність сусідньої інфраструктури (портів, розподільчих центрів) є додатковим позитивним моментом для індустріальних парків.
У Вилківській громаді індустріальний парк мали намір розмістити на ділянці площею 16 гектарів з можливістю розширення до 25 гектарів, яка розміщена вздовж річки, заросла очеретом та бур’яном.
У Вилківської громади є вже потенційний інвестор, який наразі будує причал річкового порту. Він планує заходити в цей індустріальний парк як керуюча компанія, що долучатиме майбутніх резидентів.
Якщо б все пішло плану, то протягом 2025-2029 років мав би реалізуватися цей проєкт. Але спочатку треба розробити концепцію індустріального парку, затвердити її на сесії. Потім 45 днів триває реєстрація об’єкту, паралельно з якою можна обирати керуючу компанію.
Згідно попередніх розрахунків, на території екоіндустріального парку Вилківської громади може бути побудовано біля 67 тисяч квадратних метрів різноманітних об’єктів. Що стосується наповнення індустріального парку, то, враховуючи те, що Вилківська громада – перш все аграрна ТГ, передбачено розвиток переробки аграрної продукції, виробництво харчової продукції та додаткову «опцію» – виробництво будівельних матеріалів. Також через непросту ситуацію в українській енергетиці передбачено створення біогазових заводів, сонячних панелей.
Бюджет всього проєкту орієнтовно складе один мільярд гривень з різних джерел. Планується створити до 800 робочих місць в самому індустріальному парку. Додатково можна відкрити від 500 до 1500 робочих місць, що будуватимуть цей об’єкт протягом найближчих чотирьох років.
Як показує практика, місцевий бізнес починає обслуговувати цей індустріальний парк, що дає можливість створити додатково 1500 – 2000 робочих місць.
При повному записку індустріального парку буде біля 200 мільйонів гривень бюджетних надходжень, з яких близько 20 мільйонів гривень на рік (плата за землю та ПДФО) може поповноти бюджет Вилківської громади.
Директор групи компаній «Індустріальні парки України» Валерій Кирилко підкреслив, що в Україні вже працює 21 індустріальний парк. Найбільш оздоблений парк розташований в місті Біла Церква, де є 12 резидентів. Найбільш заповненим є Тернопільський західноукраїнський промисловий хаб, де працює 29 резидентів.
«Окрім парку у Вилківській громаді, на Одещині ми працюємо ще з чотирма. У кожного своя концепція. У Болградській громаді, наприклад, буде технопарк та переробка агротехнічної продукції. Два парка в Усатівській громаді матимуть склади та збір обладнання», – повідомив Валерій Дмитрович.
На запитання депутатів, чи не бояться інвестори вкладатися в індустріальні парки через війну в Україні, підприємець відповів, що інвестори зараз переважно українські, які готові до ризиків. Наприклад, парки реєструються в Чернігівській та Сумській областях, навіть в Херсоні.
Один із депутатів назвав індустріальний парк у Вилківській громаді «казкою», оскільки всі «сливки» начебто зніматиме керуюча компанія, а не громада. На що Валерій Кирилко зазначив, що, якщо депутати не будуть створювати можливості для громади, вони самі не з’являться.
Не зрозумілим депутатам став той факт, що землю потрібно віддавати керуючій компанії, хоча, як зазначив підприємець, ця ділянка буде в оренді. Валерій Дмитрович наголосив на тому, що, якщо у місцевого бізнесу є власний ресурс розвивати цей напрямок, нехай цим займається.
В результаті один з депутатів побоювався того, що оренда землі керуючою компанією не буде сплачуватися «прозоро». Інформація про перспективи створення індустріального парку викликала у депутатського корпусу недовіру, тому за розробку його концепції проголосувало лише 12 депутатів, тим самим повністю проваливши ініціативу Вилківської міської ради.
Більш того, з порядку денного було знято питання «Про здійснення вибору території для індустріального парку та надання дозволу на розробку детального плану території земельної ділянки з метою створення передумов для організації в подальшому індустріального парку».

Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл
Стаття чудова.
Треба проводити обговорення, зробити ще декілька зустрічей і прийти до позитивного рішення