Захищаються від епідемії чи узаконюють полювання? Екологи обурені майбутнім відстрілом птахів у Білгород-Дністровському районі

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Ми вже писали про анонсований Саратською селищною радою діагностичний відстріл диких птахів, який має відбутися вже наприкінці квітня, — саме в розпал весняної міграції. Зробити це планують нібито через загрозу поширення пташиного грипу. Відповідний наказ був виданий Одеською обласною державною адміністрацією. Чи дійсно це так необхідно, особливо під час війни, «Бессарабія INFORM» з’ясовувала у представників Національного природного парку «Тузлівські лимани» — в.о. директора заповідника Ірини Вихристюк та орнітолога Максима Яковлєва.
На думку керівниці заповідника «Тузлівські лимани» Ірини Вихристюк, вищезазначені дії влади абсолютно не обґрунтовані, ба більше — навіть злочинні.
«Під час дії воєнного стану заборонено полювання. Але когорта мисливців, яким не йметься, намагаються здійснювати полювання, але назву воно має начебто “благородну” — то вони регулюють чисельність тварин, то фактичне полювання називають діагностичним відстрілом, і все начебто задля блага людини — розповідають, що таким чином борються зі сказом, АЧС, пташиним грипом. Насправді все це маячня! Яка жодним чином не має під собою аргументів, тому що боротись з хворобами, які споконвічно циркулюють в природі, шляхом вбивства, — безперспективно і абсурдно», — зазначила фахівчиня у коментарі «БІ».
Пані Ірина додає, що наразі перелітні птахи вже мають пташенят. Тож весна — період тиші в природі. Хоча й малечі і так не солодко від російських обстрілів, — відстріл може створити додатковий стрес для популяцій пернатих.
«Є Інструкція щодо діагностичного відстрілу, де вказано, що не здійснюється такий відстріл (а його застосовують виключно для мисливських видів) за наявності і в межах ліміту. А в Одеській області на 2025 рік немає жодного ТМР (Товариство мисливців і рибалок, — ред.) ліміту. На моє переконання, проблема у тому, що представники Держпродспоживслужби часто просто виконують доручення і порушують професійну етику — зумисно нагнітають і залякують населення з метою певного результату — обґрунтувати вбивство тварин під час війни! Ймовірно, це ще пов’язано з тим, що керівники ветслужби самі є мисливцями, і чиновники-посадовці, і силовики», — вважає пані Вихристюк.
Зазначимо, що пташиний грип на території Одеської області востаннє був зафіксований у лютому минулого року. Тоді на водоймах Нижнього Дністра знайшли мертвих лебедів. Їхні тіла виявили на Дністровському лимані, Білому озері, Саф’янах, а також у районі дитячого пляжу Біляївки. У загиблих птахів був позитивний результат на вірус.
«Всі птахи, яких ми знаходили мертвими на території Парку, загинули в результаті ОТРУЄННЯ! Ось це є реальна і страшна загроза — неконтрольована хімізація сільгоспугідь, і особливо у водоохоронних зонах!!! Але не пам’ятаю, щоб ветеринари приділяли саме цій проблемі достатньо уваги», — ділиться екологиня.
Все ж моніторинг циркуляції вірусів грипу серед диких птахів дійсно необхідний, — вважає орнітолог Національного природного парку «Тузлівські лимани» Максим Яковлєв. Однак, його здійснювали й раніше, — без подібних скандальних заходів, — зауважує спеціаліст. За його словами, деякі з інфекцій, які переносять пернаті, дійсно становлять небезпеку як для окремих популяцій, так і для птахівництва загалом. Але грип завжди був присутнім серед них як частина природних процесів. Окрема ж проблема, на думку Яковлєва, — оголошення місцевою владою про проведення регулювання чисельності мисливських тварин і птиці.
«По-перше, регулювання чисельності — це зовсім інший процес, аніж діагностичний відстріл для цілей епідеміологічного моніторингу. Це окрема процедура, яка зазвичай проводиться для зменшення надлишкової чисельності певних видів у випадках серйозних екологічних загроз, і аж ніяк не є інструментом боротьби з інфекційними захворюваннями. По-друге, чому йдеться лише про мисливські види? Хіба тільки вони беруть участь у природній циркуляції вірусів серед птахів? Насправді у процесі передачі вірусів можуть бути задіяні найрізноманітніші види, і зосередженість виключно на мисливських видах виглядає як маніпуляція. По-третє, і найголовніше, що означає “регулювання чисельності” в контексті профілактики грипу птахів? Якщо говорити прямо, це рішення не має жодного стосунку до реального вирішення проблеми. З наукової точки зору, регулювання чисельності у відповідь на загрозу пташиного грипу — це абсурд», — ділиться своєю думкою орнітолог у коментарі «БІ».
Тож фахівці, з якими нам вдалося поспілкуватися, вважають, що серйозних наукових підстав для відстрілу диких птахів наразі немає. Спеціалісти зізнаються, що таке рішення більше нагадує спробу пролобіювати інтереси окремих груп мисливців, які, «прикриваючись» важливою справою, хочуть легалізувати полювання.
«Замість проведення беззмістовних заходів під виглядом “боротьби з грипом”, необхідно було б організувати роботу справжніх експертів — орнітологів, ветеринарів, вірусологів, які можуть розробити ефективну програму моніторингу та профілактики на основі сучасних наукових даних і міжнародного досвіду. Без залучення наукової спільноти подібні ініціативи виглядають не лише непрофесійними, а й шкідливими для дикої природи та репутації країни загалом», — підсумовує Яковлєв.
Нагадаємо, як з’ясувалося з опублікованого Саратською селищною радою графіку, з лютого по квітень включно на Одещині під відстріл, серед інших диких птахів, потрапляють баклан, гуска сіра, гуменник, лебеді кликун і шипун, чапля сіра, лелека білий. Усього мають відстрелити 35 голів, а також взяти 250 проб пташиного посліду.