Власники кораблів, які були пошкоджені на Одещині через обстріли, отримають компенсацію від держави
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Днями Кабінет Міністрів України затвердив бюджет для виплати компенсацій власників і фрахтувальників суден, які постраждали через російські обстріли портів Одещини. Сума бюджету чимала – 2 мільярди гривень. Отримати компенсацію можуть фрахтувальники чи оператори або власники суден внутрішнього плавання, що ходять під прапором України та під прапорами іноземних держав, – окрім росії чи білорусі. Про це повідомляє “Бессарабія INFORM” з посиланням на Міністерство розвитку громад та територій України.
Важливою умовою для отримання коштів є відсутність росіян та білорусів серед засновників та кінцевих бенефіціарів фірм, яким належать ці судна. Окрім цього, не отримуватимуть компенсації судна, власники яких знаходяться під санкціями.
До шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, належать:
- збитки, заподіяні судновласнику внаслідок: загибелі судна чи конструктивного руйнування судна, після якого проведення його відновлювального ремонту є недоцільним;
- збитки у зв’язку зі здійсненням витрат, пов’язаних з усуненням конструктивного пошкодження судна, яке призвело до втрати судном мореходного стану, що включають, зокрема, витрати на проведення аварійно-рятувальних робіт;
- збитки, заподіяні внаслідок втрати та/або псування вантажу;
- збитки, спричинені третім особам внаслідок зіткнення з іншим судном, плавучим чи стаціонарним об’єктом;
збитки у зв’язку зі здійсненням витрат, пов’язаних: з видаленням рештків судна та/або вантажу та маркуванням місця, у якому сталося їх пошкодження (знищення); з видаленням забруднення навколишнього природного середовища; зі сплатою штрафних санкцій за забруднення навколишнього природного середовища (у разі їх накладення); зі спричиненням шкоди життю або здоров’ю пасажира чи члена екіпажу судна, а також репатріацією внаслідок настання зазначених обставин.
Також зазначимо, що на сьогодні продовжують свою роботу лише 6 українських морських портів: 3 морських порти «Великої Одеси» (Одеса, Чорноморськ, Південний) та 3 морські порти, розташовані на річці Дунай (Ізмаїл, Рені, Усть-Дунайськ).
У Міністерстві нагадали, що у жовтні минулого року Україна встановила річний рекорд з експорту товарів, поставивши продукції на 3,8 млрд дол. США, що на 18,7 % більше показників вересня. Загальний експорт з початку року досяг 34,6 млрд дол. США. Зростання відбулось передусім завдяки збільшенню експорту агропродукції та ефективній роботі Тимчасового морського коридору та стабільній роботі портів навіть в умовах інтенсивних обстрілів, що позитивно вплинуло на зростання ВВП держави на 4,5 % (за даними Мінекономіки).
Для стабільної роботи морської логістики необхідна впевненість судновласників та іноземних партнерів у максимальному гарантуванні безпеки перевезень та отриманні компенсації від держави у випадку зазнання шкоди внаслідок збройної агресії російської федерації на морі. Це підтверджує запит від бізнесу, який залучений до морських перевезень, на продовження функціонування компенсаційного механізму.
З огляду на зазначене, гарантування безпеки та належне безперервне функціонування компенсаційного механізму для фрахтувальників, операторів та/або власників морських суден та суден внутрішнього плавання є пріоритетним завданням для держави з метою забезпечення збереження вітчизняних експортних потужностей, зокрема, для забезпечення експортно-імпортних перевезень водним транспортом вантажів різної номенклатури.
Нагадаємо, морські судна неодноразово ставали мішенню для ворожих ракет. Зокрема, восени минулого року постраждав суховантаж у порту Південний. Також влітку 2023 року під обстріл потрапив суховантаж, який прямував до Ізмаїлу.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл