На Ізмаїльщині науковці перевірили особливості репродуктивного циклу раків у Дунаї та придунайських озерах
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Фахівці Інституту рибного господарства, екології моря та океанографії Держрибагентства провели комплексне дослідження стану популяції річкового рака в одних із найбільш важливих рачих водоймах України – річці Дунай та придунайських озерах (Кагул, Картал, Кугурлуй, Ялпуг, Сасик). Про це, із посиланням на Державне агентство з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм, повідомляє «Бессарабія INFORM».
Метою дослідження було оцінити готовність раків до спарювання, зимівлі та першої линьки, а також визначити оптимальні терміни заборони на їх вилов задля збереження популяцій цих членистоногих.
Річкові раки є важливим компонентом прісноводних екосистем. Вони виконують функцію біоіндикатора якості води, слугують кормовою базою для деяких видів риб та беруть участь у процесах розкладання органічних речовин.
Основними факторами, що впливають на строки репродуктивного циклу раків, є температура води та тривалість світлового дня (фотоперіод). На терміни виникнення репродуктивної активності річкових раків також можуть впливати структурно-функціональні показники популяцій (частка самиць, чисельність та розподіл по акваторії).
Так, аномально теплі погодні умови початку 2024 року призвели до значного прискорення розвитку раків у придунайських водоймах. Зокрема, у самиць з озера Ялпуг ікра на черевних ніжках (плеоподах) була вперше виявлена ще до початку березня, що є значно раніше від звичайних термінів.
За результатами аналізу промислових уловів раків у рачих ятерах у річці Дунай та придунайських озерах встановлено, що станом на третю декаду листопада майже 100 % самців рака мають природний стан статевих продуктів, які відповідають наявним температурним умовам, а самиці розпочали процес закладки ікри.
У придунайських водоймах, за результатами багаторічних спостережень, спарювання та закладка ікри раків відбувається при температурі води 4-7°C. З урахуванням сучасного температурного режиму придунайських озер півдня України, період закладки ікри припадає на початок грудня і може тривати до кінця січня – початку лютого.
Після запліднення ікри самки носять її на своїх черевних ніжках протягом кількох місяців. Зазвичай, у березні-квітні, коли вода стає теплішою, самки з ікрою збираються в місцях, які традиційно обирають для нересту. Цей період є критичним для виживання майбутнього потомства.
Цікаво, що самки продовжують піклуватися про своє потомство досить довго – до кінця червня. Вони вигодовують і захищають молодь, яка вилупилася з ікри.
Варто нагадати, що задля збереження й охорони раків з 5 грудня 2024 року по 30 червня 2025 року на річці Дунай і придунайських озерах триває заборона на вилов цих річкових мешканців. Цей період охоплює всі критичні етапи репродуктивного циклу раків – спарювання, виношування ікри та першу линьку.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл