Цікавий Ізмаїл: проспект Незалежності – найдовша вулиця міста – розбитий на цілих 16 скверів
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Чи замислювались ви колись над таким питанням: наскільки добре ви, читачі, обізнані з історією свого рідного міста чи села? Чи знаєте цікаві факти з літопису поселення, і які видатні діячі тут проживали, та чи зможете ви ось так, без особливої підготовки, розповісти навіть власним дітям якісь цікаві речі? Ми кожен день ходимо по вулицях, які, можливо, пам’ятають не тільки процес укладання бруківки, а й цокотіння копит вершників, котрі долали свій маршрут саме цим шляхом. І кожен день саме тут, на них, створювалась історія, котра залишилась не лише у документах, а й у назвах навколо. Взяти хоча б проспект Незалежності в Ізмаїлі. Він має чимало особливостей, і одна з них – кількість скверів, на які він поділений. Про це розповідає “Бессарабія INFORM”.
Проспект Незалежності, який ще донедавна мав назву Суворова і який у народі називають “Довгим бульваром”, має довжину майже 7 кілометрів і вважається центральним у місті. Він розділений на дві проїзні частини великою пішохідною зоною, яка, в свою чергу, має купу лавиць, фонтани, невеличкі павільйони й навіть кафедральний Свято-Покровський собор.
Від самого початку свого існування проспект складався із двох вулиць. Територія від в’їзду в місто аж до Свято-Покровського собору мала назву “Маріїнська вулиця”. А вже від собору вниз до річки йшла вулиця Дунайська, яка була перейменована на Олександрівську (на честь царя Олександра ІІ). До речі, Дунайська вулиця – одна з перших, яка була закладена в місті Тучкові (майбутньому Ізмаїлі). А от планування інших вулиць міста вже відбувалося перпендикулярно та паралельно проспекту. Ще одна невеличка історична деталь – у 1886 році проспект був вимощений камінням. Сьогодні стару бруківку можна побачити лише біля Ізмаїльської гімназії № 2 з початковою школою…
Вже після румунської окупації Бессарабії майбутній проспект тодішня місцева влада перейменувала на бульвар Реджині Марії (Королеви Марії). А ще через деякий час бульвар був перейменований на честь російського генералісимуса та полководця Олександра Суворова. Вже у травні 2022 року проспект знову змінив свою назву і тепер має нове ім’я – проспект Незалежності.
Щодо особливостей бульвару: як вже було зазначено вище, однією з цікавинок проспекту є той факт, що він поділений на цілих 16 скверів! Назви їх – найрізноманітніші і походять загалом від назв довколишніх вулиць, які прилягають до проспекту, а саме:
- Госпітальний;
- Матроський;
- Шкільний;
- Грецький;
- Свято-Покровський;
- Пушкінський;
- Тульчіанівський;
- Шевченківський,
- Семінарський;
- Бессарабський;
- Університетський;
- Суворівський;
- Студентський;
- Некрасівський;
- Баранівський;
- Свято-Георгіївський.
Ще одна цікавинка: у Пушкінському сквері у 2017 році була встановлена огорожа, на якій зображався профіль відомого у всьому світі поета Олександра Пушкіна. Однак у січні цього року, згідно з законом “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”, профіль поета було демонтовано, а назву скверу змінено – сьогодні він має ім’я “Літературний”.
Ось так, тепер ви знаєте трохи більше про цікавинки Ізмаїлу, ніж завжди. Гуляючи проспектом, поспішаючи ним у справах або вперше побачивши його, згадайте розповідь “БІ” – і життя навколо стане ще цікавішим.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл
Гарне місто!
Місто скверів)
Люблю наше місто!
Головне, що тепер назва гідна. А не ім’я якогось русака
А бруківку можна було б і зберегти