В районі поромного комплексу “Орлівка – Ісакча” планують побудувати міст через Дунай, а з ПП “Рені-Джурджулешть” – залізничну колію до Аккерману
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Начальник Одеської ОВА Максим Марченко взяв участь в роботі ХІ Щорічного форуму країн-учасниць Стратегії ЄС для Дунайського регіону, який організовується спільно з країнами чинного ТРІО (Словаччина–Україна–Словенія) за підтримки Фонду Ганса Зайделя та Українського інституту міжнародної політики. У своєму виступі очільник регіону зупинився на можливостях та перспективах подальшого розвитку транспортно-логістичної інфраструктури нижнього Дунаю. Про основні проекти, які розглядались на форумі і безпосередньо стосуються Бессарабії, розкаже “Бессарабія INFORM”.
На думку Максима Марченко, саме цей напрям – транспортно-логістична інфраструктура нижнього Дунаю – став ключовим для забезпечення гуманітарних та соціальних потреб жителів Півдня України.
«Нами розглядаються три основні проекти відновлення та розширення інфраструктури України, як складової транспортної системи Дунайського регіону, що стосуються відновлення існуючого мосту через Дністровський лиман, будівництва нової дороги та залізничної колії за євростандартом. Міст потребує капітального ремонту з відновлення пошкоджених конструкцій. Перед нами стоїть завдання будівництва нової транспортної артерії в регіоні, що з’єднає Одесу та Європейський Союз. В планах – будівництво автомобільної дороги Одеса-Рені (на Бухарест) з мостами через Дністровський лиман та річку Дунай. Нова дорога сприятиме збільшенню торговельних операцій в Дунайському регіоні» – відзначив у своєму виступі Максим Марченко.
Ще одним елементом збільшення пропускної здатності Одеської області, на думку начальника ОВА, буде будівництво залізничної колії від пункту пропуску «Рені – Джурджулешти» до Білгород-Дністровського порту.
«Це додаткова можливість покращити транспортне сполучення з Дунайським регіоном. Розвиток залізничної мережі такого формату сприятиме покращенню економічної мобільності та безпеки. Сьогодні, вже здійснюється розробка техніко-економічного обґрунтування будівництва залізничної колії за європейськими стандартами», – сказав Максим Марченко.
Останнім етапом утворення нової транспортної артерії, за інформацією очільника області, буде будівництво мосту через річку Дунай, в районі поромного комплексу «Орлівка – Ісакча». Міст стане ще одним прямим транспортним сполученням між Україною і правобережжям Дунаю, загальною протяжністю 10 км, зокрема мостовий перехід 4,3 км.
«Хтось може спитати: які мости і дороги під час війни? Насправді усе навпаки: мир все одно настане після нашої перемоги, і допомогти нам відбудовувати Україну вже зголосилася уся Європа. А у разі нової загрози з півночі, новими мостами і дорогами піде допомога. Впевнений, що європейський шлях, який відкрився Україні нещодавно, після десятиліть переговорів і років аргументації, буде успішним», – зазначив Начальник Одеської обласної військової адміністрації Максим Марченко.
Як повідомляло “БІ”, 11-й щорічний форум Дунайської стратегії стартував вчора, 19 жовтня. Цього року він проходить у місті Кошіце (Словачинна). У форумі приймають участь 14 країн.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл
Врут все. Столько лет болтают а воз и ныне там. Лучше бы дорогу на килию сделали.