RU UA
RU UA

Нижче «мертвого» об’єму: як впав рівень води у більшості водойм Придунайських озер

4 коментаря 18198 перегляду

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


Рівень води у більшості водойм Придунайських озер впав нижче так званого “мертвого” об’єму. Виною тому катастрофічно низький рівень води у Дунаї та відсутність опадів. Про стан справ після виїзної наради розповіли у Ізмаїльському управлінні водного господарства.


Придунайські озера знаходяться у критичному стані. Згідно із даними Ізмаїльського управлянні водного господарства, станом на 3 жовтня цього року рівень води в озері Ялпуг складає 1,52 метра, що на 28 сантиметрів нижче рівня «мертвого» об’єму озера і на 1,28 метра нижче нормального підпірного рівня.

Така ж ситуація на озерах Картал, Кугурлуй та Китай. Трошки краще справи на озерах Кагул та Катлабух (на другому – шляхом примусового наповнення). Однак, у більшості водойм рівень води впав нижче «мертвого» об’єму.

Таке становище виникло у зв’язку з практичною відсутністю у цьому році весняного паводка на Дунаї, а також критично малою кількістю опадів.

Протягом року ситуація постійно погіршується. І якщо у березні Міжвідомча комісія з погодженням режимів роботи водосховищ на весняно-літній період 2022 року приймала рішення про те, що у разі сприятливих гідрологічних умов на річці Дунай буде здійснено самопливне наповнення водосховища Ялпуг – Кугулуй до позначки 3,0 м БС, то зараз мова йде про пошуки варіантів примусового наповнення озер водою.

Перший крок у цьому напрямку був зроблений на озерах Китай та Катлабух. 14 липня на позачерговому засіданні комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Одеської обласної військової адміністрації було обговорено стан озер Катлабух та Китай. У зв’язку з тим, що ситуація з рівнем води в озерах дійшла до критичної (в озері Китай він перетнув рівень мертвого обʼєму – при показниках мертвого обʼєму в 60 см, рівень води становить лише 33-34 см), було прийнято рішення про виділення 12 млн грн з обласного бюджету для фінансування їх примусового поповнення.

23 липня стартувала робота насосної станції «Кофа» Кілійського міжрайонного управління водного господарства. Планувалося, що озеро Китай протягом двох місяців зможуть наповнити до критичної відмітки. Також головною насосною станцією Суворовської зрошувальної системи Ізмаїльського управління водного господарства примусово наповнювалося озеро Катлабух.

Зазначимо, що обидві водойми мають вирішальне значення для ведення господарської діяльності в населених пунктах Ізмаїльського району. Також від рівня води в озерах залежить рівень підземних вод, що напряму впливає на наповнення колодязів та артезіанських свердловин, з яких населення використовує воду на господарські потреби.

Однак, якщо плани з наповнення Катлабуха вдалося втілити в життя (станом на 3 жовтня рівень води в водоймі складає 1,01 м, що на 31 см вище рівня «мертвого» об’єму), то на озері Китай досягти бажаного результату не вдалося.

Згідно з інформацією Ізмаїльського управління водного господарства про гідрологічний і гідрохімічний стан р. Дунай та Придунайських водосховищ, станом на 3 жовтня рівень води в озері Китай складає 0,28 м, що на 32 см нижче рівня «мертвого» об’єму. Якщо проаналізувати показники за три місяці, то можна відзначити, що за останні два місяці ситуація погіршилася. Перед початком примусового наповнення рівень води в озері Китай складав 0,33 м, через місяць вдалося його підняти до 0.35 м, але вже у вересні він впав до 0.31 м, а в жовтні – до 0,28 м. Тобто виконати поставлене завдання не вдалося. Щодо показника об’єму води, то за три місяці він впав з 48.32 млн кубометрів до 45.74 млн кубометрів при рівні мертвого об’єму 62.58 млн кубометрів. Зрозуміло, що вирослі й показники мінералізації – з 6524 г/дм3 наприкінці червня до 9521 г/дм3 на початку серпня. Тобто ситуація на озері Китай залишається критичною.

Також критична ситуація склалася на найбільшому прісноводному озері України Ялпузі.
24 вересня в Ізмаїлі відбулася нарада щодо вирішення проблемних питань стану водойм та водосховищ Придунав’я за участю керівників області та депутатів Верховної Ради України та Одеської облради. Голова Одеської ОВА Максим Марченко доручив розглянути варіанти наповнення водою озера Ялпуг. Також було заплановано проведення робіт по відновленню та ремонту шлюзів у водоймищах Саф’янівської громади для підтримання належного рівня води в придунайських озерах.

За інформацією голови Ізмаїльської РВА Родіона Абашева, зараз вирішується питання щодо будівництва насосної станції для примусового наповнення озера Ялпуг (а з ним і Кугурлуй), проводиться розчищення трубчатого переходу між озерами Катлабух та Сафʼяни для наповнення останнього, а також розчищаються канали, які сьогодні замулені і заросли рослинністю.

05 жовтня відбулася виїзна нарада з цього питання вже робочої групи. Були обговорені основні проблемні питання щодо примусового поповнення дунайською водою озера Ялпуг за допомогою насосною станцією «Репіда» Ізмаїльського управління водного господарства. Робоча група розглянула різні варіанти вирішення питання поповнення озера Ялпуг, були детально проаналізовані всі плюси та мінуси можливих варіантів розв’язання проблем водосховищ та водойм Придунав’я з врахуванням можливості розконсервування насосної станції «Репіда», термінів виконання поставленого завдання та впливу воєнного стану на ситуацію.

Додамо, що поки що проблема наповнення водою озера Ялпуг не вирішена. На це потрібні досить великі кошти. А тим часом найбільше прісноводне озеро України продовжує зменьшуватися, це наочно можна побачити в районі Болградського міського пляжу, де вода відійшла від берега майже на 100 метрів. Ситуація критична та потребує негайного вирішення.

Коментарі
 • Моссад

  “Анонимная” пидорублядь, Моссад не дремлет – не поможет тебе ни Tor, ни мамкин сцыкль 😉 🙂

 • Аноним

  Если в озере нет воды значит выпили ж……ды

 • БРЕСТ-1939

  А тебе какое дело, неважнецкая пидорублядь, до еще не украденных труб? Zа своими говнотрубами смотрите, пидopoсССы, которые еще сами не подорвали у себя на дне! 😉

 • Не важно

  Вспомнили про репидовскую насосную…там все распиз.ели,нет ничего, только трубы еще не украли. Даже если бы она работала,какой с нее толк? От нее труб в дунай нет.

Прокоментувати

Ваша email адреса не буде опублікована