Обшуки в НАБУ по всій Україні: що кажуть у СБУ та САП

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Служба безпеки України та Офіс генерального прокурора проводять “спецоперацію із нейтралізації російського впливу на НАБУ”. Кажуть зокрема, що затримали посадовця бюро, який допомагав своєму батьку з російським громадянством продавати коноплю в Дагестан. Відомо, що зараз відбувається серія обшуків у різних регіонах країни, пише ВВС Україна.
Детективам НАБУ “інкримінують державну зраду, незаконну торгівлю з Росією, корупційні дії в інтересах олігархів”.
За інформацією джерел ВВС Україна, зафіксовано випадки, коли один із детективів НАБУ передавав росіянам секретні дані через оточення експрезидента Януковича.
Інший детектив, який підозрюється у державній зраді та веденні незаконного бізнесу з Росією, був у понеділок затриманий СБУ.
У НАБУ підтвердили обшуки та заявили, що вони відбуваються без ухвал суду.
“21 липня у співробітників НАБУ без ухвал суду відбуваються слідчі дії, які проводять працівники СБУ та Офісу генерального прокурора. Наразі з’ясовуємо всі обставини”, – написали в НАБУ.
Джерело ВВС Україна в НАБУ звертає особливу увагу, що жодних ухвал суду для дій СБУ не було.
Що кажуть в СБУ
На сайті СБУ 21 липня з’явилася заява, що вони разом із Офісом генпрокурора викрили на веденні бізнесу в Росії одного з керівників міжрегіональних управлінь детективів НАБУ Руслана Магамедрасулова.
За матеріалами справи, цей високопосадовець має контакти з представниками РФ та допомагає своєму батьку-підприємцю вести незаконну торгівлю з Росією.
Розслідування встановило, що посадовець виступав посередником у продажі партій технічної коноплі свого батька до Росії (республіка Дагестан). За даними слідства, батько Магамедрасулова має російське громадянство, однак посадовець це приховав.
У СБУ також повідомили, що матір Магамедрасулова проживає у Києві, але отримує пенсію у самопроголошеній “ДНР” і публікує проросійські коментарі в соцмережах.
Посадовцю НАБУ також інкримінують контакти з російськими спецслужбами і передачу їм таємної інформації.
“Цей високопосадовець бюро був у тісному контакті із народним депутатом-втікачем від забороненої партії ОПЗЖ Федором Христенком, який пов’язаний зі спецслужбами Росії та, як встановило слідство, має значний вплив на діяльність НАБУ, про що буде повідомлено окремо”, – йдеться в заяві СБУ.
Реакція НАБУ
Після заяв СБУ та Офісу генпрокурора, в НАБУ повідомили, що їм відомо про щонайменше 70 обшуків, що проводяться стосовно їхніх співробітників.
“Обшуки охоплюють щонайменше 15 працівників НАБУ. За наявною інформацією, слідчі дії проводяться без судових ухвал. Підставами для цих дій у переважній більшості випадків називаються участь окремих осіб у дорожньо-транспортних пригодах. Проте деяким працівникам інкримінують можливі зв’язки з країною-агресором. Ці факти не є взаємопов’язаними”, – кажуть в НАБУ.
Там також заявили, що паралельно розпочата позапланова перевірка стану охорони державної таємниці, ініційована СБУ.
“Вона стосується працівників НАБУ, які мають доступ до державної таємниці та до проведення негласних слідчих (розшукових) дій. За результатами цієї перевірки СБУ може отримати інформацію про триваючі та заплановані НАБУ і САП оперативні заходи та слідчі дії. Розголошення цієї інформації може зірвати слідчі дії та розслідування”, – кажуть в НАБУ.
За даними бюро, триває планова перевірка Держспецзв’язку, що охоплює технічну інфраструктуру НАБУ.
Водночас у заяві від бюро йдеться, що під час одного з обшуків до детектива НАБУ застосували фізичну силу “попри відсутність з його боку опору”.
У НАБУ повідомили, що директор бюро Семен Кривонос перебував у службовому відрядженні у Великій Британії, а тепер вирішив негайно перервати візит і повернутися в Україну.
Бюро проводить внутрішню перевірку обставин подій 21 липня та з’ясовує правові підстави дій, у тому числі застосування сили до співробітника.
“Водночас зазначимо, що ризик присутності агентів впливу країни-агресора залишається актуальним для будь-якого органу влади. Проте це не може бути підставою для зупинення роботи всієї інституції”, – заявили в НАБУ.
Коментар САП
На офіційній сторінці Спеціалізованої антикорупційної прокуратури також з’явилася реакція на обшуки. Як зазначили у САП, сьогодні зранку Служба безпеки України без офіційного попередження, передбаченого чинним законодавством, прийшла до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури з перевіркою щодо дотримання законодавства про державну таємницю.
У рамках перевірки працівники СБУ отримали доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи, а також спецоперації, які проводять НАБУ і САП.
Перевірку організовано в період, коли керівництво НАБУ і САП перебуває в офіційному закордонному відрядженні.
Указані заходи можуть призвести до розкриття інформації щодо негласних слідчих дій у рамках численних кримінальних проваджень, які наразі розслідуються НАБУ і САП.
“Закликаємо співробітників СБУ суворо дотримуватися норм чинного законодавства, щоб унеможливити “злиття” інформації та зрив розслідування топкорупційних справ, розпочатих НАБУ і САП”, – йдеться у повідомленні.
Оновлено:
Пізніше у СБУ зазначили, що заяви НАБУ та САП є безпідставними.
«21 липня Служба безпеки України розпочала комплексну перевірку щодо дотримання законодавства про державну таємницю у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі. Виключно в межах та спосіб, передбаченими законодавством, зокрема статею 37 Закону «Про державну таємницю».
Офіційно повідомляємо: співробітники Служби безпеки України не отримували доступ до інформації про всі негласні та оперативні заходи, а також спецоперації, які проводять НАБУ і САП. Перевірка СБУ не передбачає ознайомлення зі змістом таких документів в цілому.
Заяви про можливе розкриття представниками СБУ інформації щодо негласних слідчих дій, які проводять НАБУ і САП, є безпідставними і маніпулятивними.
Окремо звертаємо увагу на те, що проведення невідкладних слідчих дій без ухвали суду не є порушенням Закону – у випадках, коли отримання таких ухвал може спричинити витік інформації та, зокрема, зашкодити проведенню спецоперацій в рамках розслідувань щодо співпраці з країною – агресором».
Давній конфлікт
“Я вам теж говорив, що після БЕБ та Шабуніна, наступним будуть антикорупційні органи”, – написав про обшуки нардеп Ярослав Железняк.
У 2017-2018 році стосунки НАБУ і СБУ були напруженими, доходило до силових зіткнень.
У 2017-му представники створеного для боротьби з корупцією НАБУ багато разів натякали на політичний тиск.
Так було після гучних затримань голови Державної фіскальної служби Романа Насірова, впливового депутата Миколи Мартиненка, а також викриття агентом НАБУ під прикриттям корупційної схеми у сфері видобутку бурштину.
А після затримання сина міністра внутрішніх справ Арсена Авакова голова антикорупційного бюро Артем Ситник відкрито заявив про політичний тиск на відомство та інформаційну кампанію проти нього у пресі.
Конфлікт тоді вдалось владнати після втручання генпрокурора Юрія Луценка. Проте напруга у стосунках цих органів не зникала.

Освіта – Південноукраїнський державний педагогічний університет, факультет іноземних мов. У команді БІ – з 2018 року. Власний кореспондент “Бессарабії INFORM” у Білгород-Дністровському районі