До громади Болградського району переведуть біосферний заповідник з окупованої Херсонщини

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
До Бородінської громади Болградського району планують релокувати (перемістити) наукових співробітників та видовий склад тварин біосферного заповідника «Асканія-Нова» імені Ф.Е. Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України, який наразі перебуває в окупованій росіянами частині Херсонської області. Він стане черговою туристичною локацією для ТГ на площі в сімдесят гектарів. Про це кореспондентці «Бессарабії INFORM» розповів голова Бородінської громади Іван Кюссе.
За словами Івана Георгійовича, нині наукові співробітники, окрім технічного персоналу, виїхали з окупованої території Херсонщини.
«У мене минулої п’ятниці та в неділю були зустрічі з директором біосферного заповідника Віктором Шаповалом. Ми з ним плануємо, що знайдемо ділянку, яка стане підрозділом «Асканії- Нови», куди він зможе привести тварин з інших заповідників України та розмістити наукових співробітників», – зазначив очільник громади.
Зараз є домовленість, що 10 червня на черговій сесії Буджацької селищної ради буде затверджено Меморандум про співробітництво між Бородінською громадою, біосферним заповідником «Асканія- Нова» та громадською організацією «Rewilding Ukraine».
На цьому ж пленарному засіданні мають намір ухвалити рішення про надання земельної ділянки для релокації біосферного заповідника. Наразі обговорюється виділення 70 гектарів землі в межах Бородінської громади для дослідних цілей. На цьому науково-дослідницькому підрозділі біосферного заповідника працюватимуть фахівці з «Асканії Нови», а обслуговуючий персонал буде набиратися з мешканців громади. Ця ініціатива створить нові робочі місця.
Іван Кюссе запевняє, що це буде ще однією туристичною локацією на території Бородінської громади.
Довідково. «Асканія-Нова» — найстаріший заповідник України, що знаходиться на Херсонщині. Тут розташований найбільший у Європі дикий степ. У місцевому зоопарку мешкають тварини з саван, пустель, степів, гірських районів. А також рідкісні птахи степової зони: фазан Свайно, степовий і сірий журавлі, орел степовий, чорний гриф. Більшість цих видів занесено до Червоної книги України — офіційного переліку рідкісних, вразливих і зникаючих видів флори та фауни.
Біосферний заповідник «Асканія-Нова» імені Фрідріха Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України перебуває на тимчасово окупованій території України з 24 лютого 2022 року.
На початку повномасштабного вторгнення росії інтенсивні бойові дії оминули територію заповідника. Це вберегло природоохоронний комплекс від знищення або великих руйнувань. Однак вздовж межі зони антропогенних ландшафтів відбувались бойові зіткнення та обстріли техніки.
Станом на 24 лютого в заповіднику працювали близько 250 людей. Деякі працівники намагались виїхати, проте не змогли через заборону російських військових.
О 9 ранку повз заповідник проїхала перша російська техніка. У селище Асканія-Нова вони не заїжджали, тож робітники намагалися працювати як зазвичай: доглядали парк та вели спостереження за тваринами. Проте в перші дні вторгнення припинилось постачання продуктів. Тоді перед адміністрацією заповідника постало завдання — деінде придбати корми й максимально запастися ними. Ситуація ускладнювалася тим, що гроші теж не надходили, але заповіднику допомогли звичайні люди та іноземні організації.
Адміністрація закупила корми на більше ніж вісім мільйонів гривень. А пізніше — залишки ветеринарних препаратів, генератори та необхідні для ремонту матеріали, аби лагодити пошкодження від обстрілів. Цих запасів вистачило майже на рік.
Російські війська зайшли в селище Асканія-Нова в першій половині жовтня 2022 року, а в другій — захопили більшу частину дендрологічного парку.
Згодом росіяни заборонили працівникам заходити на територію парку. Після обстрілу 21 жовтня 2022 року військові рф зайняли будинки й квартири мешканців селища, аби убезпечити себе. 3 січня вони почали розташовувати свою техніку в зоопарку поряд з технікою науковців та рити окопи на території заповідника.
Навесні 2022 року окупаційна адміністрація намагалась домовитись з директором заповідника Віктором Шаповалом про співпрацю, але той відмовився. Наталі Корінець, заступниці директора з наукової роботи, росіяни запропонували співпрацювати 3 лютого 2023 року. Спочатку вони під час обшуку її будинку забрали всі гаджети, потім допитували Наталю та декількох інших науковців у заповіднику. Зрештою, жінка вирішила виїхати 7 лютого 2023 року, бо боялася, що після категоричної відмови співпрацювати її заберуть «на підвал».
Понад рік після вторгнення «Асканія-Нова» працювала під українським керівництвом. Проте 20 березня 2023 року російська армія повністю захопила заповідник. У «Асканії-Нові» залишилися лише працівники, які доглядають тварин, оскільки евакуація персоналу могла загрожувати їх зникненню.

Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл
дякую тим, хто зеберегає прироу України, думає про неї у такі складні часи