Як після російського терору виглядає курортне селище Білгород-Дністровщини та хто допомагає у відновленні руйнувань

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Мальовниче курортне селище Сергіївка, що розташоване на березі Шаболатського лиману поблизу Чорного моря, до початку повномасштабної війни приваблювало тисячі туристів та тих, хто прагнув оздоровитися. Але впродовж останніх трьох років, завдяки нашим сусідам, тутешні пейзажі сповнені руїнами та згарищами. Тільки протягом березня 2025 року сюди прилітали ворожі “Іскандери” та “табуни” шахедів. Найтрагічнішою для місцевих мешканців була ніч на перше липня 2022 року, коли у базу відпочинку та багатоквартирний будинок влучили російські ракети, які забрали 22 життя. Як наразі виглядає “звільнене” селище, та які кроки робить держава на шляху до його відновлення – у матеріалі “Бессарабії INFORM”.
У мирні часи до селища Сергіївка приїздили люди з різних куточків нашої країни та ближнього зарубіжжя, адже його кліматичні умови ідеально підходять для відпочинку з дітьми, а також оздоровлення організму. У Сергіївці було багато санаторіїв та лікувальних закладів, які мали попит серед туристів. Із початком повномасштабного вторгнення життя у Сергіївці майже зупинилося. Через масовані обстріли узбережжя мешканці почали масово виїжджати за кордон. Виправдовуючи себе тим, що в середині нібито знаходяться іноземні найманці або інші військові, росіяни планомірно знищують будівлі санаторіїв, де колись відновлювали своє здоров’я зокрема і жителі країни-агресорки.
Для об’єднання громад, які страждають від ворожих атак, та тих, хто знаходиться у тиловій частині України, Міністерство розвитку громад та територій ініціювало проєкт «Пліч-о-Пліч згуртовані громади».
“Це національний проєкт для об’єднання громад-партнерів (тилових і центральних громад України) для підтримки та відновлення громад-форпостів (громад, які розташовані вздовж кордону та на лінії бойового зіткнення, де значна частина об’єктів інфраструктури пошкоджена та зруйнована). Метою проєкту є підтримка та відновлення інфраструктури громад-форпостів, забезпечення їх життєдіяльності та зміцнення єдності країни”, – йдеться на офіційній сторінці проєкту.
В рамках цього проєкту Сергіївська громада, якою керує секретар селищної ради Артем Шевченко, стала громадою-форпостом, якій допомагатимуть партнери з села Білогородка з Київщини та селища Шацьк з Волині. Для підписання Меморандуму про співпрацю вчора до Сергіївки завітали очільники цих громад разом з посадовцями, представники Мінрозвитку, начальник відділу організації будівництва та відновлення управління капітального будівництва Департаменту капітального будівництва та дорожнього господарства Одеської ОВА Олександр Кочетков, а також голова Білгород-Дністровської РВА Василь Самокиш.


Як розповіла “БІ” Дар’я Шерстюк – медіакоординаторка проєкту «Пліч-о-Пліч згуртовані громади», Одеська область і зокрема Сергіївська громада – останні у переліку населених пунктів, де впроваджується ініціатива Мінрегіону.
“Наша ціль – своїм прикладом міністерства в першу чергу продемонструвати, що тут не страшно, і партнерам немає чого боятися, варто сюди приїздити і спілкуватися. І друге, – подивитися на громади, які долучаються, зрозуміти масштаби руйнувань і потреби, поспілкуватися навіть і в неформальній обстановці, що є на часі для громади, щоб потім сприяти в допомозі і підтримці. Загалом Одещина – це останній регіон у нашому списку. Ми відвідували громади Сумщини, Запоріжжя, Донеччини, Миколаївщини, Харківщини, в цілому прифронтові громади”, – поділилася з нами медіакоординаторка.
За словами Дар’ї Шерстюк, проєкт «Пліч-о-Пліч згуртовані громади» має позитивні результати.
“Найбільш промовистий наразі приклад взаємодії громад в рамках проєкту – це переміщення ліцею з Краматорська на Закарпаття до Перечинська. Тобто ми маємо вже позитивні приклади першої хвилі. Тоді було сто громад, а зараз під час другої хвилі маємо вже 400 громад-учасників. Плануємо надалі масштабуватися, щоб якомога більше громад і населених пунктів отримували ці партнерства і горизонтальну допомогу”, – розповіла пані Дар’я.
Після урочистої церемонії підписання гості та посадовці Сергіївської громади вшанували пам’ять Героїв, чиї імена назавжди вписані в історію нашої держави.
Далі делегація вирушила об’єктами громади, які стали цілями російських дронів та ракет. Першою гості відвідали зруйновану базу відпочинку “Годжі”, куди у ніч на перше липня прилетіла ворожа ракета. У ту трагічну ніч обірвалися чотири життя, серед яких було дитяче…
Поруч з руїнами бази відпочинку – пошкоджений тієї ж ночі ще двома ракетами будинок, де загинули 16 людей. Майже три довгих роки мешканці будинку чекають, аби повернутися у рідні квартири, які зруйнувала росія, і ось вже до кінця квітня будівельники мають закінчити всі заплановані роботи.
Внаслідок ворожого обстрілу 1 липня 2022 року постраждало багато будівель, серед яких і Сергіївський ліцей. Найбільшим горем для цього закладу освіти стала загибель одного з педагогів – Володимира Чолака. Російська ракета одночасно забрала життя всієї сім’ї: чоловіка з дружиною та сина.
“Це була страшна ніч… Але жоден з членів нашого колективу не виїхав за кордон, вони всі працюють. Ми робимо все для дітей”,- поділилася директорка ліцею Галина Олександрівна Архипенко.
Завдяки наполегливості очільниці та допомозі влади, Сергіївський ліцей відновили у межах програми «EU4UASchools: Build Back Better». Ця ініціатива впроваджується Програмою розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Європейського Союзу. Роботи з реконструкції включали часткову заміну покрівлі, вікон і дверей, ремонт ґанку та фасаду. Також було замінено систему опалення та встановлено LED світильники. Крім цього, відремонтували класи та вбиральні, а також забезпечили заклад новими шкільними меблями.
На згадку про наслідки обстрілу у коридорі ліцею залишили світлини тих часів.
Наразі ремонту чекає укриття закладу освіти.
Протягом березня цього року ворог знову вдався до активних обстрілів Сергіївки. Цілями ракет та дронів стали оздоровчі заклади.
Павло – директор розбомбленого дитячого табору, який 21 березня атакували вісім шахедів. За словами чоловіка, справа всього життя його сім’ї після російського “звільнення” має лише один вирок – під знесення.
“Це будівлі дитячого оздоровчого табору. Ми не працюємо з початку повномасштабного вторгнення. Військових тут не було. Ми займаємося постачанням продуктів по школах та дитсадкам нашого регіону. Під час обстрілу тут знаходився лише один охоронець, на щастя, він не постраждав”, – розповів чоловік.
![]()
![]()
За словами очільника Сергіївської громади Артема Шевченка, російські військові з початку повномасштабної війни били по береговій лінії, а нещодавно стали “практикувати” удари вглиб селища.
“Зафіксовано понад сто пошкоджених об’єктів. Це приватні будинки та санаторно-оздоровчі заклади. Пошкодження приватних будинків компенсує держава через “Дію”. Працівники наших комунальних підприємств за допомогою наявних засобів, таких як ДСП, плівка, шифер та інше, допомагали мешканцям долати наслідки атак. На більше, на жаль, наш бюджет не розрахований, але ми максимально включені у людські проблеми, допомагаємо юридично оформлювати необхідні документи”, – зауважив Артем Олегович.
![]()
Делегація відвідала об’єкти, які найбільше постраждали у самому селищі Сергіївка, після чого вирушила у сусідні села, які також зазнали ворожих обстрілів.
Побачені на власні очі жахливі наслідки не залишили байдужими нікого з гостей, тож очільники трьох громад домовилися про майбутню співпрацю та взаємодопомогу.

Освіта – Південноукраїнський державний педагогічний університет, факультет іноземних мов. У команді БІ – з 2018 року. Власний кореспондент “Бессарабії INFORM” у Білгород-Дністровському районі
Щороку відпочивали в Сергіївці всією родиною… Серце розривається від болю, коли бачиш, у що перетворилося це чудове місце. Сподіваюся, що після нашої перемоги селище відродиться
Знищувати лікарні та санаторії – це не війна, а тероризм. расєя має відповісти за всі злочини. Дякую тим, хто допомагає відновлювати громади!
Це просто жах… У 2021-му ми відпочивали там із дітьми, а зараз там руїни((((
Дякую за статтю! Важливо говорити про такі трагедії, щоб світ не забував, що Росія робить з нашими містами
Сергіївка була прекрасним місцем для оздоровлення, особливо для дітей. Ця війна відбирає у нас усе
Розлючений! Вони свідомо знищують мирні міста. Добре, що є ініціативи для відновлення.
боляче читати… Слава Україні!