Дякуємо, що читаєте нас українською💪

В Ізмаїльському університеті відкрились безоплатні курси гагаузької мови

Інна Дерменжі 1 коментар 7479 переглядів

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


У суботу, 12 квітня, вперше в Ізмаїльському державному гуманітарному університеті відбулося відкриття безоплатних курсів з гагаузької мови. За запрошенням ректора університету Ярослава Кічука та лідера гагаузької спільноти Юрія Дімчиогло викладатиме на курсах директорка Обласного центру гагаузької культури села Виноградівка (Курчю) Болградської громади Ольга Кулаксиз. Почесним учасником заходу був відомий київський журналіст, всеукраїнський громадський діяч гагаузького походження Іван Капсамун. Про це, із посиланням на ІДГУ, повідомляє «Бессарабія INFORM».


На урочистому відкритті професор Ярослав Кічук передав вітання від керівництва Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктора Єленського та Ігоря Лоссовського, начальника управління культури, національностей, релігій та охорони об’єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації Ярослави Різникової, голови Ради національних спільнот України Ашота Аванесяна, голови «Союзу гагаузів України» Василя Келіогло.

У своєму виступі голова Асоціації гагаузьких товариств Юрій Дімчиогло наголосив на важливості популяризації вивчення літературної гагаузької мови, особливо серед міського населення. Він зазначив, що урбанізація негативно впливає на збереження етнічної ідентичності жителів Буджаку, тому необхідно приділяти особливу увагу системному навчанню дітей та молоді гагаузької мови й культури.

В Ізмаїльському університеті відкрились безоплатні курси гагаузької мови

Юрій Дмитрович також пообіцяв посприяти облаштуванню навчального простору сучасним інтерактивним обладнанням для проведення онлайн-занять із викладачами з Туреччини та гагаузьких громад інших регіонів України. Учасники курсів висловили щиру подяку Юрію Дімчиогло за цю важливу ініціативу.

На відкритті курсів директор Центру регіонального розвитку Українського Придунав`я, доцент В’ячеслав Тодоров акцентував на унікальності гагаузів – тюркомовної православної спільноти. В Одеській області проживає близько 85% етнічних гагаузів України. Представники цього етносу мають всі шанси отримати правовий статус корінних народів України. Саме цей статус обґрунтований дослідженнями відомих українських істориків та географів, науковців Ізмаїльського державного гуманітарного університету.

Як підкреслила Ольга Кулаксиз, вивчаючи мову, людина одночасно пізнає культуру народу та його традиції. Вона також зазначила, що знання гагаузької мови сприяє швидшому засвоєнню турецької.

Наразі організатори планують створити дві групи (до 20 осіб в кожній), а в подальшому на базі Ізмаїльського державного гуманітарного відкрити безоплатну недільну школу для дітей, які зацікавлені вивчати гагаузьку та турецьку мови.

Присутній на заході заступник голови Болградської районної державної адміністрації Олександр Іорданов відмітив активну громадянську позицію лідерів гагаузьких спільнот, які займають проєвропейську, проукраїнську позицію та значно додають колорит етнічній структурі населення найбільш полікультурного регіону нашої держави – Буджаку.

Ректор Ярослав Кічук представив університетський досвід функціонування Центру усної історії України та Центру української мови і культури, на базі якого функціонують безоплатні курси навчання історії України та української мови для представників і представниць всіх національностей Буджаку.

Найближчим часом на базі Ізмаїльського державного гуманітарного університету планується офіційно відкрити Гагаузький ресурсний центр, який сприятиме популяризації тюркської культури, збереженню та розвитку історико-культурної спадщини гагаузів, формуванню демократичних, проукраїнських, європейських цінностей у громадян гагаузького походження в стратегічно важливому південному регіоні Буджаку.

В Ізмаїльському університеті відкрились безоплатні курси гагаузької мови

В Ізмаїльському університеті відкрились безоплатні курси гагаузької мови

В Ізмаїльському університеті відкрились безоплатні курси гагаузької мови

В Ізмаїльському університеті відкрились безоплатні курси гагаузької мови

В Ізмаїльському університеті відкрились безоплатні курси гагаузької мови

В Ізмаїльському університеті відкрились безоплатні курси гагаузької мови

В Ізмаїльському університеті відкрились безоплатні курси гагаузької мови

читайте нас в Telegram
guest

1 Коментар
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Лідія
Лідія

А гагаузи вже вивчили державну?

1
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x