Дякуємо, що читаєте нас українською💪

Чотири роки боротьби за вакцинацію: онкогінеколог з Ізмаїла оголосив війну раку шийки матки

Інна Дерменжі 8 коментарів 24894 перегляду

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


В Україні Міністерство охорони здоров’я в 2026 році нарешті планує ввести до Календаря профілактичних щеплень однократну вакцинацію проти ВПЛ (вірусу папіломи людини) для дівчат віком 9-13 років. Наразі у проєкті змін щеплення проти ВПЛ запропоновано внести як обов’язкове та безоплатне. Таким чином в разі, якщо зміна буде затверджена, вакцини закуповуватимуть коштом державного бюджету, також передбачена можливість отримувати її за програмою з імунізації від міжнародних організацій чи як допомогу від інших країн. Чому це так важливо для Ізмаїльського району, кореспондентці «Бессарабії INFORM» розповів гінеколог-онколог Ізмаїльського перинатального центру міської центральної лікарні, член правління Всеукраїнської асоціації лікарів доказової медицини Богдан Олегович Заржицький, який докладає чимало зусиль, аби мешканці Придунав’я у числі перших мали захист від підступного раку.


Варто зазначити, що це дійсно прорив не загалом для України, оскільки до цього йшли ще з 2018 року, але й конкретно для Ізмаїльщини, яка, на жаль, посідає одне з ключових місць в Одеській області за рівнем захворюваності жінок на рак шийки матки. Останні декілька років ця проблема відійшла на другий план внаслідок пандемії коронавіруса. А вже у 2022 році про «ракову» загрозу забули, бо першочерговими стали потреби медицини, пов’язані з війною в Україні. Але цей вид онкології нікуди не зник, а, навпаки, став розвиватися пришвидшеними темпами. Бо ж жіноцтво Придунав’я почало відчувати стрес та нервове напруження ще інтенсивніше внаслідок щоденних новин з фронту, постійних ворожих ракетних обстрілів Одеської області та від реалій побутових умов під час військового стану.

Аби знизити показники захворюваності жінок на рак шийки матки, потрібна належна профілактика даного захворювання.

Рак шийки матки, за інформацією Богдана Олеговича, – підступне захворювання, яке може непомітно розвиватися в організмі жінки протягом багатьох років, перш ніж з’являться симптоми. Тут важливо знати, що своєчасні скринінг на рак шийки матки та вакцинація дівчаток проти вірусу папіломи людини допомагає запобігти розвиткові цього виду онкогінекології.

Акушер–гінеколог Богдан Заржицький не просто так обрав відповідний напрямок онкології, бо це є проблемним питанням для півдня Одещини. Свого часу в Ізмаїлі закрили онкологічне відділення Дунайської обласної лікарні, тому це захворювання виявляти та лікувати можна тільки в Одесі. Медик для глибшого вивчення специфіки онкології поїхав до Національного інституту раку, розташованого в Києві. З 2008 року Богдан Заржицький вивчає проблематику вірусу папіломи людини, навіть готує з цієї теми дисертацію.

Провальний пілотний проєкт в Ізмаїлі

У 2021 році більше ста лікарів, котрі входили до складу громадської організації «Асоціація лікарів Бессарабії», яку очолив ізмаїльський гінеколог-онколог Богдан Заржицький, намагалися донести до губернатора Одещини та обласного департаменту охорони здоров’я інформацію щодо необхідності впровадження регіональної програми для закупівлі чотиривалентної вакцини від ВПЛ для дівчаток 9-13 років, які ще не почали жити статевим життям. У США, наприклад, така профілактика раку шийки матки призвела до зниження на 80% рівня цього захворювання серед жіночого населення, яке пройшло вакцинацію. А деякі країни Латинської Америки запровадили у практику вакцинацію хлопчиків, адже чоловіки є основними носіями вірусу папіломи людини.

Партнером у цій програмі виступала американська фармацевтична компанія MSD, яка виробляє цю вакцину. За основу було взято досвід Черкаської області та їхній пілотний проєкт, що стартував у 2018 році, з безкоштовної вакцинації жіночого населення (дівчаток 9-13 років) проти ВПЛ, який вони реалізували завдяки співпраці з компанією MSD. Для Черкас було закуплено понад 1,2 тис. доз вакцини. У 2021 році подібну ініціативу проявила й Миколаївська область, яка за рахунок обласного бюджету придбала п’ять тисяч доз вакцини. А у 2022 році в даному регіоні, незважаючи на постійні ворожі обстріли та занепад економіки, обласна рада закупила ще п’ятдесят тисяч доз вакцини.

У березні 2022 року під час онлайн-виступу на міжнародній конференції під егідою американської фармацевтичної компанії MSD Богдану Заржицькому вдалося досягти домовленості про гуманітарні поставки чотиривалентної вакцини від ВПЛ «Гардасил», ще й завдяки підтримці уряду США, який надавав чималу допомогу Україні під час війни. Ба більше, американські партнери навіть погодилися взяти на себе фінансові витрати, пов’язані із транспортуванням вакцини до двох медзакладів Одеської області. Таким чином, обласному бюджету ця цільова гуманітарна допомога не коштувала жодної копійки. Тим паче обласний департамент охорони здоров’я, який чомусь взяв на себе повноваження розподіляти, підкреслимо, цільову допомогу від фармкомпанії США на свій розсуд, мав би виконувати тільки роль «транзитного пункту». Однак не так сталося, як гадалося.

«Навесні 2022 року вдалося домовитися з американськими партнерами про гуманітарну допомогу у вигляді п’яти тисяч доз вакцини «Гардасил» саме для Ізмаїльського району. Препарат ми повинні були отримати ще у серпні, тоді ж й планувалося розпочати на Ізмаїльщині довгоочікуваний пілотний проєкт з вакцинації дівчаток проти вірусу папіломи людини віком 9-13 років, 14-15 років, а згодом жінок.


Тоді в Ізмаїлі та в деяких сусідніх громадах було більше тисячі охочих. Для дівчаток потрібно дві дози вакцини з інтервалом між щепленнями в півроку. Для жінок, які живуть повноцінним статевим життям, необхідно три дози вакцини з перервою між першим та другим щепленням два місяці, між другим та третім – чотири місяці.

Пройшовши всі процедури сертифікації та апробації вакцини в Україні, Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) прийняло рішення направити перший гуманітарний транш у вигляді 2400 тисяч доз до двох медзакладів Одеської області – до Ізмаїльського перинатального центру, тобто до Ізмаїльської міської лікарні (1400 доз) та Одеської дитячої міської поліклініки №6 (1000 доз). Загалом для України американська компанія виділила 20 тисяч упаковок «Гардасила» у якості гуманітарної допомоги», – розповів нам Богдан Олегович.

Лікар запевнив, що кількість доз препарату та перелік медичних закладів, що повинні були його отримати, представники американської фармацевтичної компанії MSD в Україні заздалегідь узгодили з МОЗ. Відповідний інформаційний лист був направлений до департаменту охорони здоров’я Одеської обласної державної адміністрації з проханням «провести перерозподіл вакцини вказаним медзакладам регіону (партнерам програми) у зазначеній кількості».

У кінці вересня Одеська область отримала обіцяний МОЗ гуманітарний транш вакцини. Але тут сталося найцікавіше. Всі відвантажені упаковки препарату передали на зберігання Одеському обласному центру громадського здоров’я. Через місяць до рук Богдана Заржицького потрапив вельми неочікуваний наказ від 26 жовтня колишньої директорки обласного департаменту охорони здоров’я Наталії Одарій-Захар’євої, в якому йшлося про перерозподіл препарату не в два медзаклади Одещини, як затверджувало МОЗ, а в 27! Це переважно Центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСП) по всій області.


Цікавим є той факт, що тридцять доз вакцини в Ізмаїл мали намір передати не міській лікарні, яка писала звернення на ім’я генерального директора американської фармацевтичної компанії MSD, а іншому комунальному некомерційному підприємству – Ізмаїльському міському ЦПМСП. Хоча, як запевнив нас Богдан Олегович, перший гуманітарний транш у кількості 1400 упаковок препарату повинна була отримати саме Ізмаїльська лікарня.

Незрозуміла ситуація склалася й з Одеською дитячою міською поліклінікою №6, керівництво якої теж зверталося по гуманітарну допомогу до американських партнерів. У підсумку медзаклад замість обіцяних тисячі упаковок вакцини отримав тільки 116.

Богдан Заржицький і до сьогодні не розуміє, чим апелювало керівництво обласного департаменту охорони здоров’я, подарувавши весь гуманітарний медичний вантаж зі США поліклінікам, амбулаторіям регіону, які навіть не звертались із запитами стосовно отримання цієї вакцини.

Гінеколог-онколог зізнався нам, що особисто вів перемовини з американською фармацевтичною компанією MSD ще з 2018 року, аби мати змогу отримати препарат «Гардасил» для Ізмаїла, коли американці розводили плечима, тому що не чули навіть про таке місто в Україні. Були спроби «вибити» обласне фінансування для придбання вакцини. Але тут, після повномасштабного вторгнення росії в нашу країну, уряд США з компанією MSD запровадили програму гуманітарної підтримки українського народу. Окрім вакцини від ВПЛ, медичні заклади Ізмаїла повинні були безкоштовно отримати дитячі вакцини, дорогі антибіотики та багато іншого. Тому недоречним стало те, що цільову гуманітарну допомогу, яка призначалася саме для Ізмаїльщини, чомусь за поданням департаменту передали іншим медичним закладам Одещини, які жодним чином не фігурували в офіційних домовленостях МОЗ з американською компанією. І, як виявилося згодом, більшість доз вакцини просто пропали, оскільки не були використані за цільовим призначенням.

Поява потужнішої вакцини

Ситуація стосовно запровадження вакцинації не зрушувалася з місця майже три роки. Проте з 7 березня 2025 року в Україні та Ізмаїлі нарешті у вільному продажу з’явилася вже більш потужна дев‘ятивалентна вакцина «Гардасил», яку можна придбати в будь-якій аптеці міста. Але вартість її доволі велика – 5-6 тисяч гривень за одну дозу. Тому, звісно, вона не по кишені багатьом пацієнтам Ізмаїльщини. А якщо зробити щеплення в приватних медичних закладах Одещини, це може коштувати 8-10 тисяч гривень за одну дозу.

Особисто у Богдана Заржицького вакцинацію за цей період пройшло власним коштом до 200 жінок з півдня Одещини (Ізмаїльського, Болградського та Білгород-Дністровського районів). Але це невеличка крапля в великому морі жіноцтва Бессарабії.

«Дев’ятивалентна вакцина «Гардасил» може бути використана в будь-якому віці. Її може поставити будь-який лікар. Але ізмаїльцям, які мають передові медичні погляди, треба знати, що вони мають право підійти до свого сімейного лікаря та попросити безкоштовно провакцинувати себе чи свою дитину, звичайно заздалегідь придбавши дозу вакцини», – каже медик.

Чотири роки боротьби за вакцинацію: онкогінеколог з Ізмаїла оголосив війну раку шийки матки

За словами лікаря, ще в 2024 році в Одесі запустили програму з вакцинації хлопчиків та дівчаток віком 9-15 років курсом на пів року. Дві дози вакцини «Гардасил» закуповуються за кошти міського бюджету, але отримати її можуть лише діти, що мешкають в Одесі.

«А чим гірший Ізмаїл?» – питається Олег Богданович, додаючи, що такої вакцинальної кампанії досі немає навіть на рівні області.

У лікаря є найбільше бажання запустити все ж таки, перш за все в Ізмаїлі, подібну до Одеси програму насамперед для дівчаток 9-13 років, долучивши до них також хлопчиків, як це передбачено в інших країнах світу. Бо найзаповітніша мрія онкогінеколога – побороти рак шийки матки не тільки в Ізмаїлі, але й в усій країні.

Ще однією перемогою, зокрема, й завдяки роботі Богдана Олеговича, є той факт, що в 2026 році до Календаря профілактичних щеплень МОЗ планує долучити однократну вакцинацію проти ВПЛ (вірусу папіломи людини) для дівчат віком 9-13 років. Але у медика є побоювання, що через війну в Україні коштів державного бюджету може вистачити лише на одну дозу вакцини.

«У мене є надія, що другу дозу вакцини зможуть придбати для дівчаток громади Ізмаїльського району, щоб загальнодержавна програма була ефективною. Через три роки вона б дала результати, бо вакцинація в 70 % запобігає розвитку шийки матки», – наголошує лікар.

Богдан Олегович підкреслює, що для вакцинації обрані дівчатка віком 9-13 років не просто так. В період статевого дозрівання у дівчаток є певні анатомічні особливость та найбільша схильність до ураження вірусом папіломи людини.

«Згідно висновків ВОЗ, ці вакцини мають бути включені в національні програми імунізації. Профілактика дає найкращі результати в боротьбі з раком шийки матки через імунізацію дівчаток саме цієї вікової категорії перед початком сексуальної активності. А дев’ятивалентна вакцина буде охоплювати приблизно 90,9% штамів вірусу папіломи людини в Європі,  в світі – майже 90%.

Саме тому я наголошую на цій вакцині, бо вона перекриває сім високоонкогенних та два низькоонкогенних штамів вірусу», – констатує медик.

Довідково. Всі типи вірусу розподіляються по онкогенності (по здатності викликати рак) у такому порядку:

  • до низькоонкогенних відносять 6, 11;
  • до високоонкогенних відносять 31, 18, 16, 51, 39, 45, 59, 33, 58, 35, 52, 56, 68.

Найнебезпечнішими є 16 та 18 типи, які є причиною 70% випадків раку шийки матки. Проте усі онкогенні віруси сімейства мають відношення до розвитку цього захворювання.

6 та 11 штами провокують розвиток доброякісних бородавок. Хоча вони не малігнізуються, бородавки та нарости локалізуються на статевих органах та приносять косметичний дискомфорт в області геніталій.

Чому треба оголосити вірусу війну на Ізмаїльщині?

На жаль, в Україні в минулому році смертність перевищила народжуваність в три-чотири рази. На Ізмаїльщині, як і по всій Україні, простежується катастрофічне зменшення вагітних жінок, бо багато з них виїжджають за кордон.

Також слід замислитися над здоров’ям чоловічої половини населення України, які наразі перебувають в окопах на війні. Якщо вони були раніше заражені вірусом чи можуть заразитися в майбутньому після повернення з фронту від жінок, це може призвести до втрати репродуктивної функції. А, як зрозуміло, це буде зламаний генофонд нації.

А тут ще, із власних спостережень лікаря, рак шийки матки, викликаний на 96% вірусом папіломи людини, значно помолодшав. Якщо раніше його виявляли в жінок віком 30-50 років, то зараз – в 25-30 років.

Таким чином вірус папіломи людини може призвести до зниження й так критичних показників народжуваності дітей в Україні.

Перші кроки на шляху до мети

На початку квітня Богдан Заржицький зустрівся з заступницею голови Ізмаїльської районної військової адміністрації Іриною Холостенко та начальницею відділу освіти, охорони здоров’я, культури, спорту Ярославною Пєновою. Лікар розповів про важливість впровадження на Ізмаїльщині програми з вакцинації проти ВПЛ  дівчаток віком 9-13 років. Бо, як наголосив лікар, з 2026 року є велика вірогідність того, що МОЗ гарантуватиме одну дозу вакцини безкоштовно. Другу дозу вакцини треба спробувати закупити коштом місцевих бюджетів громад Ізмаїльського району чи за рахунок меценатів.

Чотири роки боротьби за вакцинацію: онкогінеколог з Ізмаїла оголосив війну раку шийки матки

Але перш за все на Ізмаїльщині треба підрахувати кількість дівчаток віком 9-13 років, які можуть провакцинуватися.

Ізмаїльська РВА пообіцяла всебічно підтримати цю ініціативу онкогінеколога Богдана Заржицького. Сам лікар має намір зустрітися ще з головами громад Ізмаїльщини та депутатами Ізмаїльської районної ради, аби донести до них інформацію про важливість впровадження імунізації дівчаток як однієї з форм профілактики вірусу папіломи людини.

Чотири роки боротьби за вакцинацію: онкогінеколог з Ізмаїла оголосив війну раку шийки матки

Сподіваємося, що на Ізмаїльщини спільними зусиллями в найближчі роки вдасться суттєво знизити показник захворюваності на рак шийки матки, бо в умовах війни нам потрібне здорове майбутнє покоління.

читайте нас в Telegram
guest

8 коментарів
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Інна
Інна

Нарешті! Це має бути зроблено давно! Вакцинація — це не примха, а шанс врятувати тисячі життів у майбутньому. Особливо для нашого регіону, де онко страшно “косить”.

лікарь
лікарь

Підтримую, але питання: чому все настільки заплутано з поставками? Якщо США дають вакцину, чому її не передають туди, де вона найпотрібніша?

Марина
Марина

Молодець лікар Заржицький! Більше б таких фахівців у нашій медицині. Систему важко зрушити, але він бореться роками! 👏

Олег
Олег

А чому тільки дівчата? В багатьох країнах вже вакцинують і хлопців, бо вони теж переносять ВПЛ. Чому ми знову позаду?

Тетяна
Тетяна

Я проти примусової вакцинації. Хочете — вакцинуйтесь, але не треба робити це “обов’язковим”. Дайте батькам право вирішувати.

Людмила
Людмила

А давайте чесно: поки МОЗ буде мовчки спостерігати, лікарі на місцях самі не зрушать ситуацію. Тож честь і хвала тим, хто діє, як пан Богдан!

Віталіна
Віталіна

У США вже давно це норма, а у нас — “пілотний проєкт”, який навіть не стартував. А діти тим часом ростуть. Шанс втрачено?

жінка
жінка

А хто відповідатиме за побічні ефекти, якщо будуть? Проти вакцинації нічого не маю, але має бути прозора інформація й супровід.

8
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x