День усіх закоханих 2025: як відзначають в Україні та у світі
![](https://bessarabiainform.com/wp-content/uploads/2025/02/70_longread-v1707222017.jpg)
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
День святого Валентина — це найромантичніший день року, коли закохані ще раз демонструють свої почуття та нагадують про свою любов. Саме свято у всьому світі відзначають 14 лютого, а його історія пов’язана з ранньохристиянським мучеником Валентином, який таємно вінчав закохані пари. Чи дійсно існував такий чоловік насправді, і яким було його життя – історії невідомо. Проте традиція свята – обмін “валентинками”, романтичні побачення та приємні сюрпризи зберігаються протягом поколінь вже не одне століття, передає “Бессарабія INFORM”.
Щороку 14 лютого мільйони людей в усьому світі відзначають День святого Валентина. Це свято стало символом кохання та романтики, а його історія сягає давніх часів. Вважається, що День святого Валентина встановив Папа Геласій I у 496 році.
За однією з легенд, історія свята пов’язана з ранньохристиянським мучеником Валентином. Він був єпископом і жив у місті Терні, що в Італії, за часів правління римського імператора Клавдія II. У період воєн правитель забороняв солдатам одружуватися, вважаючи, що шлюб робить військових слабкими. Валентин не погоджувався з таким наказом і таємно вінчав закохані пари.
Дізнавшись про це, Клавдій II сказав схопити його, піддати тортурам і стратити. Перед смертю Валентин зізнався у своїх почуттях до дівчини, залишивши їй лист із підписом: “Твій Валентин”. Святого стратили саме 14 лютого, а згодом цей день почав символізувати кохання.
До речі, інша легенда розповідає про деталі любовної історії між Валентином та сліпою дочкою його тюремного наглядача Юлією. Після того, як Валентина ув’язнили, він щодня у в’язниці молився разом з Юлією, і Бог повернув їй зір. В ніч перед його стратою він написав листа Юлії, підписавши його: “З любов’ю, твій Валентин”. Тоді він здобув репутацію покровителя закоханих.
Для того, щоб вшанувати мучеництво святого Валентина, папа Геласій офіційно скасував святкування Луперкалій наприкінці V століття і оголосив 14 лютого днем пам’яті святого Валентина, хоча малоймовірно, що він мав на увазі вшанування любові, як це зрештою сталося.
Однією з найпоширеніших традицій є обмін “валентинками”. Це зазвичай листівки різних розмірів у формі серця, на яких люди пишуть теплі побажання чи зізнання в коханні. Разом з ними часто дарують шоколад, квіти або м’які іграшки.
Крім цього, чоловіки вручають своїм коханим жінкам червоні троянди, які символізують пристрасть і любов. До того ж у цей день закохані традиційно вирушають на романтичні побачення. Так, пари можуть піти на вечерю в ресторані, прогулятися парком, поїхати у невелику подорож або провести час вдома. Ба більше, у День святого Валентина дехто навіть робить пропозицію руки й серця своїй другій половинці.
В Україні 14 лютого прийнято дарувати валентинки і подарунки, при чому не тільки половинкам, а також друзям і рідним. Закохані намагаються провести цей день разом і влаштовують романтичну вечерю.
В інших країнах є свої унікальні традиції святкування. Наприклад, в Італії дарують солодощі, а також ставлять п’єсу “Ромео і Джульєтта”. У Канаді та Данії закохані обмінюються засушеними білими квітами.
В Естонії 14 лютого вшановують не тільки романтичну, а й платонічну та сімейну любов. Подарунки дарують, зокрема, друзям і родичам. А на Філіппінах це дуже популярна дата для весілля, адже для незаможних пар витрати на церемонію оплачує муніципалітет.
В Японії на День Валентина дівчата дарують солодощі чоловічій статі. Як правило, малознайомим хлопцям, однокласникам і колегам вручають покупні ласощі (так званий “шоколад ввічливості”). А для близьких друзів і других половинок японки готують цукерки ручної роботи. Рівно через місяць, 14 березня, відзначається дзеркальне свято Білий день, коли вже чоловіки обдаровують жінок.
В Австралії деякі чоловіки показують свою любов дуже дорогими валентинками та розкішними подарунками. В Ісландії на свято розпалюють велике багаття ударом каменя об камінь. А в деяких мусульманських країнах святкувати День Валентина заборонено під загрозою штрафу.
Проте Православна церква України заявила, що День Святого Валентина “не відповідає фактам з реального життя святого Валентина” та не належить до православної традиції.
“Відповідно до однієї з найпопулярніших легенд, святий Валентин “вінчав закохані пари попри заборону жорстокого імператора Клавдія II”… Однак ця легенда містить значну помилку в хронології подій, адже за часів життя святого Валентина у III столітті взагалі ще не існувало особливого обряду церковного вінчання“, — кажуть в ПЦУ.
Там нагадали, що православна церква вшановує кількох святих, на ім’я Валентин. Святого, з яким пов’язують День закоханих, відомий у церковному календарі як святий Валентин Інтерамський (Італійський) з міста Терні. Однак у православній традиції його згадують зовсім в інший день — 12 серпня. А свято 14 лютого, як зазначають у ПЦУ, пов’язане з язичницьким святкуванням римських часів, яке супроводжувалося жертвопринесенням на честь родючості та материнства.
“Тому масова культура, власне, поєднала пам’ять християнського святого з язичницькими мотивами, які були поширені раніше, а згодом перетворила це ще і на комерцію, спонукаючи купувати подарунки“, — йдеться у заяві.
Додамо до нашої розповіді декілька цікавих фактів про це свято.У 1300-х роках День святого Валентина офіційно став святом, пов’язаним з любов’ю. У середньовіччі вважалося, що 14 лютого починається сезон парування птахів. Англійський поет Середньовіччя Чосер закріпив зв’язок між Днем святого Валентина, птахами та романтикою у своїй поемі 1375 року “Пташиний парламент”, написавши: “Бо це було на день святого Валентина, / Коли кожен птах прилітає, щоб вибрати пару“.
За даними Time, історію цього всесвітньо відомого херувима можна простежити від 700 року до н.е. У Стародавній Греції Ерос, грецький бог любові, зображувався як привабливий молодий чоловік і мав силу змушувати людей шалено закохуватися. З часом його почали використовувати римляни, і він став відомий як Купідон — його образ змінився на маленького хлопчика з луком і стрілами. Завдяки своїм силам, що викликають любов, його почали асоціювати з Днем святого Валентина приблизно на початку XIX століття.
Згідно з History.com, найстаріша написана “валентинка” датується 1415 роком. Шарль, герцог Орлеанський, надіслав таку листівку своїй дружині, перебуваючи в політичному ув’язненні в Лондонській вежі. Один з рядків вірша містить слова: “Я вже хворий від любові, моя ніжна Валентино”.
У XVII столітті люди почали обмінюватися листівками та листами з коханими та друзями. Однак перші масово виготовлені “валентинки” з’явилися тільки в 1840-х роках. Естер А. Хоуленд продавала листівки з мереживом та стрічками, що зробили святкування дня закоханих популярним в США.
Її створив Річард Кедбері, син засновника компанії “Кедбері” Джона Кедбері, який почав упаковувати шоколадки у розкішні коробки для збільшення продажів. Він представив першу коробку шоколадок у формі серця до Дня святого Валентина 1861 року, і сьогодні щорічно продається понад 36 мільйонів таких коробок.
“БІ” вітає усіх зі святом любові та щиро бажає, щоб ваше кохання міцнішало з кожним днем, а сила почуттів подолала всі негаразди. Нехай любов зігріває серце, висвітлює шлях і надихає на чудеса!
![](https://bessarabiainform.com/wp-content/uploads/2023/10/photo_2023-10-23-11.52.52.jpeg)
Освіта – Ізмаїльський державний гуманітарний університет. Досвід роботи у журналістиці – 5 років. В команді «Бессарабії INFORM” з 2023 року.
Ща один развод на квіти, ще одна версія 8 Березня