На Одещині запрацюють пілотні проєкти зі “Смарагдової мережі”: деталі
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Різноманітні види живої природи та їх оселища, які внесені до Резолюції Бернської конвенції, можуть отримати кращий захист в Україні завдяки удосконаленню управління Смарагдовою мережею. “Rewilding Ukraine” активно бере участь у цій діяльності, запускаючи спеціальні пілотні проєкти в різних частинах Одеської області, повідомляє “Бессарабія INFORM”.
Наприкінці жовтня 2024 року стартувала ініціатива “Підтримка захисту біорізноманіття та природних екосистем (Смарагдової мережі) в Україні”. Одна з цілей – розробити моделі управління територій Смарагдової мережі, які були різною мірою пошкоджені внаслідок військових дій.
Ініціатива “Підтримка захисту біорізноманіття та природних екосистем (Смарагдової мережі) в Україні” стартувала наприкінці жовтня 2024 року. Цей напрямок роботи дуже важливий для нас, тому що має зберегти багату природну спадщину України і створити основу для довгострокового відновлення природних територій, які були різною мірою пошкоджені внаслідок військових дій. Зосереджуючись на різних типах об’єктів Смарагдової мережі, ініціатива має на меті забезпечити їхнє ефективне управління з активним залученням місцевих громад.
Головні завдання ініціативи:
– оцінка впливу: розробка методичних рекомендацій оцінки впливу людської діяльності та військових дій на об’єкти Смарагдової мережі, разом зі стратегією відновлення та управління цими територіями.
– рекомендації щодо управління: розробка методичних рекомендацій для підготовки Плану управління територій Смарагдової мережі.
– пілотні території: підготовка рекомендацій для планів управління на прикладі трьох територій Смарагдової мережі.
– підвищення інституційної спроможності: розробка програми обміну знаннями та досвідом для посилення інституційної спроможності в управлінні об’єктами Смарагдової мережі.
Для розробки моделей управління різними типами об’єктів Смарагдової мережі було обрано три пілотні території, з урахуванням їх відмінностей за площею, типами екосистем і ландшафтів, режимами охорони та системами управління, а також специфіки антропогенних впливів і наслідків військових дій. Команда “Rewilding Ukraine” має великий досвід роботи в цій географічній зоні, де вже майже три десятиліття реалізує проекти з ревайлдингу у співпраці з “Rewilding Europe”, Програмою “Наземні та морські ландшафти під загрозою”, Програмою LIFE та іншими партнерами.
“Наша робота значною мірою було зосереджена на Дунайському біосферному заповіднику та Тарутинському степу“, – йдеться в дописі.
Дунайський біосферний заповідник (ДБЗ) займає площу 50, 213 га та є частиною Транскордонного українсько-румунського біосферного резервату “Дельта Дунаю”, що спільно охороняється Україною та Румунією. Цей комплекс водно-болотних і прибережних екосистем має високу цінність для збереження, але з початком повномасштабної війни з росією зазнав серйозних загроз: обстріли, атаки дронів, пожежі, наявність морських мін і інших вибухонебезпечних наслідків війни. Військові загрози негативно вплинули на місцеве населення через обмеження на рибальство та туризм. Як приклад для дослідження, ДБЗ дає можливість розробити методологію оцінки збитків від військових дій і підходи до екологічного відновлення водно-болотних і прибережних територій.
Тарутинський степ – це об’єкт Смарагдової мережі, площа цієї степової екосистеми складає 6 176 га, більша частина з яких знаходиться в межах Тарутинського степового ландшафтного заказника місцевого значення. У радянські часи ця територія була військовим полігоном, завдяки чому степ і його рослинність збереглися майже в природному стані, але ландшафти зазнали впливу військових навчальних операцій та робіт зі створення інфраструктури військового полігону. Хоч полігону більше не існує, його залишки досі можна побачити у степу. Тарутинську степову зону війна між Україною та росією не зачепила безпосередньо, тож вона має важливе значення як приклад збереження та екологічного відновлення степової території, що використовувалась для військових цілей у минулому. Дослідження екологічного відновлення цієї зони буде цінним для відновлення степів на південному сході України, які зазнали критичних пошкоджень через війну.
Бессарабський Колхікум – об’єкт Смарагдової мережі площею 4 723 га, що розташований на південному заході Одеської області. Складається зі степових яруг і штучно створених лісів. Незважаючи на високу екологічну цінність, він не має офіційного статусу охоронюваної території і знаходиться під загрозою через сільськогосподарську діяльність, таку як оранка, перетворення залишкових степів на сільськогосподарські угіддя та лісонасадження. Хоча на цей об’єкт війна безпосередньо не вплинула, непрямі наслідки очевидні, оскільки існує загроза, що залишкові степи можуть бути перетворені в землі сільськогосподарського призначення. Як випадок для дослідження, Бессарабський Колхікум надасть можливість розробити модель управління для об’єктів Смарагдової мережі, які не мають офіційного статусу охорони.
“Ми віримо, що залучення зацікавлених сторін є важливим для забезпечення належного захисту та управління Смарагдовою мережею в Україні та її окремими об’єктами на національному і місцевому рівнях. Тому наша команда відкрита для співпраці. Оскільки проект Закону України «Про території Смарагдової мережі» ще не був прийнятий, комунікація з зацікавленими сторонами, особливо на рівні місцевих громад, та підвищення їх обізнаності щодо важливості захисту і належного управління об’єктами Смарагдової мережі є актуальною“, – повідомляють ініціатори проєкту.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл