Єврокомісар прокоментував можливість конфіскації заморожених російських активів для відшкодування збитків Україні
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Європейський Союз повинен розглянути можливість вжиття рішучіших кроків, таких як конфіскація заморожених активів російського центрального банку для компенсації Україні. Таку позицію озвучив Єврокомісар з питань економіки Валдіс Домбровскіс, повідомляє «Бессарабія INFORM», посилаючись на Bloomberg.
“Ми, безумовно, повинні досліджувати та працювати над усіма варіантами. У міжнародному праві існує встановлений принцип, що агресор несе відповідальність за шкоду, яку він завдає, тому ми повинні знайти шляхи, як змусити Росію заплатити за шкоду, яку вона завдає Україні”, – заявив в інтерв’ю Домбровскіс.
Дипломатична служба ЄС проводить нові оцінки фінансових та економічних ризиків конфіскації російських активів і передачі їх Україні, як раніше повідомляло Bloomberg. Обговорення набуло нового імпульсу, оскільки блок стикається з ризиком скорочення або припинення допомоги США Києву після інавгурації Дональда Трампа.
До цього часу ЄС та країни Великої сімки використовували прибутки від заморожених російських активів на суму близько 300 мільярдів доларів для надання допомоги Україні. За планом Великої сімки, союзники Києва схвалили механізм, за яким прибутки від цих активів використовуватимуться для забезпечення кредитного пакета на суму 50 мільярдів євро (52,5 мільярда доларів) для Києва.
Euroclear Ltd., розрахункова компанія, що базується в Брюсселі, утримує найбільшу частку заморожених російських депозитів, що складають 180 мільярдів євро. Генеральний директор компанії Валері Урбен попередила, що конфіскація активів буде ризикованою.
Кілька країн-членів, включаючи Німеччину, Бельгію та Люксембург, а також ЄЦБ, залишаються стурбованими тим, що конфіскація може порушити принцип державного імунітету згідно з міжнародним правом і вплинути на євро як резервну валюту, а також на фінансову стабільність єврозони.
Домбровскіс стверджує, що будь-який варіант повинен бути “юридично обґрунтованим”, щоб витримати потенційний судовий розгляд, знижуючи значення ризиків для фінансової стабільності.
“Ми вже зробили важливий крок, коли знерухомили ці активи, а також тоді виникло питання про фінансову стабільність або наслідки для євро. Але ми бачимо, що ці ризики для фінансової стабільності не матеріалізувалися”, — сказав він.
Домбровскіс підкреслив, що ЄС має вивчити нові інструменти до свого наступного довгострокового бюджету, який має розпочатися у 2028 році.
“Очевидно, що нам потрібно бути амбітними у зміцненні нашої оборонної спроможності та знайти правильні інструменти фінансування на рівні ЄС і на національному рівні, оскільки загроза безпеці реальна. Особливо в контексті, коли прихильність адміністрації Трампа до цього є відносно непередбачуваною”, – сказав він.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Білгород-Дністровський