Видовищно та колоритно: у Рені вдруге відбувся благодійний фестиваль-ярмарок культур «Єдність в різноманітті – дари Бессарабії»
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Веселими, запальними піснями й танцями 9 листопада ренійці закликали перемогу і добробут, здоров’я і радість, силу й могутність на благодійному фестивалі-ярмарку культур «Єдність в різноманітті – дари Бессарабії» у парку «Перемога», де пощастило побувати і кореспондентці «Бессарабії INFORM».
Святкування розпочалося глибоко символічною фестивальною ходою найкращих національних та інтеркультурних колективів Бессарабії з локації «Морський вокзал». Народний вокальний ансамбль молдавської пісні «Церенкуца» у супроводі бадьорих музикантів із Народного оркестру молдавської народної музики «Мугурєл» вирушив назустріч гарячим циганочкам з Ансамблю ромської пісні і танцю «Ягарі», які їх очікували на перехресті й не гаяли часу: танцювали, пригощали перехожих, запрошуючи на фестиваль. Колективи радісно зустрілися, привіталися, пригостилися і рушили далі вже разом. Так поступово на кожному новому перехресті зустрічалися з новими колективами, представниками різних національних меншин Ренійщини (молдован, гагаузів, болгар, українців), традиційно віталися, танцювали, пригощали вином, горілкою, національними закусками, поки не дійшли до парку. Учасників ставало все більше й більше. Колоритне, неймовірно яскраве видовище заворожувало перехожих, у яких з’явилася унікальна можливість познайомитися з багатонаціональною культурою Ренійської громади і скуштувати традиційні бессарабські смаколики.
Голова Ренійської міської ради Ігор Плєхов теж зустрів фестивальну ходу на вулиці Степана Чобану. Усі колективи відразу дружно стали вітати й пригощати мера, а відмовлятися не можна, адже треба приділити увагу всім.
І перехожі радо пригощаються, фотографують колективи, знімають відео. Коли ще можна буде побачити таку сконцентровану в одному місці національну різноманітність?
У парку урочисто починається фестиваль «Єдність в різноманітті – дари Бессарабії» хвилиною мовчання за полеглими воїнами. Оголошується відкритим благодійний ярмарок, ведучі запрошують гостей поринути у гастрономічний світ Бессарабії, а виручені кошти підуть на допомогу ЗСУ.
Осінь у Бессарабії завжди асоціюється з молодим вином. Глядачі уважно спостерігають, як родина готується давити виноград. Хлопця вдягають у чисту сорочку, взувають у добряче вимиті чоботи. Взагалі, увесь посуд винороби завжди ретельно вимивають, щоб ніщо не зіпсувало майбутнє вино. Хлопець давить виноград, пританцьовує у лині. Дідусь пробує муст (свіжий виноградний сік) на смак. Досвідчений винороб уже з перших ковтків може зрозуміти, яким буде вино. Муст пробують усі охочі, він дуже смачний: із ароматом землі і роси, густих туманів і пізніх осінніх квітів.
Надивившись, як працюють винороби, глядачі вирішили спробувати молоде вино і пригоститися українськими, молдавськими, гагаузькими та болгарськими стравами, які настільки переплелися в Ренійській громаді, що іноді і не вгадаєш: це українські голубці чи молдавські сармалє, моддавська мамалига чи український банош.
Секретар міської ради Оксана Єфименко розказала, що вперше в благодійному ярмарку бере участь церква Святого Георгія. Віряни продавали дуже смачний плов і мамалигу.
Господині із села Новосільське продавали класичний український холодець, сармалє, квашені та мариновані овочі, приготування яких їм особливо вдається. Відверто кажучи, їхні страви легко сплутати з українськими.
Різноманітні сімейні майстер-класи «Старі традиції Бессарабії» також привернули увагу ренійців, адже цікаво більше дізнатися про своїх сусідів, навчитися чогось нового.
Вироби з дерева завжди були не тільки предметом побуту, а й оберегом для кожної сім’ї, тому творчі майстрині з Новосільського запрошують на майстер-клас з розпису дерев’яних предметів.
А ведучі вже закликають відвідати унікальний майстер-клас з прядіння вовни: «Бажаєте знати, як пряли нитки в давнину? Завітайте до майстрів з села Нагірне, які покажуть вам старовинні техніки прядіння».
Любите готувати? Тоді можна спробувати себе у виготовленні справжніх гєзлємя, а допоможуть вам у цьому досвідчені майстрині із села Плавні!
«А хто хоче посмакувати бессарабською ухою, вам до Лиманських майстринь —там навчають готувати цей місцевий делікатес», — лунає зі сцени. Охочих приготувати і поїсти уху не бракує!
Після ухи можна і вина дегустувати. Конкурс «Кращий сомельє Бессарабії» для справжніх знавців, яким пропонували п’ять сортів вина. Визначити сорт кожного не вдалося нікому. Але одна жіночка таки впізнала чотири сорти.
Не пощастило в конкурсі «Кращий сомельє Бессарабії»? Не засмучуйтеся, адже ви можете зануритися у світ гагаузької гри «Ашик» (кості). Спробуйте навчитися грати. Вам допоможе Котловинський будинок культури. До речі, традиційна народна гагаузька гра «Ашик» занесена до «Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Кореспондентка «БІ» теж спробувала пограти. Завдання не з простих: потребує гарної моторики та спритності рук, уважності, гостроти зору. Є різні рівні складності. Тренуватися треба довго, щоб стати майстром.
А от свою удачу швидко можна перевірити, узявши участь в благодійній лотереї, яку проводила секретар міської ради Оксана Єфименко. Платиш 30 грн і витягуєш номерок. Якщо він збігається з номером призу, тобі пощастило.
Любиш прикраси з бісеру, тоді поспішай до столика відомої в Рені майстрині Наталі Воронової.
Не любиш прикраси, тоді перевір свою влучність, пограй у дартс.
На сцені своє мистецтво дарували глядачам улюблені творчі колективи: Народний вокальний ансамбль молдавської народної пісні «Флоаре де мєлін» (с.Лиманське); Народний болгарський колектив «Роден край» (Обласний центр національних культур); Народний вокальний ансамбль «Басарабянка» (с.Новосільське); Народний гагаузький фольклорний ансамбль пісні та танцю «Сєвда Гюлю» та інструментальний ансамбль «Сакирга» (с. Котловина); Хореографічний ансамбль «Казка» (Центр позашкільної освіти «Перлина»); Народний хор ветеранів «Ветеран» та Народний вокальний ансамбль «Forte» ( Ренійська філія КЗ «Центр культури і дозвілля»); Народний вокальний ансамбль «Ностальгія» (с. Плавні); Народний танцювальний колектив «Опінкуца» (с. Орлівка); Народні вокальні ансамблі «Бесмелуца» та «Хайдучій» (с. Долинське).
Навіть осіння мряка не завадила ренійцям добре відпочити, поспілкуватися, поринути у світ народних традицій і звичаїв, потанцювати, смачно поїсти, випивши ароматного бессарабського вина з друзями. А всі зібрані кошти будуть направлені військовослужбовцям з Ренійської громади.
Більше фото:
Позаштатний кореспондент в місті Рені