Від ляпаса до вбивства: як не загинути від рук коханого – огляд “Бессарабії INFORM”
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Насильство проти жінок є однією з найбільших глобальних проблем сучасності, яка не знає кордонів ані за національністю, ані за соціальним статусом. Згідно з даними міжнародних організацій, кожна третя жінка у світі стає жертвою фізичного або сексуального насильства протягом свого життя. На жаль, і в Одеській області це відбувається системно, а часом призводить до трагічних наслідків. Розповідаємо про нещодавній випадок безконтрольної агресії чоловіка, який призвів до загибелі матері двох дітей, а також – про міри, які має прийняти кожна жінка-жертва, аби не допустити фатальних наслідків. Як не загинути від рук коханої людини, – в матеріалі «Бессарабії INFORM».
Щорічно з 25 листопада до 10 грудня в Україні проходить Всеукраїнська кампанія «16 днів проти насильства», яка є важливою ініціативою для підвищення обізнаності щодо проблем, пов’язаних з насильством в сім’ях, жорстоким поводженням з дітьми, торгівлею людьми та захистом прав жінок. Вона розпочинається 25 листопада, у Міжнародний день боротьби за припинення насильства проти жінок, і триває до 10 грудня — Всесвітнього дня прав людини.
На жаль, саме жінки найбільше потерпають від домашнього насилля. Йдеться про дружин, матерів, дочок. За статистикою, найбільший сплеск у домашніх тиранів припадає на свята. Так, зокрема, як «БІ» повідомляла раніше, під час зимових свят у поточному році правоохоронці склали майже 400 протоколів за два тижні за фактом домашнього насилля.
Найменше, що очікує постраждалих від домашньої тиранії, ─ це легкі тілесні ушкодження. Проте, як показують досвід і життя, часто результатом є смерть потерпілої.
Так, буквально цими днями, 19 листопада, Саратський суд виніс вирок чоловікові, який власноруч позбавив життя матір власних дітей.
Трагедія побутової агресії
Справа потрясла навіть тих, хто звик до жахливих реалій насильства в сім’ї. Чоловік, обвинувачений у вчиненні кримінального правопорушення, яке призвело до смерті його дружини, потрапив на лаву підсудних.
Як стало відомо з матеріалів справи, трагедія трапилась у серпні 2024 року – 22 серпня між подружжям розпочалася чергова суперечка. Як і в більшості подібних випадків, причина була банальною — гроші. Вони мали бути витрачені на важливі потреби дітей, але між чоловіком і жінкою виникли різні погляди на те, як їх розподілити.
«Обвинувачений ОСОБА_5 зазначив, що 22 серпня 2024 року приблизно о 10.00 годині за місцем проживання у нього виникла сварка з дружиною ОСОБА_6 щодо грошових коштів, які він відклав, щоб придбати дітям усе необхідне до школи», ─ йдеться у матеріалах справи.
Під час сварки чоловік не стримався та завдав жінці декілька ударів рукою по голові та грудях. Від цих ударів жінка втратила рівновагу і впала, вдарившись головою об тверду цементовану підлогу.
Наслідки, що стали трагедією
Той момент, коли обвинувачений допоміг жінці підвестися, мабуть, став для нього останньою спробою «реабілітувати» себе, але насправді це вже не змінило нічого.
«Наступного дня дружина зранку встала, займалась господарськими справами. 24.08.2024 року він цілий день працював, повернувся додому о 21.00 годині та побачив, що на кухні готує їжу неповнолітня дочка ОСОБА_7. Дружина ОСОБА_6 лежала на підлозі при вході до кімнати, вона хропіла, він подумав, що вона спить, та поклав її на матрац. Вранці 25.08.2024 року він почав будити дружину, але вона не прокидалася. Тоді він викликав “Швидку допомогу”, та дружину відвезли спочатку до Арцизької ЦОЛ. Він також поїхав до лікарні, купив ліки. Через деякий час у той же день дружину відвезли до Одеської обласної клінічної лікарні, де їй зробили дві операції, але 07.09 2024 року вона померла», ─ зазначено у справі.
Причина її смерті — тяжка черепно-мозкова травма. Смерть стала наслідком тілесних ушкоджень, спричинених падінням на підлогу після ударів. Це стало фатальним результатом тиранічних дій чоловіка, які врешті-решт призвели до вбивства через необережність.
Під час судового засідання обвинувачений повністю визнав свою провину. Він щиро розкаявся у своїх діях, а його детальний опис подій свідчив про відсутність умислу на вбивство. За його словами, він не хотів убити свою дружину, але не зміг контролювати свою агресію. Судом було також враховано, що в обвинуваченого на утриманні залишилися двоє неповнолітніх дітей.
Мати убитої жінки також дала свідчення у суді про трагічний випадок, що потряс її родину. За її словами, дочка напередодні смерті прийшла до неї додому в пригніченому стані і розповіла, що її побив чоловік. Вони поговорили, і для того, щоб хоч трохи заспокоїтись, випили по 50 грамів коньяку. Мати навіть не уявляла, що та зустріч стане останньою.
Проте, незважаючи на страшну втрату, мати вбитої просила не позбавляти волі чоловіка своєї дочки, який тепер залишився сам з двома дітьми. Вона підкреслила, що не має претензій до нього і не бажає ще більше руйнувати життя дітей, які залишилися без матері.
Вина чоловіка у суді була підтверджена доказами, зокрема повідомленням про тяжкі тілесні ушкодження, спричинені ним під час сварки з дружиною, результатами слідчих дій, зокрема допитами свідків та проведенням слідчого експерименту, а також висновками судово-медичної експертизи, що зафіксувала серйозні черепно-мозкові травми у потерпілої, що стали причиною її смерті.
Суд вирішив визнати чоловіка винуватим у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.119 КК України, та призначити йому покарання у виді позбавлення волі строком на чотири роки. Та, на підставі ст.75 КК України, звільнити його від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком на два роки.
Ця історія є лише однією з численних трагедій, що відбуваються у нашому суспільстві. Власне, цей випадок лише підкреслює важливість реагування на такі події, адже ніколи не відомо, чим може закінчитися така чергова сварка ─ синцем чи цвинтарем.
Сьогодні, в умовах воєнного стану, статистика щодо вчинення домашнього насильства просто шокує. «За 10 місяців цього року 5% усіх звернень до поліції стосувалися домашнього насильства, тоді як за фактами ДТП без потерпілих – лише 3,1%», ─ розповідають в МВС України.
Жінки, на жаль, не завжди усвідомлюють, наскільки серйозним все може бути. Здавалося б: ну просто штовхнув, ну просто дав ляпаса, може й сама винна? Думати так, відповідно до результатів роботи психологів з постраждалими від домашнього насилля, може кожна з постраждалих, шукаючи недоліки в собі. Часом жінки навіть не усвідомлюють, відколи і як почалося домашнє насилля: від патологічного контролю – до «розпускання рук», від морального знецінення – до синців.
Дослідження у сфері протидії домашньому насильству говорять про те, що чоловік, який є кривдником, не зупиниться ані після першого, ані після сотого разу, попри всі його обіцянки та «щирі» вибачення. Повністю пригнічуючи жертву, окрім почуття страху, домашній тиран пробуджує у жінці невимовне почуття сорому. Саме тому постраждалі від рук своїх чоловіків-садистів не наважуються звернутися по допомогу.
Однак треба усвідомити, що будь-яка сварка на побутовому рівні рано чи пізно може закінчитися великою трагедією, як і у випадку, що трапився на Білгород-Дністровщині: він просто штовхнув, вона просто впала, а в результаті ─ двоє дітей залишилися без матері.
Зараз відповідальність за вчинення домашнього насилля – не просто пусті слова, вона визначена на законодавчому рівні, зокрема у ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству».
Сьогодні в Україні існує безліч центрів психологічної допомоги, «гарячих» ліній, куди може звернутися кожна постраждала й отримати кваліфіковану поміч. За коротким телефонним номером 15-47 ЦІЛОДОБОВО та БЕЗКОШТОВНО діє «гаряча лінія» з протидії торгівлі людьми, запобігання та протидії домашньому насильству, насильству за ознакою статі та насильству стосовно дітей – дзвонити треба за номером 1547. Максимально вичерпну інформацію щодо домашнього насильства, підтримку та допомогу в цьому питанні може надати чат-бот МВС police_helpbot.
У наш час протидіяти насиллю може кожен. Якщо ви стали свідком такої ситуації ─ не мовчіть, адже мовчання вбиває. Не можна залишатися осторонь, і якщо ви або хтось інший терміново потребує допомоги — звертайтесь до поліції за номером «102».
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Білгород-Дністровський