Дякуємо, що читаєте нас українською💪

“Не на часі”: у Рені не знають, що робити з безпритульними собаками, які захопили місто

Наталя Кічук 0 коментарів 35478 переглядів

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


Проблема безпритульних собак у Рені набуває неабияких масштабів, що викликає серйозне занепокоєння жителів міста. “Бессарабія INFORM” не раз звертала увагу на цю проблему, на місцеву владу тиснула “Асоціація зоозахисних організацій”, але ситуація лише загострюється. Чому зграї собак безперешкодно гуляють містом, почуваючись господарями, у той час, як люди бояться пересуватися вулицями, та чому місцева влада не вживає дієвих заходів для зменшення їхньої популяції, розповість “Бессарабія INFORM”. 


Спочатку треба зрозуміти, що сприяє такому швидкому збільшенню бродячих собак, які стали справжньою загрозою для людей.  Які основні причини призводять до цього? Не підлягає сумніву одне: справа рук, у першу чергу, безвідповідальних місцевих мешканців, адже собака — домашня тварина, давно приручена людиною. Проте хтось викидає тварину на вулицю, провокуючи безконтрольне розмноження, а хтось вимушений шукати рішення самостійно, адже на централізований вплив з боку компетентних осіб за роки бездіяльності вже не розраховує.

Зокрема мешканка Рені Євгенія Мозер у месенджері «Вайбер» звернулася до ренійців з пропозицією відправляти їй фотографії та відео, які підтверджують збільшення кількості бездомних собак на вулицях міста та їх агресивну поведінку й напади на людей. Вона спробувала накреслити алгоритм, за яким, на її думку, необхідно діяти, щоб вирішити проблему безпритульних тварин:

«Ті закони, які ухвалюються в Україні, на периферії, не завжди працюють. Зараз модно відповідальність перекладати на волонтерів, але без належного фінансування вони безсилі. У місті багато фекалій тварин — працівники ЖКС не встигають прибирати, а це може стати джерелом інфекції і захворювання людей. Також безпритульні тварини можуть заразитися на сказ від диких тварин, а потім укусити людину. Ми захищаємо права тварин, але, з іншого боку, не знаємо, що зараз з ними робити. Збираюся розробити план, щоб якось зрушити з місця вирішення цієї проблеми. Перший крок — залучити якомога більше людей, у тому числі й через засоби масової інформації, соціальні мережі, які можуть допомогти гуманно вирішити проблему безпритульних собак в Рені. Колись собак жорстоко труїли і таким чином позбувалися зайвих. Віднайти гуманні рішення і втілити їх у життя набагато складніше, треба докласти чимало зусиль, але вірю, що нам це вдасться».

"Не на часі": у Рені не знають, що робити з безпритульними собаками, які захопили місто

Жителька міста Рені Марія Павалакі теж стурбована загрозою безпритульних собак, особливо для дітей, адже зграї можуть бути агресивними. Водночас вона нагадала, що це небезпечно розповсюдженням інфекційних захворювань, і висловила свою думку про причини швидкого збільшення собак на вулицях міста:

«По-моєму, більшість бездомних собак є результатом того, що власники домашніх тварин не стерилізують своїх улюбленців і відпускають їх без нагляду. У нашому місті, на жаль, низький рівень культури відповідальності за тварин, часто господарі викидають своїх домашніх собак на вулицю, якщо більше не можуть або не хочуть за ними доглядати. Також проблема і в тому, що люди не реєструють своїх тварин, тому відповідальність за ними не закріплена законодавчо. До того ж, у місті нема притулку для тварин, стерилізація тварин відбувається, але не систематично, тому популяція бездомних собак швидко збільшується».

Також Марія розказала, як зграя собак кілька разів налякала її маленького сина:

«Ми поверталися додому з ринку. У руках несла пакет з купленою куркою і вела за ручку свого трирічного сина. Відчувши запах свіжого м’яса, три величезні тварини раптом напали на нас, страшно налякавши. Не знала, як відбитися від них, та допомогли чоловіки, які втрутилися і відігнали собак.  Іншого разу ми гуляли з дитиною поруч з магазином «Олімп», коли дворові собаки накинулися на мого сина, почали гавкати і намагалися укусити, до смерті налякавши. Захисники тварин стверджують, що дитина сама винувата, бо спровокувала собак. Тоді у мене виникає запитання: невже діти не мають права вийти з дому, щоб побігати, подихати свіжим повітрям? А велосипедисти не мають права їздити на велосипедах, тому що провокують цим чотирилапих? Дуже люблю тварин, але вони не повинні бути бездоглядними. І тут наступає відповідальність людини, яка, награвшись з твариною, викидає її на вулицю, а інша людина починає підгодовувати, бо шкода ж тваринку, але додому не забирає. Така собі людяність, половинчаста».


Марія Павалакі — адвокат, тому підготувала добірку-пам’ятку законодавчих статей, які передбачають як захист тварин, так і захист людей та їхню відповідальність.

ЗУ «Про захист тварин від жорстокого поводження» від 21.02.2006р. № 3447-IV стверджує: «Фізичні та юридичні особи, які утримують домашніх тварин, зобов’язані дотримуватися вимог нормативно-правових актів, зазначених у статті 2 цього Закону, санітарно-гігієнічних і ветеринарних норм та правил, а також не допускати порушень прав і законних інтересів інших фізичних і юридичних осіб та не створювати загрози безпеці людей, а також інших тварин».

Регулювання чисельності диких тварин здійснюється відповідно до статті 32 Закону України «Про тваринний світ»: «Регулювання чисельності тварин, що не утримуються людиною, але перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини, та безпритульних тварин здійснюється методом біостерилізації з подальшими вакцинацією та ідентифікацією (кліпсуванням) або шляхом розміщення у притулки для тварин, центри реабілітації тварин чи під нагляд громадських та благодійних організацій, які зобов’язані забезпечити утримання та догляд за твариною з додержанням ветеринарних правил або шляхом повернення тварин до ареалу перебування (місць вилову) для вільного проживання».

Марія Павалакі, на жаль, не єдина жертва безпритульних собак у Рені.

Голова ОСББ «Пролетарська, 24» Ольга Андріївна Лєбєдєнко розказала, що в районі міського ринку поселилася зграя безпритульних собак, в якій близько десяти псів. І на ринку є вівчарки-охоронці, яких удень закривають у вольєрах, а вночі випускають, щоб вони стерегли об’єкт:

«Щоночі під вікнами нашого будинку лунає собача симфонія. Проїжджає велосипедист чи мотоцикліст, собаки скажено гавкають, кидаються на них, хапають за ноги. Діти злазять з велосипедів і пішки проходять повз ринок, щоб не дратувати собак. Серце обливається кров’ю, коли дивлюся на це у вікно, боюся побачити, як собаки розривають дитину або самі гинуть під колесами машин. Були вже випадки, коли собак збивали машини, потім вони лежали з переламаними ногами, скавучали від болю перед смертю. Видовище страшне. Іноді збитих дохлих собак кидають в наш контейнер для сміття, і вони там лежать, поки не приїдуть комунальники. А кожного ранку прокидаюся о шостій годині від ґвалту, який зчиняють собаки, коли Морвокзальною вулицею, мабуть, з Тихої на Вознесенську біжить величезний білий пес, а потім повертається назад. Видно, господар випускає його на прогулянку. Безпритульні собаки кубляться й розмножуються в покинутій котельні, забігають і у наш двір, і на ринок у пошуках їжі. Буває, «добрі» люди підкидають до нас цуценят, кошенят. А нам що з ними робити?».

Також поділився своєю сумною новорічною історією житель Рені Віктор Потиліко:

«Це сталося напередодні Нового 2024 року. Мені необхідно було заплатити за охорону гаража, де зберігається машина сина. Приїжджаю до директора гаражного кооперативу, вилітають три-чотири собаки. Погавкали та й нічого, а одна, схожа на вівчарку, схопила мене за гомілку, прокусити штанину не змогла, але синяк утворився великий, спух. Приїхав додому, обробив рану, а потім пів року лікуватися довелося».


Учень опорного закладу Олексій Абгаш став жертвою безпритульного собаки навесні 2024 року:

«Їхав на велосипеді у справах, коли бездоглядний пес, який живе на вулиці Доватура, зненацька кинувся на мене і вкусив. Укус був маленький, але боявся, щоб пес не виявився скаженим, тому, за порадою сестри, яка у нас медикиня, стежив за ним, та пес виявився здоровим. На нозі лишився помітний шрам. Але на цьому не закінчилися мої пригоди з тим собакою. Якось він накинувся на велосипед, руль перекрутився, я перелетів через нього і впав».

І таких прикладів нападу бездоглядних тварин на людей можна навести ще сотні. Поки вулицями міста бродитимуть безпритульні собаки, ніхто не може почувати себе у безпеці. Тому кілька порад, які можуть врятувати вам життя і здоров’я. Якщо ви зустріли агресивних безпритульних собак, важливо залишатися спокійними і діяти обережно. Не панікуйте, тому що собаки відчуватимуть ваш страх, що може підсилити їхню агресію, уникайте раптових рухів, не дивіться прямо в очі тварині, не повертайтеся спиною, повільно відходьте назад або вбік. Захистіть себе предметами. Якщо собаки підходять занадто близько, спробуйте поставити перед собою предмет: сумку, парасольку чи навіть знятий верхній одяг, щоб створити бар’єр. Спробуйте відволікти увагу собак, якщо маєте їжу чи інші предмети. Киньте їх подалі від себе. Собаки можуть гарчати, показувати зуби або настовбурчувати шерсть. Це ознаки, що вони можуть напасти. Тримайте дистанцію і будьте готові захищатися. Покличте на допомогу.

Про заходи, які вживає місцева влада для зменшення популяції безпритульних собак, розказала секретар Ренійської міської ради Оксана Єфименко:

«Міська рада кілька разів долучалася до стерилізації собак, кішок, які організовували волонтери нашої громади, адже це один із дієвих способів боротьби з кількістю безпритульних собак. І це приблизно на 20 % вирішується проблема. Зараз прийняття програми регулювання чисельності безпритульних тварин не на часі через війну, першочергова задача сьогодні — це  підтримка та допомога ЗСУ. Навіть щоб організувати стерилізацію, треба витратити значну суму коштів. Це не тільки оплата послуг спеціалістів, а й проживання та харчування. Також співпрацюємо з громадськими організаціями, які опікуються тваринами, надаємо їм допомогу. А притулок вимагає значних капіталовкладень, та й не вирішить він проблеми безпритульних тварин, поки кожна людина в громаді не зрозуміє, що теж несе відповідальність перед суспільством, коли викидає щенят на смітник або підкидає сусідам, адже завтра ці щенята підростуть і можуть напасти на її дитину, матір, батька. Потім шукають винуватих і перекладають відповідальність на владу».

Проте з огляду на те, яких незручностей завдають чотирилапі мешканцям Рені, на проблему просто неможливо заплющувати очі, навіть з урахуванням воєнного часу. Ба більше, війна не заважає сусіднім громадам щороку приймати програму для боротьби з чисельністю тварин. Зокрема в місті Ізмаїл на стерилізацію цьогоріч виділено 2 мільйони гривень. У січні поточного року Татарбунарська міська рада Білгород-Дністровського району затвердила Програму скорочення кількості безпритульних тварин на 2024-2026 роки, в рамках якої передбачила 100 тисяч гривень на облаштування притулку для безхатченків. У Кілії у 2022 році взагалі почали зі стартових 20 тисяч гривень, уклавши договори з місцевими приватними ветеринарами та заручившись підтримкою зооволонтерів, які забезпечили вилов собак та контроль за їхнім поверненням у звичне середовище. Також у містах намагаються залучати волонтерські організації з мобільними операційними. Тож бачимо, що не обов’язково вкладати мільйони гривень, адже проблему можна зменшувати системно та поступово, але потрібно хоча б почати.

Зазначимо, вартість однієї операції зі стерилізації становить орієнтовно від 350 до 700 гривень залежно від розміру тварини. І це сума, яку потрібно сплатити один раз, і яка позбавить вас клопоту — що ж робити з цуценятами. А міській владі не так вже й критично знайти 100-200 тисяч гривень на рік, аби зупинити безконтрольне розмноження бодай 200-300 плодовитих самок. Задумаємося, чи полегшить це ситуацію? Значно!

Лічені хвилі таких операцій, які відбулися в Рені, як бачимо, не зменшили кількості бездоглядних собак. Проте цей процес хоч і нешвидкий,  та має бути системним. Окрім цього, не буде зайвим проведення роз’яснювальної роботи з населенням щодо необхідності стерилізації домашніх тварин (у деяких містах Бессарабії навіть існує практика проведення безплатних операцій для собак деяких вразливих категорій громадян), аби викинутих на вулицю цуценят ставало менше.

Продовжимо слідкувати за кричущою проблемою та закликаємо ренійців зупинити %

читайте нас в Telegram

Коментарі закриті.