Через звичний відбір чи Лігу націй: як Україні зручніше потрапити на ЧС-2026?
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Розглядаємо переваги та недоліки кожного зі шляхів
У абсолютній більшості випадків чемпіонат світу з футболу так і залишався для збірної України недосяжною мрією. За всю свою історію наша головна команда потрапляла туди лише один раз – у 2006 році, і тоді синьо-жовті під керівництвом Олега Блохіна дісталися ¼ фіналу, про що ще довго згадували всі новини спорту про футбол. Однак після цього жоден з чотирьох наступних відборів не завершувався успіхом.
Але починаючи з ЧС-2026 на турнір можна потрапити двома шляхами – через традиційну кваліфікацію, а також через Лігу націй сезону 2024/25, тож зараз ми проаналізуємо шанси України скористатися кожним з них.
Як вийти на ЧС через класичний відбір?
У фінальній частині чемпіонату світу 2026 вперше в історії турніру змагатимуться 48 команд, включаючи 16 представників Європи. Усі європейські збірні будуть розподілені на 12 груп, а переможці кожної з них автоматично пройдуть на мундіаль.
Команди, які посіли другі місця, боротимуться у плей-оф, який нагадує систему, застосовану під час кваліфікації Євро-2024. До 12 других місць приєднаються чотири команди з найвищими рейтингами в Лізі націй, але тільки ті, що не потрапили у двійку лідерів своїх груп. Далі ці 16 збірних будуть розподілені на чотири шляхи по чотири команди, які у двох матчах, півфіналі та фіналі, розіграють чотири останні перепустки на ЧС.
А як щодо Ліги націй?
Щоб забезпечити собі одне з чотирьох місць у плей-оф через Лігу націй, необхідно максимально успішно виступати в цьому турнірі, заробляти більше очок і підійматися в рейтингу. Однак після невдалого старту та лише чотирьох набраних балів у чотирьох поєдинках це завдання буде надзвичайно непростим.
Теоретично, як і під час кваліфікації на Євро в Німеччині, можна потрапити до четвірки найкращих команд Ліги націй серед тих, хто зайняв місце нижче другого у відборі на ЧС, навіть не перемігши в групі. Це стане можливим, якщо якомога більше конкурентів, що фінішують у ЛН вище за нас, пройдуть на мундіаль через основну кваліфікацію.
Проте краще не ризикувати, адже тепер такий шлях став значно тернистішим. Якщо у відборі на Євро-2024 через Лігу націй у плей-оф потрапляли 12 команд, то цього разу їх буде втричі менше. Відповідно, шанси пробитися до цього числа суттєво зменшилися, і на повторення минулого успіху розраховувати дуже складно.
Який зі шляхів кращий для України?
З огляду на ситуацію, здається, що для збірної України простішим варіантом буде зайняти місце у топ-2 під час основної кваліфікації. Оскільки при жеребкуванні відбору на ЧС-2026 ми будемо в другому кошику, існує значний ризик потрапити на суперника, перше місце в групі з яким буде важко досяжним. Проте друга позиція, що гарантує участь у плей-оф, виглядає цілком реалістичним завданням для команди Сергія Реброва.
Через те, що лише чотири команди зможуть отримати шанс пройти на ЧС через Лігу націй, боротьба за ці місця буде жорсткою, і серед претендентів будуть колективи не слабші за Україну. Немає гарантій, що ми зможемо виграти у них це змагання. Натомість значно надійнішою виглядає стратегія забезпечити собі щонайменше місце у стикових матчах через основну кваліфікацію. Хоча успіх багато в чому залежатиме від того, з якими суперниками доведеться зустрітися в групі.
Кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Кілія