У селі Ренійської громади буде повністю реконструйовано котельню, яка опалює школу та навколишню інфраструктуру
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
У селі Котловина Ренійської територіальної громади планується провести повну реконструкцію котельні, яка опалює школу та навколишню інфраструктуру. Для найвіддаленішого села ТГ проєкт нової котельні є надзвичайно важливим і давно назрілим. Про це повідомляє власний кореспондент «Бессарабії INFORM» у місті Рені.
Як розповів нам керівник приватного одеського проєктного бюро «Базис» Григорій Суровий, реконструкція котловинської котельні фінансуватиметься з бюджету Ренійської громади.
«Фактично там буде збудовано нову котельню, здатну обігрівати місцеву школу значно дешевше, ніж це було раніше. Стара котельня морально і технічно застаріла. Коли почали вивчати це питання, то вирішили, що простіше і доцільніше побудувати нову котельню, яка має працювати за сучасними технологіями. Наскільки мені відомо, проєкт реконструкції вже готовий, і цього року розпочнуться роботи», – прокоментував Григорій Вадимович.
У розмові з автором цих рядків діловод офісу старости села Котловина Лідія Касаджик додала, що після реконструкції головним видом палива для котельні залишиться природний газ (як зараз), але водночас з’явиться можливість застосовувати й інші енергоносії. Таким чином, котельня не залежатиме від постачання лише одного виду палива. За словами нашої співрозмовниці, територію котельні, крім того, чекає масштабний благоустрій, і, можливо, ця споруда стане одним із найкрасивіших та найтехнологічніших місць у Котловині.
Слід зазначити, що питання енергозбереження в Ренійській громаді, а в недалекому минулому – у колишньому Ренійському районі, мають складну передісторію. Ще в 2016 році, коли в Україні розпочалося здійснення державної політики щодо впровадження альтернативних видів палива (для максимального зниження залежності від російського газу), керівництво тодішнього Ренійського району почало переводити опалювальні системи деяких бюджетних установ на пелети. Зокрема, цей вид палива було вирішено використовувати для обігріву шкіл у селах Орлівка, Новосільське та Котловина. Проєкт фінансувався із районного бюджету, підрядником робіт стала фірма «Авкубі плюс».
Звісно, для реалізації цих задумів компанія встановила в трьох перелічених школах власні опалювальні котли. Передбачалося, що вони дозволять зменшити енергетичні витрати на 12 відсотків порівняно з природним газом. Більше того, сільські школи розглядалися лише як «стартовий етап» проєкту: у майбутньому планувалося перевести на пелети районну лікарню та інші бюджетні організації, підпорядковані райраді.
Однак у 2019 році в перспективний задум несподівано втрутилися закони економіки та вільного ринку. Попит на пелети різко зріс, причому не лише в нашій країні, а й у державах Євросоюзу. Українські виробники цього виду палива почали активно відправляти пелети на експорт, що спричинило суттєве підвищення цін на внутрішньому ринку. Так співпало, що в цей же час ціна на російський газ для України знизилася на 28 відсотків. У результаті опалення на пелетах стало просто нерентабельним, а ті, хто перейшов на них, стали повертатися до природного газу.
Для Ренійського району ситуація мала неприємні наслідки. Фірма «Авкубі плюс» була змушена демонтувати нові котли в орлівській, новосільській та котловинській школах, і вже на початку 2020 року ці навчальні заклади знову почали обігріватися за рахунок газу. Заради справедливості треба сказати, що школи в Новосільському та Котловині практично не постраждали: у першому випадку у робочому стані перебували шість газових котлів, у другому випадку було зроблено поточний ремонт опалювальної системи, що також дозволило без проблем використовувати газ. А ось у школі Орлівки на той момент сім газових котлів давно вичерпали термін експлуатації, тобто прямо посеред опалювального сезону обладнання могло вийти з ладу…
Тепер на прикладі реконструкції котельні Котловини можна стверджувати, що керівництво Ренійської громади знову взялося за енергозберігаючі проєкти, але вже з урахуванням минулого сумного досвіду та допущених помилок.
НА ФОТО: Школа в селі Котловина, світлина інтернет-видання «Рені – Одеса»
Позаштатний журналіст в місті Рені