Хто з призовників має право перетинати кордон та які документи для цього потрібні – пояснення Ізмаїльського прикордонного загону
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Помічник начальника Ізмаїльського прикордонного загону – начальник прес-служби підполковник Ігор Перегняк розповів про вимоги нормативно-правових актів щодо порядку перетинання державного кордону України в умовах правового режиму воєнного стану. Що треба знати чоловікам призовного віку, які збираються виїжджати з України – у прес-релізі прикордонників.
1. Виїзд моряків.
Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років мають право перетинати державний кордон України, якщо вони прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден або для проходження практичної підготовки на суднах.
Для перетину державного кордону України особи повинні надати такі документи:
1) курсанти закладів освіти:
посвідчення особи моряка;
довідку від закладу освіти щодо направлення курсанта для проходження практичної підготовки на судні під українським або іноземним прапором;
військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;
2) особи, які прямують для роботи на суднах у складі екіпажів суден, що здійснюють рейси до/з морських портів України, та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 р., і випускники закладів освіти, які завершили навчання у період воєнного стану:
посвідчення особи моряка;
суднову роль (список осіб суднового екіпажу) (crew list);
підтвердження від Адміністрації судноплавства про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів;
3) інші особи, які прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден та які здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 р., і випускники закладів освіти, які завершили навчання у період воєнного стану:
посвідчення особи моряка;
підтвердження від Адміністрації судноплавства про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів;
військово-облікові документи з відповідними відмітками районного (об’єднаного районного), міського (районного у містах, об’єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Особи, зазначені у підпункті 3 цього пункту, під час перетину державного кордону України повинні мати трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні, судні внутрішнього плавання або лист від судновласника, оператора судна про намір укласти з громадянином України трудовий договір (контракт) для роботи на морському судні, судні внутрішнього плавання.
Адміністрація судноплавства у дводенний строк з моменту отримання завірених копій документів від осіб, зазначених в абзаці першому цього пункту (крім курсантів закладів освіти), видає таким особам підтвердження про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів у довільній формі за підписом Голови Адміністрації судноплавства або його заступника, яке містить гербову печатку або на яке накладено кваліфікований електронний підпис.
Особи, зазначені у підпункті 3 цього пункту, після отримання від Адміністрації судноплавства підтвердження про отримання копій освітніх і кваліфікаційних документів, а також особи, зазначені у підпункті 1 цього пункту, які досягли віку від 18 до 60 років та отримали довідку від закладу освіти щодо направлення курсанта для проходження практичної підготовки на судні під українським або іноземним прапором, зобов’язані особисто в семиденний строк повідомити відповідним органам, де вони перебувають на військовому обліку, та отримати дозвіл на виїзд з місця проживання від керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов’язані та резервісти СБУ, Служби зовнішньої розвідки України – дозвіл відповідного керівника) для пред’явлення уповноваженим службовим особам Держприкордонслужби під час перетину кордону.
6. Виїзд чоловіків, які є особою з інвалідністю І, ІІ, ІІІ групи
Абзацом третім ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено таку категорію, як визнані в установленому порядку особами з інвалідністю.
Виїзд за межі України осіб з інвалідністю не обмежується за кількістю перетинань державного кордону на виїзд з України.
Таким чином, особи з інвалідністю (незалежно від групи) мають право перетинати державний кордон на виїзд з України за наявності одного з таких документів, що підтверджують інвалідність:
посвідчення, яке підтверджує відповідний статус; або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги
відповідно до Законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності;
довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
7. Виїзд студентів
Громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, які є здобувачами передвищої та вищої освіти, асистенти – стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами здобуття освіти в Україні не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, але дана категорія громадян не має права виїжджати за кордон, так як ця категорія зазначена в абзаці другому частині третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», а не у частині першій цієї статті. А тому, відповідно до п. 2-6 Правил, дана категорія громадян не має права виїжджати за межі території України.
Більш детальну інформацію можна дізнатись на офіційному сайті ДПСУ, для цього там створено спеціальну вкладку «Перетинання державного кордону під час правового режиму воєнного стану. Питання-відповідь», а також за існуючим телефоном гарячої лінії «Довіра».
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Білгород-Дністровський