Історія оживала на очах: до дня міста відбулася прем’єрна нічна екскурсія центром Кілії з ліхтарями
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Можна тільки уявити, скільки усього відбулося в місті, яке існує більше 2700 років. Не лише покоління людей, а й різні епохи бачила кілійська земля. Найстаріші місця пам’ятають, як численні володарі намагалися Кілію завоювати і підкорити, зруйнувати і відбудувати знов. Нажаль, мало чого зі спогадів зберіглося і доступне нам сьогодні. Та найяскравіші події, які мають значення для історії не лише міста, але й усього світу, все ж дбайливо зберігаються, щоб дістатися нашим нащадкам. Популяризувати історію Кілії намагається Кілійська міська рада. До дня міста силами відділу культури, Центру культури і мистецтва та директору місцевого краєзнавчого музею Віктора Ченуші минулої суботи відбулася презентація цікавої та унікальної події – нічної екскурсії головною вулицею. Під час неї кілійці мали змогу не тільки дізнатися історію старих будівель та важливих для міста особистостей, а й побачити “оживших” історичних персонажів власними очима. Дорогою нам зустрілися відомий кілійський фотограф Бенераф, гетьман Хмельницький, графиня Товста та інші… Про це під приємним враженням повідомляє “Бессарабія INFORM”.
Прем’єру відвідали мешканці міста за попереднім запрошенням. Оскільки це була тестова екскурсія, організатори розраховували на враження і поради учасників, щоб вдосконалити програму для майбутніх повторів. Присутніми були представники міської ради, активна громадськість та журналісти. До групи в процесі доєдналися перехожі, які зацікавилися розповіддю екскурсовода.
Гідом виступив відомий багатьом директор місцевого музею, краєзнавець, депутат міськради та журналіст Віктор Ченуша. Зустрілися ще засвітла біля музею, звідки під початок розповіді помандрували до будівлі міської ради, де колись стояла найголовніша синагога. Вона слугувала центром релігійного життя чисельних євреїв – саме ця національність протягом довгого часу представляла еліту міста.
Та саме в цій будівлі в роки Другої світової війни фашистські загарбники жорстоко вбили велику кількість євреїв – чоловіків, жінок і дітей зігнали ледве не з усього міста, закатували і підпалили. Будівля згоріла вщент разом з чисельними жертвами – їх згодом захоронили в загальній могилі на місцевому єврейському кладовищі. А у наші дні на честь цієї події члени єврейської громади встановили пам’ятник жертвам катів (трохи ліворуч від будівлі міськради).
Туди, як і до могил усіх євреї, за словами гіда, прийнято нести не квіти, а камінці – те, що ніколи не зав’яне і буде символізувати вічну пам’ять. Організатори заздалегідь підготували їх для бажаючих віддати шану загиблим. Також для подальшої екскурсії запропонували присутнім “озброїтися” ліхтарями, тому що найцікавіше тільки починалося.
Місто накривали сутінки, додаючи екскурсії романтичності і навіть містичності. Попрямували до головного скверу, де майорить головний жовто-блакитний стяг. Дорогою гід розповідав про кожну визначну будівлю – десь мешкав відомий купець, десь єврей, який тримав мережу відомих аптек, десь розміщувалась елітна крамниця, де можна було купити те, чого не було на прилавках навіть столиці…
В сквері на відвідувачів чекав один з найвідоміших євреїв свого часу – “фотограф Едіт Бенераф”, завдяки роботам якого маємо уявлення про історичний вигляд багатьох будівель, що збереглися до наших днів. Типовий для євреїв одяг та кудряві пейси одягнув на себе режисер місцевого театру Олександр Перфільєв. Але не тільки цим він зачарував глядачів – саме відповідні акцент і манери примусили відвідувачів зануритися в атмосферу Кілії 30-х років минулого сторіччя.
“Едіт” розповів цікаву історію про візит до міста відомого співака Олександра Вертинського. Її, звичайно, можна знайти в інтернеті, але чого варте задоволення почути її в манері розповіді очевидця. Запросив маестро поглянути на свої фотографії – для групи підготували виставку з його робіт. Зазначимо, в образі був використаний справжній фотоапарат Бенерафа. Зараз його іменем називається клуб місцевих фотографів-аматорів.
Стан повного занурення в історію тримався увесь час. Варто було тільки відійти від скверу, як серед прогулюючихся містян опинилися інші гості з минулого. До цієї події місцева кав’ярня підготувала атмосферну осінню ретрофотозону.
Ми продовжували йти цікавими місцями, роздивлялися будівлі, про цікавість яких проходячи повз раніше і не здогадувалися.
Повне захоплення чекало на Центральній площі, де розмістилися одразу дві живі експозиції. У темряві на перший погляд і не повірили, що перед очами живі люди – актори і не ворухнулися. Три герої імпровізували одну з найцікавіших історичних подій Кілії – продаж у рабство майбутнього гетьмана Богдана Хмельницького. Це сталося у центрі міста двічі.
Далі ми почули та ще й побачили одну з найромантичніших легенд Кілії про те, як дві дівчини Катенька і Машенька розпрощались з життям, не бажаючи коритися турецькому султану, та перетворилися на два острови в Дунаї, які, немов сестри, тягнуться один до одного. Острови зараз називаються іменами цих дівчат.
Біля колишнього банку, де зараз знаходиться Кілійський суд, можна було ознайомитися з історією дуже заможного власника та побачити, які гроші ходили містом в різні роки.
Проходили також повз особняк графині Толстої, яка хоч і ні разу не з’явилася в Кілії попри наміри відпочивати тут влітку, але зробила немало корисного для міста. І поки присутні заслухалися розповіддю про долю жінки і її відношення до Кілії, вона під руку з чоловіком граційно пройшла повз натовп.
Кінцевою зупинкою стала колишня електростанція – нині готель “Стиль Бессарабії”, власник якого доклав чимало зусиль, щоб будівля була і гарною, і сучасною, і зберегла історичний вигляд. Там на нас чекали щедрі українські пісні та смачний український хліб з сіллю.
“Бессарабія INFORM” навмисно не розповідає подробиць прогулянки з ліхтарями, оскільки ніхто не зробить це краще за Віктора Ченушу, та з тої причини, що у бажаючих вже наступної суботи буде можливість побачити все на власні очі.
За словами людини, яка доклала руку до створення цієї атмосферної прогулянки, начальнику відділу культури Кілійської міської ради Світлани Шевченко, у театралізованій екскурсії взяло участь більше двадцяти осіб. І це не тільки актори, а й костюмери, гримери, озвучувачі, інші помічники, які за межами свого робочого часу знайшли можливість подарувати містянам вечірню казку. Сама ідея, як зазначає Світлана, з’явилася на основі типової одеської “фаролери” – екскурсії з ліхтарником. Але її доповнили ожившими персонажами і неймовірною кілійською атмосферою давнини.
Щоби потрапити на найближчі екскурсії, які обіцяють проводити щотижня на вихідних, доки будуть дозволяти погодні умови, необхідно записатися за телефоном: +380966428328. Кількість місць обмежена.
Нагадаємо, наступної суботи Кілії виповниться 2704 роки. Святкування заплановане скромне, але таке, що принесе користь країні.
Кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Кілія