Два тижні темряви в Арцизі: як містяни переживають найтриваліший блекаут
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Після масованих обстрілів енергетичної інфраструктури Арциз опинився в умовах тривалого блекауту. Місто буквально провалилося у темряву та холоднечу. Власна кореспондентка «Бессарабії INFORM» побувала у пунктах незламності, поспілкувалася з мешканцями та тими, хто працював у найскладніші дні, й готова поділитися, як живе Арциз у темряві, холоді та під постійний звук генераторів.
Варто зауважити, що повний блекаут накрив місто з 13 по 19 грудня, після чого енергетики почали здійснювати спроби вмикати окремі адреси. Наразі є можливість подавати електроенергію лише на чотири години на добу, чого не вистачає навіть на те, щоб зігріти приміщення. Точних прогнозів, коли вдасться стабілізувати ситуацію, наразі немає.
Також нагадаємо, що Арциз не газифіковано. Тож електроенергія для багатоповерхівок й частини приватних будинків – єдиний засіб обігріву та приготування їжі. І хоча, за правилами безпеки, використовувати газові балони у квартирних домах заборонено, у реальних умовах холоду люди змушені діяти на власний страх і ризик, адже іншого виходу просто не існує. Це небезпечно, але це — частина повсякденного життя міста під час блекауту.
У період, коли місто залишалося без жодної години підключення, умови життя для багатьох арцизян стали нестерпними. Частина мешканців, які мали таку змогу, одразу виїхали до родичів у села, де є пічки та хоча б мінімальні умови для обігріву й побуту. Водночас залишилися на місцях енергетики, медики, працівники екстрених та комунальних служб, інші забезпеченці, а також люди, яким просто не було куди їхати. Й досі більшість з тих, хто виїхав, не ризикує повертатися у своє житло.
Окрім відсутності електроенергії, місто зіткнулося й з перебоями у водопостачанні. В умовах повного блекауту подача води в Арцизі тимчасово здійснювалася за графіком — у ранкові та вечірні години. Мешканців просили завчасно робити запаси води та з розумінням поставитися до ситуації. Для багатьох родин це означало ще одну щоденну боротьбу — підлаштовувати побут під години подачі води, носити відра, економити кожен літр і вчитися жити в умовах постійних обмежень.
Одним із місць, де зосередилося життя міста, стала польова кухня, розгорнута силами комунального підприємства «Благоустрій» на базі першої школи мікрорайону. За словами пані Валентини, яка координувала її роботу, на початку блекауту щодня тут годували від 150 до 200 людей. Але дуже швидко простір перетворився не лише на місце, де можна було просто поїсти.
Пані Валентина згадує, що люди приходили зігрітися, перепочити, поспілкуватися, а дехто навіть залишався на ніч. Водночас багато мешканців ішли туди не з порожніми руками. Хтось приносив одноразовий посуд, хтось — продукти, інші допомагали готувати й пригощали одне одного. Особливо їй запам’яталася літня жінка, котра прийшла й сказала, що дуже хоче щось дати від себе. У неї не було нічого, окрім 200 гривень, які вона простягнула з проханням купити щось для кухні. Коли жінці відповіли, що наразі всього вистачає, бабуся, якій уже 80 років, відмовилася забирати гроші — для неї було важливо залишити там частинку свого тепла. Пані Валентина зізнається: попри темряву й холод, у неї досі залишилися дуже теплі спогади про той час, адже люди підтримували одне одного, і саме це давало сили працювати далі.
На сьомий день темряви здалося, що життя в місті налагоджується — значно раніше прогнозів сталося те, чого арцизяни так щиро чекали: у місто почало повертатися світло. Але довго радіти не довелося – першої ж ночі ворог завдав чергового удару по енергетиці, після якого надії остаточно розтанули.
Наразі подачу електроенергії вдається подати лише на кілька годин на добу, чергуючи різні лінії. Разом з цим роботу польової кухні при школі призупинили, проте розгорнули пункти незламності ДСНС із власними польовими кухнями. Водночас працівники благоустрою залишаються напоготові у будь-який момент знову стати до роботи.
Кореспондентка «Бессарабії INFORM» провела вечір в одному з пунктів незламності, розгорнутих рятувальниками.
Це – мобільні палатки, біля кожної з яких постійно чергують працівники ДСНС. Паливо, посуд, чай та печиво для їхньої роботи надала міська рада.
До пункту цього дня приходили люди різного віку: хтось — щоб зігрітися, хтось — зарядити телефон, а хтось — просто поговорити.
Пані Наталя, одинока пенсіонерка, розповіла, що проводить у пункті вже майже чверть доби, адже вдома термометр показує лише шість градусів тепла. За її словами, виживати в таких умовах дуже складно, а тут можна зігрітися, посидіти серед людей і хоча б ненадовго відчути підтримку. Вона каже, що такі місця додають людяності й життя навіть у найважчі дні. Рятувальники слідкують, аби температура трималася на рівні 20–25 градусів, адже люди приходять саме за теплом. Важливо, що тут збираються не лише літні мешканці — ввечері багато молоді, яка сидить, розмовляє, грає і просто намагається жити далі.
Разом з блекаутом про Арциз дізналася чи не вся Україна. Завірусилося відео, на якому ДТЕК оприлюднив стан розбитої підстанції міста. Кадри з понівеченим обладнанням наочно показали масштаб руйнувань і пояснили, чому відновлення електропостачання є таким складним і тривалим. Саме вони дали відповідь на запитання, чому Арциз тижнями жив без світла. Після цього місто відвідали представники обласної та районної влади, щоб на місці побачити наслідки ударів, поспілкуватися з енергетиками та місцевими службами, а також скоординувати подальші дії з відновлення.
Арциз опинився в центрі уваги не через гучні заяви, а через реальність, у якій йому доводиться жити — без світла, без тепла, але з людьми, які не залишили місто, продовжують працювати й підтримувати одне одного.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Арциз
