Спалах чисельності сарани на Одещині: пояснення від фахівців нацпарку “Тузлівські лимани”

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Фахівці Національного природного парку “Тузлівські лимани” пояснили, чи варто боятися спалаху чисельності сарани, про який останнім часом пише багато жителів Одещини.
За даними спеціалістів, всі ті комахи на фото та відео, що ширяться в інтернеті, відносяться саме до виду Сарана перелітна (Locusta migratoria).
“Але звідки вона взялась у нас? Вона завжди тут мешкала, вже тисячі років нашим предкам відомо про сарану. В невеликій кількості її можна спостерігати кожен рік. Але періодично відбуваються спалахи чисельності цього виду. Як результат сприятливих погодних умов, а саме тепла зима, волога весна, жарке і сухе літо призводять до збільшення чисельності цих комах в десятки й сотні разів (деякі вчені пов’язують такі явища також і з сонячною активністю). Тобто такі локальні спалахи чисельності сарани відбуваються регулярно і, явище хоч і не приємне, але нічого незвичного в ньому не має”, – йдеться у повідомленні.
Фахівці наголошують – коли чисельність сарани низька, вони ведуть поодинокий спосіб життя. Дорослі комахи виростають з короткими крилами та особливо далеко не літають. В такому випадку її мало хто помічає. Але коли чисельність цього виду зростає, вони починають активно між собою комунікувати та скупчуватись. Тоді комахи виростають з довшими крилами (стадна форма) та збираються в зграї. От саме з такою сараною більшість людей і знайомі. Адже такі зграї сарани здатні до суттєвих перельотів, об’їдаючи рослинність на своєму шляху.
Декілька порад від спеціалістів про те, як вберегти свій урожай від такого шкідника.
“Найкращий захист превентивний. Поки сарана ще на стадії личинки, тобто не літає, потрібно проводити моніторинг чисельності. У разі виявлення вогнищ чисельності можна ефективно боротись за допомогою різноманітних препаратів, в першу чергу біологічні методи: препарати на основі ентомопатогенних грибів (наприклад Metarhizium acridum). Не бажано використовувати токсичні хімічні препарати, адже від них страждають не тільки шкідники, але й корисні комахи і птахи, які цією сараною активно харчуються, знижуючи її чисельність. Адже прямокрилі комахи, в тому числі і сарана, є важливою ланкою в ланцюгу живлення. Тим самим ми можемо знищити природні механізми регуляції чисельності шкідника”, – підкреслили у нацпарку.
Також слід згадати, що сарану в світі активно вирощують, працює велика кількість спеціалізованих ферм. У багатьох східних країнах сарана є частиною раціону людей. Але окрім цього сарану часто використовується для виготовлення харчових добавок та протеїнових порошків, як корм для різноманітних тварин: акваріумних риб, птахів та інших комахоїдних тварин.
Серед нашої домашньої птиці найбільшим поціновувачем сарани є качки, які можуть її активно знищувати і будуть чудовим методом біологічної боротьби із шкідником.
Допис та фото від ентомолога Парку – Євгенія Халаїма

Освіта – Південноукраїнський державний педагогічний університет, факультет іноземних мов. У команді БІ – з 2018 року. Власний кореспондент “Бессарабії INFORM” у Білгород-Дністровському районі