Службовий собака – вірний друг прикордонника: як несуть варту справжні напарники на пункті пропуску Одещини

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
На одному з пунктів пропуску у Бессарабії несуть службу вірні напарники – прикордонник Леонід Деревенко та його собака Грета породи бельгійська вівчарка малінуа. Вона навчена пошуку вибухових речовин, а також виявленню зброї та боєприпасів. Про досягнення своєї улюблениці кінолог розповів кореспондентці «Бессарабії INFORM».
Кордони нашої Держави вдень та вночі сумлінно охороняють незламні та міцні прикордонники. А допомагають їм нести варту вірні напарники – службові собаки. Вони працюють на пунктах пропуску та виявляють зброю, вибухові речовини, наркотики та багато іншого. Майже 50 відсотків усіх затримань на кордоні відбувається за допомогою саме службових собак.
На одному з пунктів пропуску півдня Одещини служить інспектор-кінолог Ізмаїльського прикордонного загону майстер сержант Леонід Деревенко разом зі своєю вихованкою Гретою породи бельгійська вівчарка малінуа.
У 2001 році Леонід вирішив присвятити себе військовій справі, а у 2005 прийняв рішення доєднатися до кінологічної служби. Чоловік вдало пройшов навчання у Кінологічному навчальному центрі міста Великі Мости, що на Львівщині.
З Гретою інструктор разом вже три роки, взяв її ще маленьким щеням. Це його друга собака.
«Потрапила Грета до мене, коли їй було півтора місяці, у дев’ять місяців ми разом поїхали на навчання. З тих пір ми не розлучаємось», – розповідає кінолог.
Слід зазначити, що існують певні критерії відбору службових собак. Щеня повинне бути соціалізоване та адаптоване під навколишнє середовище, мати виражену апартувальну реакцію поведінки. Спеціаліст вищого рангу визначає типи темпераментів інспектора кінолога та цуценяти, проводить тест Кемпбелла, що виявляє ступінь контактності щеня та його психотип, і тільки потім рекомендує, яке цуценя слід обрати тому чи іншому кінологу. Саме так виходить міцний тандем двох справжніх напарників.
«Порода малінуа дуже пластична, але Грета за характером холерік. Спочатку вона намагалася домінувати та показати мені моє місце, що вона головна. Але згодом ми знайшли спільну мову та порозумілися», – згадує Леонід.
Службова собака Грета навчена пошуку вибухових речовин, таких як амоніт, гексоген і тротил, а також знаходженню зброї та боєприпасів. Виявляє та позначає вона дані запахи в різних умовах.
На показових тренуваннях для собаки приготували на диференційній дошці декілька ємностей, в одній з яких була вибухівка, в інших речовини з різким запахом – парфуми, спеції, пральний порошок та інші. Але Грету заплутати не вдалося, собака з легкістю знайшла та виявила саме вибухонебезпечну суміш.
Також чітко вона виконала завдання з пошуку зброї та набоїв в багажі та у транспортному засобі, а на місцевості виявила бікфордів шнур.
«Під час роботи на пункті пропуску Грета знаходила мисливські набої, набої травматичної дії, також виявила пістолет травматичної дії», – розповів інструктор собаки.
На завершенні тренування вихованка разом з кінологом блискавично продемонстрували загальний курс дресирування. Леонід працював голосовими командами та жестами без голосу.
«Кінологія – це важкий труд. Тренування, дресирування службових собак вимагає великого терпіння, ну і, звісно ж, треба їх любити. Коли інструктор з собакою злагоджено працюють у парі – це дуже красиво та гармонійно», – зазначив Леонід.
Зазвичай на пенсію службові собаки виходять у вісім років за розсудом самого кінолога.
«Грета живе зі мною, вона справжній член родини. Після закінчення війни я мрію разом з нею піти на пенсію», – поділився роздумами господар собаки.
Загалом в Ізмаїльському прикордонному загоні наразі працює декілька службових собак різних порід: бельгійська вівчарка малінуа, голландська вівчарка, німецька вівчарка, лабрадор, бігль, джек-рассел, яхтер’єр, спанієль. Усі пройшли спеціалізоване навчання та отримали сертифікати за направленістю – це спеціальність пошуку вибухових речовин, наркотичних речовин, тютюну, а також розшукові прикордонної служби.
За розповіддю начальника кінологічної служби Ізмаїльського прикордонного загону підполковника Леоніда Бичкова – раз в пів року усі собаки проходять перевірку на професійну придатність та готовність виконання завдань з охорони Державного кордону.
«Усі наші собаки перебувають на повному продовольчому та ветеринарному забезпеченні, в кожному підрозділі є спеціально облаштовані місця для утримання службових собак. Це павільйони для місцезнаходження наших улюбленців, як в літню, так і в зимню доби року, що відповідають усім стандартам», – розповів начальник кінологічної служби.
Окрім несення служби на кордонах Одещини, тварини регулярно відвідують тренування для вдосконалення своїх професійних навичок.
Яка тепла історія! Бережіть себе, Герої
Дякуємо за службу!