Екологічна ситуація на озері Кілійської громади вимагає негайного втручання

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
За ініціативи голови Кілійської територіальної громади В’ячеслава Чернявського, відбулася виїзна нарада на озері Китай. Термінові збори спричинило стрімке погіршення гідрологічної ситуації у водоймі. Про це повідомляє «Бессарабія INFORM» з посиланням на Ізмаїльську районну державну адміністрацію.
Участь у нараді взяли голова Ізмаїльської райдержадміністрації Родіон Абашев, перший заступник Сергій Проданов, депутат Одеської облради Ігор Капітан, а також староста Червоноярського старостинського округу Михайло Бойченко.
Приводом для зустрічі стало стрімке погіршення гідрологічної ситуації у водоймі. До громади надходить дедалі більше скарг від мешканців Червоного Яру, Новоселівки, Василівки та Фурманівки — сіл, що розташовані на узбережжі озера. Люди скаржаться на неприємний запах, турбуються через ймовірне погіршення санітарної ситуації та ризики епідемій.
Нинішня ситуація — не перша за останній час. Два роки тому аналогічну кризу вдалося стабілізувати за допомогою примусового поповнення водойми. Проте підйом води у Дунаї, що спостерігався в жовтні 2024-го та у лютому 2025 року, виявився недостатнім: за цей період рівень озера Китай зріс лише з 0,80 до 0,84 м. Фактично, повноцінного водозабору не відбулося.
Слід окремо зазначити, що самопливним способом поповнення може відбуватися лише за умов вищого рівня води в річці, аніж в кожному конкретному озері. Для Китаю, як вже говорилося вище, за останній рік було лише два таких короткочасних періоди, яких виявилося недостатньо.
З настанням теплої пори щотижня водойма втрачає до 5 см. За останній тиждень озеро втратило ще 4 см (рівень впав з 0,66 до 0,62 м). Такі втрати пов’язані зі спекою та інтенсивним випаровуванням, без надходження нової води Китай продовжує міліти.
Наразі на всіх рівнях влади активно опрацьовується питання примусового поповнення озера, навіть не стільки з метою підняття рівня, скільки для компенсації щоденних втрат води через випаровування.
Примусове поповнення — не панацея, але це необхідний крок для уникнення колапсу.
Ситуація на озері Китай критична і не терпить зволікань. Лише спільними зусиллями громади, місцевої влади та державних структур можна зупинити подальше погіршення екологічного стану, зберегти воду і забезпечити безпеку мешканців регіону.
у нас вся водная сфера Бессарабии требует оперативного решения
высыхаем на глазах стремительно