230 у розетці: що змінилося для українців з переходом на новий вольтаж

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
З 1 липня в Україні змінився стандарт напруги в електромережі – замість звичних 220 вольтів вже буде 230. Для чого потрібен такий перехід, чи вплине він на роботу приладів та на рахунки за світло пише “Економічна правда”.
Зазначається, що споживачі не відчують змін, адже перехід на новий стандарт напруги не вплине на суми в рахунках за світло.
“Ви платите за спожиту електроенергію, тобто за кіловат-години. Напруга – це тиск у системі, а не кількість електрики, тому жодних нових цифр у квитанції не буде”, – запевнили в ДТЕК.
Зміна напруги у розетці пояснюється тим, що у квітні 2025 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), ухвалила постанову, яка передбачає зміну рівня стандартної номінальної напруги в мережі кінцевого споживача з 220/380 до 230/400 вольтів.
Такі зміни відбуваються в межах євроінтеграційного курсу і розширюють інтеграцію української енергосистеми з євросоюзівською, адже в ЄС у розподільчій мережі для кінцевого споживача застосовується стандарт напруги 230 вольтів.
220 В або 230 В – це фазна напруга, тобто та, яка доходить до побутового споживача в звичайну розетку, а 380 В чи 400 В – це лінійна або так звана трифазна напруга. Її частіше використовують на підприємствах, рідше – у приватних будинках або котеджах, наприклад, для живлення електроплит, насосів, верстатів та іншого обладнання, що потребує високої напруги.
На вулицях міст стоїть безліч невеликих бетонних споруд або металевих шаф з написом “Обережно! Напруга”. Це трансформаторні підстанції, що знижують напругу перед подачею електрики в будинки. Підстанції мають вхідну напругу 10 кВ. Раніше вони знижували її до 380 В і до споживачів доходили 220 В (фазна напруга = лінійна напруга/1,73).
З 1 липня напругу знижуватимуть до 400 В, тож до квартир будуть доходити 230 В. Як кажуть у регуляторі, споживачі не відчують цього переходу, весь процес відбудеться автоматично.
Разом зі зміною стандарту номінальної напруги в мережі зміниться й діапазон допустимих відхилень. Якщо раніше регулятор вважав нормою стрибки напруги від 198 В до 242 В, то з 1 липня допустимі відхилення будуть у діапазоні від 207 В до 253 В, тобто плюс-мінус 10% від номінального значення.
У НКРЕКП запевняють, що зміна рівня напруги не загрожує побутовим електроприладам, адже більшість з них імпортовані з ЄС, а там стандарт напруги – 230 В і вище. Це можна перевірити на техніці, сайтах виробників та зарядних пристроях.
“Сучасні прилади виробляються за стандартами ЄС, де 230 В – це норма багато років. Найважливіше – не сама цифра, а стабільність напруги в мережі”, – запевнили в ДТЕК.
Більшість побутових приладів, навіть тих, яким десятки років, витримують напругу до 250 В.
“Якщо хвилюєтеся, що техніка може згоріти, встановіть стабілізатор напруги або реле”, – радять у ДТЕК.
Також у ДТЕК зазначають, що навпаки – проблеми можуть виникати за низької напруги, якщо прилади мають імпульсні блоки живлення, які перетворюють електроенергію з одного виду напруги на інший, наприклад, з 220 В на 12 В (ноутбуки, комп’ютери, телевізори). У таких випадках, якщо напруга занадто низька, може зростати струм. Це може призвести до перегріву компонентів.

Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ