Дякуємо, що читаєте нас українською💪

Виступ Фуртуне про анексію частини Бессарабії — гібридна атака Кремля на Україну і Молдову, — експерти

Влада Кузьміна 5 коментарів 4158 перегляду

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


Скандальна заява молдовської політикині Вікторії Фуртуне про своє бажання повернути Молдові Буджак (нині південь Одеської області) викликала хвилю обурень як загалом в українському суспільстві (особливо в нашому регіоні), так і в експертному середовищі. Політологи вважають, що такі вислови — аж ніяк не особиста ініціатива чи просто популістські гасла, а інструмент гібридного впливу. Історики ж кажуть, що серйозних підстав для таких територіальних претензій немає, і, в першу чергу, Молдові потрібно займатися вирішенням питань зі своїми законними територіями. Думку спеціалістів дізнавалися кореспонденти «Бессарабії INFORM».


Цілі такої риторики — створення напруги між Україною та Молдовою, а також намагання «підігріти» настрої і в самій Молдові: щодо виходу до моря, наративів про «Велику Молдову» й про нібито втрачені території, — вважає політолог Михайло Шабанов. За його словами, це все — частина загальної системи проросійського впливу на тлі війни в Україні:

«Кремль реалізовував декілька основних сценаріїв у межах Молдови, де основним суб’єктом реалізації кремлівського впливу був місцевий олігарх Шор. Основним проєктом виступала Євгенія Гуцул. Тобто Гагаузія була певним районом розгортання, скажімо так, сепаратистських проросійських тенденцій. Коли уряд Молдови відреагував на цю ситуацію, Гуцул була затримана. Кремль почав реалізовувати другий сценарій, який пов’язаний з традиційним вже популістським випадом щодо так званих “спірних” територій. Це наратив абсолютно кремлівський», — прокоментував «БІ» експерт.

Однак, реальних політичних наслідків такі заяви не матимуть, — додає Шабанов. За його словами, молдовське суспільство переважно налаштовано проєвропейськи, тому такі ідеї в ньому не приживуться:

«Єдиний наслідок — роздмухування ситуації в регіоні точковими інформаційними ударами — ІПСО — з боку росії. Під час війни — це засіб дестабілізації. Звичайно, не прямо з боку російської пропаганди, але з боку гібридного впливу підконтрольних або фінансованих політиків. Відомий факт, що фінансування політичної сили “Велика Молдова” здійснюється зокрема й за допомогою Шора. Вплив той самий, гроші ті самі, але новий шлях до дестабілізації з боку вже прокремлівської молдовської політикині і експрокурора», — резюмував політолог.

Думку про штучне зусилля посварити два народи поділяє й історик Тарас Гончарук. За його словами, якісь історичні підстави не можна вважати виправданням для сучасних дій. Це називається реваншизм, — зазначає Гончарук, — і з боку Молдови такі претензії найменш обґрунтовані:

«Молдавське князівство не так довго було присутнє тут, на узбережжі Чорного моря, в період свого розквіту. Воно дійсно володіло частинами Буджаку близько ста років. Потім усе дуже змінилося. Вже десь останні 200 років українці — найбільша етнічна група в регіоні. Молдаван тут близько 100 тисяч осіб. Це не так багато. Болгарів, наприклад, більше. Так що, тепер Болгарія буде претендувати? Якщо йти за такою логікою — то й Китай може щось вимагати», — іронізує в коментарі «БІ» історик Тарас Гончарук.

У будь-якому разі кордони колишніх радянських республік мають бути непорушними, в тих межах, в яких вони і здобули незалежність, — додає Гончарук. Натомість Молдова має зосередитися на реальних викликах у межах своєї країни:

«Молдові, звичайно, потрібно займатися питанням з так званою “ПМР” — абсолютно штучною територією, в якій, до речі дуже сильно присутній українській елемент, на жаль, який не надто грає на користь територіальній цілісності Молдові. Ми можемо згадати, що Слободзея — столиця Чорноморського козацького війська. І там дуже багато нащадків українських козаків. Молдова має бути територіально цілісною державою. Українці з молдаванами завжди дуже добре жили», — резюмував історик.

Отже, судячи з думок опитаних нами експертів, такі заяви, як, наприклад, озвучена Вікторією Фуртуне про «повернення» Буджаку, не мають шкодити історично добросусідським відносинам між українцями й молдаванами, які завжди мирно співіснували на цих землях, а також призвести до серйозних наслідків для обох держав.

Нагадаємо, що в Молдові вже не вперше прозвучала подібна риторика. Про «історично молдовські землі України» та «позбавлення статусу морської держави» вже заявляв і лідер Партії соціалістів Молдови Ігор Додон.

читайте нас в Telegram
guest

5 коментарів
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Іван
Іван

черговий «Додон 2.0» із реваншистськими комплексами. Буджак — це Україна, крапка

експерт
експерт

найсмішніше, що ці “патріоти” навіть не займаються реальною проблемою Молдови — Придністров’ям. Зате малюють «Велику Молдову» в голові 🙄

ліідер
ліідер

рашка вже використовувала карту «захисту історичних територій» — ми бачимо, чим це закінчується. Не дай Боже, Молдова піде тим самим шляхом.

фет фрумос
фет фрумос

я молдаванка з Бессарабії. І можу сказати одне — тут завжди всі жили дружно: болгари, українці, молдавани. І ніхто нічого «повертати» не просив. Це гра політиків, не народу.

Роман
Роман

це чиста ІПСО. Кремль підкидає теми, щоб сварити сусідів. А Україна й Молдова мають бути союзниками, а не жертвами чужих сценаріїв.

5
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x