В Україні планують збільшити вартість контрактного навчання в державних вишах: Спілка ректорів виступила проти

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Вартість навчання за контрактом у державних вишах на престижних спеціальностях буде підвищена до вартості навчання студента бюджетної форми навчання, яку витрачає на нього держава в конкретному виші. Відповідна норма передбачена постановою уряду, якою затверджено перелік спеціальностей, для навчання на яких у 2025 році будуть встановлені граничні, тобто мінімально можливі, ціни на контракт. Дізнавшись про це, Спілка ректорів України закликала скасувати підвищення цін на навчання у вишах. Про це передає “Бессарабія INFORM” з посиланням на Освіта.UA.
Як наголосили у МОН, чимало державних закладів вищої освіти занижують вартість навчання для студентів-контрактників за рахунок держави, що не дозволяє проводити якісну підготовку студентів.
Тому вартість навчання за контрактом у державних вишах на престижних спеціальностях буде підвищена. До переліку таких спеціальностей включено: B1 «Аудіовізуальне мистецтво та медіавиробництво», B2 «Дизайн», B11 «Філологія» (усі спеціалізації, крім української мови та літератури, мов та літератур корінних народів та національних меншин України, класичних мов та літератур, фольклористики, прикладної лінгвістики), C1 «Економіка та міжнародні економічні відносини» (за спеціалізаціями), C2 «Політологія», C3 «Міжнародні відносини», C4 «Психологія», C5 «Соціологія», C6 «Географія та регіональні студії», C7 «Журналістика», D1 «Облік і оподаткування, D2 «Фінанси, банківська справа, страхування та фондовий ринок», D3 «Менеджмент», D4 «Публічне управління та адміністрування», D5 «Маркетинг», D7 «Торгівля», D8 «Право», D9 «Міжнародне право», F1 «Прикладна математика», F2 «Інженерія програмного забезпечення», F3 «Комп’ютерні науки», F5 «Кібербезпека та захист інформації», F6 «Інформаційні системи і технології», F7 «Комп’ютерна інженерія», G17 «Архітектура та містобудування», H6 «Ветеринарна медицина», I1 «Стоматологія», I2 «Медицина», I3 «Педіатрія», I4 «Медична психологія», I5 «Медсестринство» (за спеціалізаціями), I6 «Технології медичної діагностики та лікування» (за спеціалізаціями), I7 «Терапія та реабілітація» (за спеціалізаціями), I8 «Фармація» (за спеціалізаціями), I9 «Громадське здоров’я», J2 «Готельно-ресторанна справа та кейтеринг», J3 «Туризм та рекреація», J5 «Морський та внутрішній водний транспорт».
За словами заступника міністра освіти і науки Михайла Винницького, низька вартість контрактного навчання також не дозволяє проводити якісну підготовку студентів.
“На жаль, чимало ЗВО ставлять ціни на контракт наполовину або й більше нижчі, ніж сума, яку сплачує держава університету за кожного студента-бюджетника. І коли держава дає, наприклад, на підготовку одного студента 55–56 тисяч гривень на рік, а студент-контрактник навчається за 25 тисяч, постає два запитання. Перше: чи не коштом держави частково оплачується навчання цього контрактника? (Насправді так воно і є.) І друге: чи можна якісно підготувати студента будь-якої спеціальності за 25 тисяч гривень? Звісно, не можна. Це теж до питання про низькі зарплати викладачів. Через відсутність коштів в університеті заклад не здатний виплатити доплати й премії, а далі фактично йдеться про деградацію системи“, – зауважує Винницький.
Однак Спілка ректорів України, дізнавшись про такий крок з боку МОН, звернулась до Гаранта Конституції з проханням зупинити дію постанови уряду, якою встановлено мінімально можливі ціни на контракт для навчання на престижних спеціальностях.
За словами президента НУБіП Станіслава Ніколаєнка, вартість навчання в провідних університетах у розмірі 50–70 тисяч грн на рік є не реальною і призведе до обмеження права на навчання молоді з малозабезпечених сімей.
Він також висловив переконання, що після введення в дію постанови № 417, вартість навчання в Україні стане вищою, ніж у багатьох університетах Польщі, Чехії, Словаччини та ін., що прискорить темпи виїзду молоді за кордон.
“Ст. 53 Конституції України гарантує право на вищу освіту кожному громадянину на конкурсній основі. При цьому розвиток цього положення ст. 71 Закону «Про вищу освіту» регламентує, що число студентів, які навчаються на бюджетній основі, повинно бути не менше 50% числа випускників шкіл (300:2=150 тисяч осіб). Оскільки останні роки число студентів-бюджетників не перевищує половини від загальної кількості випускників, то це значить, що держава порушує законне право молоді на здобуття вищої освіти, при цьому ще й хоче з них гроші здерти! Тому вимагати з абітурієнтів підвищеної оплати за навчання в умовах війни, економічної кризи є незаконним. Цей крок урядовців є фактично подвійним оподаткуванням громадянина“, – зазначив Ніколаєнко.
Він також додав, що відповідний документ з аргументами “проти” такого рішення вже направлений до вищого керівництва влади.
“Зважаючи на критичний стан економіки держави, важке соціальне становище українців, викликане загарбницькою війною, яку веде росія, Спілка ректорів України 1 травня звернулась з листом до Гаранта Конституції з проханням зупинити дію вказаної постанови Кабінету Міністрів України №417. Запропонували Президенту доручити уряду створити робочу групу з проблем реформування вищої школи і науки України за широкої участі громадськості, професійних спілок, Спілки ректорів закладів вищої освіти України. Однозначно стверджую: постраждають у підсумку студенти, остаточно знизиться якість української вищої освіти”, – підкреслив президент НУБіПа.

Освіта – Ізмаїльський державний гуманітарний університет. В команді «Бессарабії INFORM” з 2023 року.
кто б сомневался, что они будут против