2 травня 2025 року – одинадцята річниця трагедії в Одесі

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Одинадцять років тому 2 травня 2014 року в Одесі відбулося протистояння українських і проросійських активістів. Під час сутичок у центрі міста та пожежі в Будинку профспілок на Куликовому полі загинули 48 людей, ще близько 200 зазнали поранень. Загалом того дня постраждали майже 400 людей, повідомляє “Бессарабія INFORM”.
Сутички розпочалися в центрі Одеси – в районі Грецької площі. Того дня близько 15:00 вболівальники футбольних клубів “Чорноморець” та “Металіст” разом із містянами вирішили перед матчем пройтися вулицями Одеси мирною ходою “За єдину Україну”. Захід об’єднав майже дві тисячі людей, які планували стартувати з Соборної площі. Паралельно на розі вулиці Жуковського та Олександрівського проспекту зібралися понад 300 учасників “Антимайдану”, більшість з яких представляли організацію “Одеська дружина”. Вони планували рухатися паралельно маршу фанатів та євромайданівців.
Коли в районі Грецької площі дві колони перетнулися, почалися масові заворушення. Учасники кидали одне в одного каміння, піротехніку та “коктейлі молотова”. Вітрини магазинів, громадські зупинки та автівки, які розташовувалися поряд, були розбиті. Під час сутичок лунали постріли. Унаслідок протистояння на центральних вулицях Одеси загинуло шестеро людей – всі від вогнепального поранення. Першими з них стали учасники маршу за єдність аккерманець Ігор Іванов та Андрій Бірюков.
Протистояння у центрі міста тривали понад три години. Згодом, близько 19 години, конфлікт між прихильниками Євромайдану та “Антимайдану” перемістився на Куликове поле. Майданівці та футбольні вболівальники, які прибігли після матчу, почали штурм наметового містечка поблизу Будинку профспілок. Коли його зруйнували, приблизно 300-350 людей забігли до будівлі, де опинилися заблокованими. Оскільки учасники продовжували кидати одне в одного “коктейлі молотова”, у Будинку профспілок почалася пожежа. Унаслідок цього, за офіційною версією слідства, 32 людини загинули від чадного газу, ще 10 померли, вистрибуючи з вікон. Серед жертв було 34 чоловіки, 7 жінок та неповнолітній юнак. Загалом 2 травня 2014 року травмувалися понад 200 людей.
Свого часу Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки наголосив, що події в Одесі були частиною гібридної агресії росії проти України, яка почалася в лютому 2014 року. Адже перед трагедією 2 травня проросійські “тітушки” в Одесі вже нападали на прихильників Євромайдану та єдиної України. Також кремлівська пропаганда поширювала фейки в стилі “розп’ятого хлопчика” про загиблих 2 травня: про задушену вагітну, зґвалтованих та спалених жінок, про мати, яка загинула з двома дітьми.
Після трагедії 2 травня правоохоронці почали розслідування за кількома кримінальними провадженнями. Найбільша справа стосується масових заворушень на Грецькій площі, внаслідок яких було вбито 6 людей.
У рамках цієї справи обвинувачуваними були 19 антимайданівців – 17 українців та двоє росіян. Однак у 2017 році їх усіх виправдали й відпустили. Слідство нібито не зібрало достатніх доказів провини.
Ватажками, на думку слідства, були українець Сергій Долженков та росіянин Євген Мефьодов. Прокуратура вимагала для фігурантів ув’язнення строком від 8 до 15 років. Однак, на думку колегії суддів, провина обвинувачених не була доведена, тому їх виправдали. Зазначимо, що у 2019 році Україна передала Долженкова та Мефьодова росії в обмін на звільнення українських політв’язнів.
Також йшло розслідування причини пожежі в Будинку профспілок та бездіяльності рятувальників у перші її хвилини. Найвищий фігурант розслідувань – Петро Луцюк, який у 2014 році очолював управління МВС в Одеській області. Наступного дня після трагедії його звільнили.
18 квітня 2023 року Приморський суд Одеси оголосив вирок ексзаступнику керівника міліції Одеської області з громадської безпеки Дмитру Фучеджі. Йому призначили покарання у вигляді 15 років позбавлення волі та втрати звання полковника. До речі, це був перший вирок, винесений щодо співробітників міліції щодо їх бездіяльності та сприяння Антимайдану до, під час та після подій 2 травня. І Фучеджі судили за його відсутності, адже ще 4 травня 2014 року він втік з лікарні у невизнане Придністров’я. Він досі перебуває у розшуку.
Також в Україні був заочний арешт сина ексмера Одеси Руслана Боделана, який був головою обласного управління ДСНС. Слідчі вважають, що його бездіяльність 2 травня спричинила масову загибель людей. Після трагічних подій колишній голова ДСНС переїхав до окупованого Криму. Він є громадянином росії ще з 2010 року.
Вже у цьому році Європейський суд з прав людини ухвалив масштабне рішення за низкою позовів щодо бездіяльності України під час зіткнення проросійських та проукраїнських активістів у Одесі. За рішенням суду, українська держава має виплатити по 15 тисяч євро компенсації родичам кожного з загиблих; а також по 12 тисяч євро — трьом позивачам, які вижили, але зазнали серйозних опіків.
Найвищу компенсацію, 17 тисяч євро, отримає донька Михайла В’ячеславова, що згорів у Будинку профспілок, оскільки вона скаржилася також на безпідставну тривалу відмову влади видати їй тіло батька для поховання.

Освіта – Ізмаїльський державний гуманітарний університет. В команді «Бессарабії INFORM” з 2023 року.
Цей страшний травневий день ніколи не забути…вічна пам’ять загиблим