Дякуємо, що читаєте нас українською💪

Візит генсека НАТО до Одеси: що обговорили Марк Рютте та Зеленський

Інна Дерменжі 0 коментарів 6723 переглядів

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


Генеральний секретар Північноатлантичного альянсу та експрем’єр Нідерландів Марк Рютте 15 квітня прибув до Одеси, де зустрівся із президентом Володимиром Зеленським. Про це повідомило видання «Суспільне», передає «Бессарабія INFORM».


НАТО готується до довготривалої підтримки України

Марк Рютте заявив, НАТО безперечно підтримує Україну та продовжує надавати необхідну допомогу. За перші три місяці 2025 року партнери альянсу, за його словами, надали понад 20 мільярдів євро для допомоги України.

“Ви бачите також подальші вклади наших партнерів, про що було заявлено на зустрічі Рамштайну в п’ятницю. Ми хочемо впевнитися, що Україна буде суверенною та сильною, яка зможе захищатися і сьогодні, і протистояти будь-якій майбутній агресії. Це все наші умови, на які ми йдемо”, — зазначив генсек.

Візит генсека НАТО до Одеси: що обговорили Марк Рютте та Зеленський

Він наголосив, що ЗСУ залишаються першою лінією оборони України, і важливо забезпечити умови, які унеможливлять повторення російської агресії після завершення війни.

“Ми говоримо про довготривалий потім період, бо ми маємо розуміти, що перемир’я — це добре, але Збройні Сили України — це перша лінія оборони, яка завжди має стояти на межі України. І ці ініціативи тривають”.

Рютте додав, що наразі Франція та Великобританія формують коаліцію підтримки України, надаючи консультації з розробки безпекових стратегій. Також НАТО враховує досвід мінських домовленостей 2014 року, які виявилися недостатньо ефективними:

“Ми пам’ятаємо мінські домовленості 2014 року, коли ми думали, що все спрацювало, але ці домовленості не були досить сильними, і Путін спробував ще раз. І тому, як тільки війна буде закінчена, ми маємо зробити все можливо, щоб Володимир Володимирович Путін ніколи навіть не намагався наступати чи завойовувати жодного кілометра української території”.

Мирні переговори та позиція щодо членства України в НАТО

Спецпосланець президента США Трампа Стів Віткофф заявив, що мирна угода включає “п’ять територій”, при цьому не передбачає членства України в НАТО та гарантій за п’ятою статтею. Ця заява викликала занепокоєння щодо переговорів між американською та російською сторонами без участі представників Альянсу.

У відповідь на ці заяви представники НАТО підкреслюють важливість мирних ініціатив президента США Трампа, але утримуються від коментування проміжних стадій переговорного процесу.

“По-перше, я хочу сказати й коментувати, що думаю, це важливо, що пан Трамп розпочав переговори, бо ми бачимо, що дуже багато людей помирає, дуже багато інфраструктури та міст руйнується, дуже багато атак, і це дуже важливі зусилля”, — зазначив Рютте.

Володимир Зеленський зазначив, що президент США запропонував безумовне припинення вогню, одна Росія це досі ігнорує.

“Президент Трамп запропонував безумовне припинення вогню, ми підтримали таку пропозицію, ніхто не сперечався з жодною деталлю. Безумовне, значить, без будь-яких умов. Ми погодилися, але Росія досі ігнорує це і показує своїми ударами по Україні, що вона не погоджується поки що на цю ініціативу Сполучених Штатів Америки, підтриману українською стороною”, — сказав президент України.

Візит генсека НАТО до Одеси: що обговорили Марк Рютте та Зеленський

Рютте також додав, що позиція НАТО щодо членства України залишається принциповою – такі рішення можуть приймати лише члени Альянсу на рівні лідерів.

“Мені здається, коментувати питання щодо членства України в НАТО можуть тільки члени НАТО на рівні лідерів. З тих, про кого ви сказали, там немає серед них лідерів, які є членами НАТО. Тому ці люди, я не думаю, що вони впливають на питання щодо України, як майбутнього члена”, — сказав Рютте, відповідаючи на питання журналіста.

Стосовно територіальних питань, НАТО визнає суверенітет України над усіма її територіями та підкреслює, що вирішення територіальних питань є прерогативою українського народу.

Гарантії безпеки для України

Президент України Володимир Зеленський зазначив, що окрім мирних перемовин ведуться і інші. Зокрема, у Туреччині відбувається зустріч військових щодо питання безпеки в Чорному морі.

“Вважаємо, що Туреччина може займати серйозне місце в майбутніх гарантіях безпеки щодо моря. Це не про припинення війни, на жаль. Це про те, що буде після припинення вогню. Частиною цих гарантій безпеки є контингент, присутність військових. Обговорюється зараз питання саме присутність цих військових в Чорному морі. І це дуже важливо для всіх — і для Одеси, для Миколаєва, для всіх наших міст, які розташовані на Чорному морі”, — пояснив президент.

Це перший візит Марка Рютте до Одеси у статусі генерального секретаря НАТО, яким він став у червні 2024 року. У 2023 році, коли Рютте ще обіймав посаду прем’єр-міністра Нідерландів, він разом із президентом України обговорював посилення систем української ППО, безпеку експортного коридору в Чорному морі та інші напрямки співпраці.

Під час одного з візитів Зеленського до Одеси рф атакувала місто балістикою. У той день, 6 березня 2024 року, він разом із прем’єр-міністром Греції Кіріакосом Міцотакісом перебував у порту і став свідком удару.

читайте нас в Telegram
guest

0 коментарів
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x