Дякуємо, що читаєте нас українською💪

Президентські вибори у Румунії: які сценарії народного волевиявлення у державі “лякають” Європу

Сніжана Ільїна 0 коментарів 13068 перегляду

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


«Всі погляди прикуті до Румунії», – пише видання Politico, розпочинаючи аналіз кількох можливих сценаріїв розвитку подій на президентських виборах в Румунії після того, як листопадові вибори були скасовані через побоювання щодо російського втручання. 


«Тепер, коли підтримуваний Москвою ультранаціоналіст Келін Джорджеску був дискваліфікований з повторних виборів, Джордже Сіміон, лідер ультраправого Альянсу за єдність румунів (АЄР), лідирує в опитуваннях напередодні голосування, яке загрожує потрясти ЄС і НАТО, якщо Бухарест відхилиться від свого проєвропейського шляху», – пишуть журналісти Politico.

На даний момент є чотири кандидати, коментує видання, які, схоже, мають шанси пройти до вирішального другого туру 18 травня: Сіміон, кандидат від правлячої партії Крін Антонеску, незалежний центрист Нікушор Дан і лівий націоналіст Віктор Понта. Кожен з останніх трьох посідає друге місце в окремих нещодавніх опитуваннях. Видання Politico розглядає різні сценарії, деякі з яких, за його словами, можуть «налякати Брюссель», передає “digi24“.

Джордже Сіміон проти Нікуша Дана

Після заборони балотуватися Джорджеску Сіміон представив себе як ідеального кандидата для націоналістично налаштованих виборців – з очевидним успіхом. Його 30-відсоткова підтримка за останніми опитуваннями – це приблизно сума голосів виборців, відданих за Джорджеску в листопаді, плюс його власний голос. Затятий шанувальник прем’єр-міністра Італії Джорджіа Мелоні, Сіміон представляє себе як агента змін, а свою партію AUR, яка з руху проти вакцинації перетворилася на велику політичну силу, – як трампістську платформу. Він пообіцяв протистояти Брюсселю і призупинити військову допомогу Україні. Сіміон отримує підтримку в малих і середніх містах і сільській місцевості, а також серед виборців молодше 45 років, з низькими доходами і низьким і середнім рівнем освіти, каже Ремус Штефуряк, політичний аналітик і директор соціологічної компанії Inscop Research. Як і Джорджеску, який здобув значну підтримку виборців за межами Румунії, Сіміон також намагається отримати голоси діаспори, які зазвичай не беруть участі в опитуваннях в Румунії.

Виборці Дана, математика, який заснував партію «Союз Рятуйте Румунію» (USR), але зараз балотується як незалежний кандидат, дуже різні: він має сильну підтримку в Бухаресті, де він є мером, і в інших великих містах, але меншу – в малих містах і сільській місцевості. Хоча Дан також має всі шанси заручитися підтримкою румунів за кордоном, він ще не дуже відомий за межами Бухареста, що, власне, і є його ахіллесовою п’ятою. За словами Штефуряка, «10% населення Румунії не знають, хто такий Нікушор Дан», і це може коштувати йому перемоги у другому турі проти Сіміона. Опитування, опубліковане в понеділок бухарестською соціологічною фірмою CURS, прийшло до такого ж висновку, даючи Сіміону (54%) перевагу в 8 процентних пунктів над Даном (46%) у гіпотетичному протистоянні, повідомляє Politico. Штефуряк підкреслив, що це ще рано, до виборів ще кілька тижнів, і що другий тур кампанії з «емоційною тягою» і закликом до ширшої коаліції виборців може бути вкрай непередбачуваним.

Джордже Сіміон проти Кріна Антонеску

Антонеску Антонеску, чоловік колишньої єврокомісарки Адіни Велеан, балотується за підтримки правлячих партій у Бухаресті: лівоцентристської Соціал-демократичної партії (СДП), правоцентристської Націонал-ліберальної партії та партії угорської меншини країни – Угорського демократичного союзу Румунії (УДСР). У цьому сценарії підтримка істеблішменту є очевидною перевагою для Антонеску, оскільки перемога у другому турі президентських виборів залежить від здатності кандидатів заручитися підтримкою за межами своєї бази. Але голоси діаспори ставлять його в невигідне становище: від 5% до 7% всіх голосів віддають румуни за кордоном, які, як правило, голосують «проти істеблішменту», – сказав Штефуряк.

Раніше румуни за кордоном масово підтримували колишнього ліберального президента Клауса Йоханніса на знак протесту проти колись потужної СДП. У листопаді, нагадує Штефуряк, Джорджеску виграв голоси діаспори, сказавши людям, що «ви там [за кордоном] через невдалий уряд, який не зміг досягти достатнього процвітання в Румунії, і вам довелося залишити свої сім’ї». Наразі його аналіз ставить Сіміона та Антонеску на рівних у гіпотетичному протистоянні. Опитування CURS дає Антонеску невелику перевагу 52% проти 48%. У своїй кампанії за вихід до другого туру Антонеску відкинув опитування, яке показало, що Понта посів друге місце в першому турі, як «передвиборчий хід», щоб згуртувати навколо себе виборців Дана, які виступають проти Сіміона і Понти.

Джордже Сіміон проти Віктора Понти

Це протистояння, яке лякає як Румунію, так і Європу, зазначає Politico. Колишній прем’єр-міністр і колишній президент СДП, Понта був змушений піти у відставку після пожежі в нічному клубі в 2015 році з численними жертвами, яку протестувальники звинуватили в корупції. Він балотується на сувереністській платформі «Румунія понад усе», обіцяючи зупинити експорт українського зерна через румунські порти (ключовий маршрут для зруйнованої війною країни), щоб захистити місцевих фермерів. Але Понту критикують за те, що він дозволив затопити чотири румунські села на Дунаї, щоб врятувати столицю Сербії Белград у 2014 році. Понта прагне отримати підтримку від старших виборців у містах і невеликих сільських районах. Як і Сіміон, він також намагається заручитися підтримкою колишніх виборців Джорджеску.

Минулого тижня лідери USR підтримали Дана замість свого кандидата Олени Ласконі, намагаючись не дати Понті вирватися на друге місце. Вони попередили, що протистояння між Сіміоном і Понтою було б «токсичним» сценарієм. Хоча обидва мають націоналістичний і антиєвропейський імідж, Понта, ймовірно, буде «сприйматися, порівняно з Сіміоном, як більш проєвропейський кандидат», – сказав Штефуряк. Сіміон зіткнувся зі звинуваченнями (які він неодноразово заперечував) у зустрічах з російськими шпигунами. Йому заборонено в’їзд до Молдови та України через минулі заклики до повернення земель і він виступає проти продовження військової допомоги Україні. Однак напередодні виборів він назвав путінську Росію головною загрозою, натомість заприятелювавши з рухом Трампа MAGA. Його репутація проросійського кандидата може в кінцевому підсумку дорого йому коштувати, сказав Штефуряк: Згідно з нещодавнім опитуванням, майже 90 відсотків румунів підтримують членство країни в ЄС і НАТО.

Румунія – одна з найбільших країн ЄС за чисельністю населення, ключова держава на східному фланзі Європи і НАТО та серйозна військова потуга. Перемога політика, який скептично ставиться як до ЄС, так і до НАТО, завдасть удару по планах блоку щодо підтримки України в її боротьбі з Росією. За словами Штефуряка, якщо вони зійдуться у другому турі, це буде напружена боротьба.

Віктор Понта проти Кріна Антонеску

Згідно з останніми опитуваннями, Сіміон набирає понад 30 відсотків голосів, і наразі він виглядає потенційним претендентом на вихід у другий тур. Це робить сценарії другого туру без нього трохи більше, ніж експериментом, але сплеск популярності Джорджеску в останню хвилину в листопаді довів, що ніщо не викарбуване на камені. Понта очолював СДП до того, як створив власну партію «За Румунію». Це залишило йому особисту клієнтуру, а також значну частину підтримки серед виборців СДП, що залишилася. Як Антонеску, так і Понта апелюють до широкого кола виборців, що ставить їх у вигідне становище для залучення підтримки у другому турі, але більша привабливість Понти серед прихильників Джорджеску і Сіміона може дати йому перевагу над Антонеску, якщо справа дійде до перегонів між ними, вважає Штефуряк.

Віктор Понта проти Нікушора Дана

Ширша підтримка Понти також може дати йому перевагу над Даном, хоча протистояння між ними наразі видається малоймовірним. База підтримки Дана наразі досить обмежена. Рішення партії USR об’єднатися навколо нього може навіть обернутися проти нього, оскільки тісний зв’язок з центристською партією ризикує обмежити його здатність отримати ширшу підтримку, сказав Штефуряк. Крім того, опитування CURS дало їм обом шанси на перемогу 50 на 50.

Нікушор Дан проти Кріна Антонеску

Якби Дан і Антонеску зустрілися один проти одного (що наразі малоймовірно), вони б «ловили рибу» в одному електоральному басейні, додає Politico. Дан спирається на підтримку соціалістів та високоосвічених і заможних румунів у великих містах; Антонеску – на прихильників правлячої партії по всій країні. Обидва кандидати повинні будуть впливати на нових виборців, і жоден з них не надто приваблює націоналістично налаштованих виборців. Опитування Curs дає Антонеску невелику перевагу 52% проти 48%, в той час як Штефаняк каже, що це може бути нічия, додає Politico.

читайте нас в Telegram
guest

0 коментарів
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x