Дякуємо, що читаєте нас українською💪

Помер Папа Римський Франциск – згадаємо, яким він був

Сніжана Ільїна 1 коментар 6912 переглядів

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


Перший латиноамериканський лідер Римо-католицької церкви, Папа Римський Франциск помер на 88 році життя. Що відомо про нього та його діяльність, зібрала “Бессарабія INFORM”. 


“Папа Франциск помер у Великодній понеділок, 21 квітня 2025 року, у віці 88 років у своїй резиденції у ватиканському будинку Санта-Марта”, – йдеться у офіційному повідомленні.

Зазначимо, що понтифік помер після перенесеної хвороби. Раніше, 14 лютого, він був госпіталізований із бронхітом, однак у лікарні у нього розвинулася двостороння пневмонія, що супроводжувалася астматичними нападами. Йому періодично подавали кисень. Спочатку лікарі оцінювали стан 88-річного понтифіка як критичний.

Втім, після понад 5 тижнів лікування від пневмонії він був виписаний із лікарні 23 березня. Однак лікарі рекомендували йому ще два місяці відпочинку, щоб повністю відновитися.

16 квітня повідомлялося, що Папа Римський не очолюватиме передвеликодні ритуали та богослужіння, оскільки він досі відновлюється після хвороби.

Напередодні у неділю 20 квітня понтифік зустрівся з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом після того, як розкритикував адміністрацію президента Трампа за їхню політику депортацій іноземців.

Зустріч віцепрезидента Венса та Папи Римського тривала недовго. Сторони лише обмінялись великодніми вітаннями.

Біографія Папи Франциска

Папа Римський Франциск був першим в історії главою Католицької церкви з країни Нового Світу, провів низку реформ у Ватикані та дотримувався прогресивних поглядів на гострі соціальні питання.

До отримання титулу папа римський носив ім’я Хорхе Маріо Берґольйо. Він народився в Буенос-Айресі 17 грудня 1936 року в сім’ї емігрантів з Італії. Його батько працював на залізниці. Навчався в духовній семінарії в Буенос-Айресі.


Перед тим, як Хорхе Маріо вирішив присвятити себе церкві, він встиг попрацювати охоронцем нічного клубу, лаборантом, прибиральником. Покликання службі священника він уперше відчув у 17 років під час одного зі святкових богослужінь.

У 21 рік Берґольйо прийняв рішення вступити до ордену єзуїтів і розпочав навчання гуманітарним наукам спершу в Чилі, пізніше продовжив навчання в Буенос-Айресі й здобув академічний ступінь з філософії. Після чого працював викладачем літератури, філософії, теології в католицьких коледжах Буенос-Айреса.

У 1980 році Хорхе Маріо Берґольйо був призначений ректором семінарії святого Йосипа, а після захисту дисертації став духовним директором Кордовської архієпископії в Аргентині.

На церковній службі Берґольйо в різні роки обіймав посади в єзуїтському ордені Аргентини, був єпископом Буенос-Айреса, а 2001 року отримав титул кардинала у Ватикані. Він очолив кілька рад і конгрегацій у Римській курії, при цьому вирізнявся скромним способом життя. Відмовився від службової машини, жив у невеликій квартирі. У 2005 році єпископа Берґольйо висунули кандидатом у папи, однак тоді йому не вистачило голосів.

13 березня 2013 року Хорхе Маріо Берґольйо був обраний 266-м Папою Римським. Він обрав собі ім’я на честь святого Франциска Ассизького, воно було використано вперше серед глав Ватикану.

Франциск став першим папою за понад 1200 років не з Європи, і першим главою Католицької церкви з Нового Світу. Також він – перший Папа Римський-єзуїт.

Чим запам’ятався Папа Франциск

Папа Римський запустив сайт і застосунок “Click to pray”, який дає змогу молитися в будь-який час і в будь-якому місці. Він сам представив його на планшеті під час однієї зі своїх недільних проповідей.

Франциск розпорядився встановити душові кабінки для бездомних на площі Святого Петра у Ватикані. Надалі такі кабінки стали з’являтися і в інших церковних парафіях Риму.


У 2016 році відбулася перша зустріч глав Католицької та Російської православної церков. Папа Римський Франциск поспілкувався з патріархом Кирилом у Гавані.

Уперше в історії у 2013 році було проведено аудит діяльності Ватикану. Папа Франциск підтримав реформу з боротьби з корупцією і розпорядився оприлюднити річний звіт про фінансові операції Банку Ватикану.

Ініціював реформу для спрощення визнання шлюбу недійсним. Також критикував священнослужителів, які відмовлялися хрестити позашлюбних дітей. На думку понтифіка, матері таких дітей не заслуговують осуду, на відміну від тих, які зробили аборт.

Щодо гомосексуальних стосунків думка папи Франциска змінювалася. У 2010 році він висловлювався проти одностатевих шлюбів в Аргентині та усиновлення дітей гей-парами. Пізніше він заявив, що представники ЛГБТ-спільноти не повинні зазнавати дискримінації.

Також у 2020 році підтримав розроблення законів для “цивільних союзів” геїв, що б допомогло захистити їхні права.

Що він казав про війну в Україні

Папа Римський Франциск неодноразово висловлювався щодо агресії РФ проти України, закликаючи до світу та припинення насильства. Він називав війну “ганебною катастрофою для всього людства”. Загалом, його позиція щодо російсько-української війни ґрунтувалася на закликах до миру, діалогу та припинення насильства, хоча деякі його висловлювання сприймалися неоднозначно.

Так, у березні 2024 року в інтерв’ю швейцарській телерадіокомпанії RSI Папа Франциск заявив, що “найсильніший той, хто має відвагу білого прапора”. Ця заява викликала неоднозначну реакцію, і у Ватикані пояснили, що понтифік не закликав Україну до капітуляції, а наголошував на важливості діалогу.

У січні 2025 року Франциск висловив сподівання на завершення війни в Україні. Він закликав міжнародну спільноту працювати над створенням умов для справедливого і тривалого миру.

“Моїм побажанням на цей 2025 рік є, щоб уся міжнародна спільнота передусім працювала над тим, щоб покласти край війні, яка вже майже три роки вмиває кров’ю мученицьку Україну та забрала величезну кількість жертв, серед яких багато мирних жителів”, – сказав понтифік.

Попередня причина смерті, яку повідомляють у ЗМІ

Причиною смерті Папи Римського Франциска міг стати інсульт або крововилив у мозок. Про це пишуть La Repubblica і Corriere della Sera.

Італійська газета Corriere della Sera повідомила, що причиною смерті папи римського Франциска став інсульт.

“Причиною смерті Папи Франциска, як вважають, став інсульт. У найближчі кілька годин Святий Престол опублікує офіційну заяву із зазначенням причини смерті”, – йдеться у статті.

Реакція світу на смерть Папи

Президент України Володимир Зеленський відреагував на смерть Папи Римського Франциска повідомленням у мережі Х.

“Мільйони людей у світі сумують через трагічну звістку про відхід Папи Франциска. Його життя було присвячене Богу, людям і Церкві. Він умів давати надію, полегшувати страждання через молитви і допомагати єдності. Він молився за мир України та українців”, – зазначив Зеленський.

Смерть Папи Римського Франциска викликала хвилю співчуттів від політиків з усього світу. Віцепрезидент США Джей Ді Венс, який зустрічався з папою напередодні, висловив співчуття у зв’язку зі смертю понтифіка.

“Я радий, що зміг побачити його вчора, хоча він і виглядав дуже хворим. Моє серце з мільйонами християн по всьому світу, які його любили. Я завжди пам’ятатиму його за проповіддю, яку він виголосив у найперші дні COVID. Це було дійсно дуже красиво. Нехай упокоїть Бог його душу”, – написав Венс у соцмережі X.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн написала, що понтифік надихнув мільйони людей “своєю смиренністю і щирою любов’ю до менш щасливих”. За її словами, його спадщина буде й надалі вести людство до “більш справедливого світу”.

Президент Франції Емманюель Макрон заявив, що Папа завжди стояв на боці “найслабших і найвразливіших” – і робив це з великою скромністю. Він сказав:

“У цей час воєн і жорстокості він відчував біль іншого”.

Голова ХДС і майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц назвав понтифіка людиною, яка “невпинно боролася за справедливість і примирення”.

Прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні сказала, що глибоко засмучена новиною про кончину папи Франциска.

“Я мала честь насолоджуватися його дружбою”, – зазначила вона у своїй заяві, додавши, що понтифік “ще раз попросив світ про мужність змінити напрямок, прямувати шляхом, який “не руйнує, а культивує, відновлює, захищає”.

Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес написав:

“Я сумую про смерть папи Франциска. Його прихильність до світу, соціальної справедливості і найуразливіших верств населення залишає глибокий спадок. Спочивай зі світом”

Прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск згадує папу Франциска як “добру, теплу і чутливу людину”.

П’ятірка фаворитів: хто може стати новим Папою Римським

Після смерті Папи Франциска 21 квітня колегія кардиналів готується до конклаву, який визначить курс Католицької Церкви на роки вперед, пише Newsweek.

Франциск за життя обрав більшість кардиналів, які мають право голосу, пояснює Ульріх Ленер, професор теології в Нотр-Дамі. За його словами, підхід понтифіка до управління унеможливив формування міжособистісних стосунків між кардиналами. Головне питання – чи продовжить наступник реформи Франциска.

“Франциск постійно намагався запровадити прозорість і професіоналізм”, – зазначила Мішель Діллон, декан університету Нью-Гемпшира.

Процедура виборів нового Папи: кардинали до 80 років голосують таємно в Сикстинській капелі. Для перемоги потрібна підтримка 2/3. Білий дим — Папу обрано, чорний — голосування триває.

“Під час траурного періоду… буде багато можливостей для особистого спілкування”, – підкреслила Діллон.

Кандидати, яких обговорюють:

Луїс Антоніо Тагле (Філіппіни)
67 років. Прогресивний кандидат, довірена особа Франциска.

П’єтро Паролін (Італія)
70 років. Державний секретар Ватикану, дипломат із поміркованою позицією.

Пітер Турксон (Гана)
76 років. Відомий борець за соціальну справедливість. Може стати першим африканським Папою за півтори тисячі років.

Петер Ердьо (Угорщина)
72 роки. Консерватор, прихильник ортодоксії. Вигідний для тих, хто прагне повернення до стилю Івана Павла II.

Анджело Скола (Італія)
82 роки. Традиціоналіст, фіналіст конклаву 2013 року. Вік може бути мінусом.

Конклав стартує за 15–20 днів після смерті Папи. Поки триває жалоба, всередині Церкви йде неофіційне узгодження кандидатур. Претендент успадкує Церкву на роздоріжжі — між кризою в Європі та зростанням на Глобальному Півдні.

читайте нас в Telegram
guest

1 Коментар
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
Ник ник
Ник ник

Покойся с миром, Папа

1
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x