Трамп заявив, що хоче отримати українські рідкоземельні елементи в обмін на допомогу від США: про що йдеться
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Лідер США Дональд Трамп висловив зацікавленість в отриманні рідкоземельних металів з України в обмін на подальшу підтримку у війні з РФ. Про стратегічну важливість цих природних ресурсів також йшлося в одному з пунктів “плану перемоги” президента Володимира Зеленського.
Докладніше про рідкоземельні метали та чому їх хоче отримати Трамп, – в матеріалі РБК-Україна.
Що таке рідкоземельні метали, і які є в Україні
До рідкоземельних металів відносять групу хімічних елементів (скандій, ітрій та лантаноїди) з унікальними фізичними та хімічними властивостями. Це робить їх важливими у багатьох високотехнологічних галузях, таких як електроніка, зелена енергія, медицина та оптика.
До прикладу, рідкоземельні елементи використовуються у виробництві смартфонів, комп’ютерів, обладнання для томографів, лазерів, для створення міцних та легких сплавів тощо.
Україна має поклади цих рідкісних металів, зокрема:
запаси літію – близько третини від доведених у Європі (близько 3% світових покладів);
запаси графіту – входить до топ-5 провідних держав;
запаси титану – входить до топ-10 країн, а Стремигородське родовище титанових руд у Житомирській області є одним із найбільших у світі;
поклади уранових руд – посідає перше місце в Європі та 11-те у світі.
В Україні також є запаси й іншої критичної сировини: марганцю, заліза, золота, свинцю, цинку, кобальту, нікелю, міді, цирконію та ін.
Уран, титан і графіт видобуваються в Україні протягом довгого часу, тоді як видобуток літію все ще залишається на стадії “обговорення”. Також існує потреба подальшого геологічного вивчення родовищ.
Зазначимо, світовим лідером видобутку та переробки рідкоземельних металів є Китай.
Рідкоземельні метали в обмін на допомогу США
Президент США Дональд Трамп висловив зацікавленість в отриманні рідкоземельних металів з України в обмін на подальшу підтримку у повномасштабній війні з РФ.
Глава Білого дому зазначив, що Україна має цінні ресурси, які можуть бути використані для забезпечення американських інтересів у сучасній високотехнологічній промисловості, повідомляло AP News.
Трамп підкреслив, що США надали Україні більше військової та економічної допомоги, ніж її європейські союзники, і висловив намір укласти угоду, яка б гарантувала доступ до українських рідкоземельних металів. Він вважає, що така угода могла б стати умовою для продовження американської підтримки у війні з Росією.
“Ми говоримо з ними (Україною і РФ, – ред.) просто зараз, ми працюємо над угодами, щоб у нас були гарантії та інші речі. Ми говоримо Україні, що у них є дійсно цінні рідкоземельні метали”, – зазначив Трамп.
Один із пунктів “плану перемоги”
Про стратегічну важливість рідкоземельних металів України наголошував президент Володимир Зеленський під час презентації свого “плану перемоги” восени минулого року. Тоді ж він запропонував союзникам зі США та Європи укласти угоду щодо інвестування та захисту цінних металів.
Глава держави заявив, що в Україні зосереджені природні ресурси і, в тому числі, критично важливі метали ціною в трильйони доларів США. Це зокрема уран, титан, літій, графіт та інші стратегічно цінні ресурси, які посилять в глобальній конкуренції або Росію та її союзників, або Україну та демократичний світ.
Зеленський підкреслив, що поклади критичних ресурсів в Україні разом з глобально важливим потенціалом України у виробництві енергії та продовольства є одними з ключових загарбницьких цілей Росії у війні.
“Україна пропонує США разом з визначеними партнерами, зокрема це Євросоюз, частиною якого Україна – буде, та з іншими партнерами у світі, – укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання відповідного економічного потенціалу. Це також – мир завдяки силі. Економічній силі”, – акцентував Зеленський.
Президент висловив думку, що така угода органічно доповнить та посилить існуючу систему економічного тиску на Росію, а саме – всі наявні санкції проти РФ, обмеження нафтової ціни, обмеження експорту у РФ та інші заходи тиску.
Як згодом писало Financial Times, пункт “плану перемоги” про рідкоземельні метали був “націлений” на Трампа.
Нардеп ВР Євгенія Кравчук у коментарі YouTube-каналу РБК-Україна пояснювала, що лідера Штатів мав зацікавити цей пункт через конкуренцію із Китаєм. Оскільки якщо Росія захопить українські території, то Китай отримає доступ до покладів літію. А в оточенні Трампа вважають КНР “найбільшим ворогом” для США.
Освіта – Південноукраїнський державний педагогічний університет, факультет іноземних мов. Досвід у журналістиці 6 років, у команді БІ – з 2018 року. Власний кореспондент “Бессарабії INFORM” у Білгород-Дністровському районі
Ничего личного – тока бизнес
Распродажа какая-то
То ли еще будет