Дякуємо, що читаєте нас українською💪

Частина населених пунктів півдня Одещини може піти під воду – науковець

Інна Дерменжі 0 коментарів 29052 переглядів

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


Частина території півдня Одещини протягом 25-30 років може опинитися під водою через критичний підйом рівня Чорного моря. Під загрозою затоплення та підтоплення деякі населені пункти Ізмаїльського та Білгород-Дністровського районів. Про це кореспондентці «Бессарабії INFORM» розповів доктор фізико-математичних наук, професор, головний науковий співробітник Інституту ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України Сергій Степаненко.


Сергій Миколайович пояснив, що наразі триває підвищення рівня Світового океану приблизно на 3-3,5 мм щорічно. За десять років це приблизно 3-3,5 см. Причиною цієї тенденції є глобальні кліматичні зміни, які, на жаль, будуть продовжуватися тривалий час. На це ще накладається те, що північно-західна частина узбережжя Чорного моря відчуває геологічні зміни – опускання ґрунту на 1 мм в рік. Дослідження, які проводяться за кордоном,  на жаль, свідчать про те, що зміни берегової лінії в межах Одеської області будуть доволі вагомі.

Якщо брати дані минулих років, то для Одеси відносний підйом рівня води в Чорному морі, що включає підйом рівня Світового океану та опускання ґрунту через геологічні процеси, складає 9,7 мм в рік. А от у Вилковому такі показники дорівнюють 12,8 мм щорічно.  Якщо зробити прогнози на 25-30 років вперед, то приблизно 10 метрів узбережжя Чорного моря піде під воду.

Окрім того, існує ще один природній фактор – шторми, під час яких, наприклад, в районі Одеси хвилі можуть досягати 2-5 метрів. Це означає, що можуть підтоплюватися набагато більше територій.

У Білгород-Дністровському районі до 2050 року за тими картами, що опубліковані американськими дослідниками, територія Кароліно-Бугазької та Будацької коси вірогідно буде піддаватися процесам затоплення та підтоплення.

Що стосується Білгорода-Дністровського, то та частина міста, що знаходиться за Аккерманською фортецею, обмежена вулицею Кишинівською, найбільш наближеною до Дністровського лиману, буде підтоплена через 25-30 років.

Якщо розглядати територію Дністровського лиману, то вся площа Нижньодністровського національного природного парку буде теж затоплена. Це, звичайно, істотно вплине на екологічну ситуацію на півдні Одещини, тому що будуть підтоплені місця гніздування птиць, зміниться склад води в Дністровському лимані через потрапляння морської води.

Також суттєво підтопить до 2050 року село Приморське Лиманської громади, село Ліски Кілійської громади, Дунайський біосферний заповідник.

«На кожний сантиметр підйому Чорного моря берегова лінія відступає на 20-30 сантиметрів. Через це мають суттєво посилюватися зсувні процеси на узбережжі. Як бачимо, ситуація критична.

І я чесно зізнаюсь, що не зустрічав в жодній програмі на рівні Одеської області, України інформацію про заходи, які планують проводитися для мінімізації наслідків підтоплення узбережжя Чорного моря. Також про цей ризик не проінформовано населення Одещини, яке будує житло біля самого моря.

Також на Одещині не займаються плановими протизсувними та протиерозійними заходами на узбережжі Чорного моря, які востаннє проводилися ще в середині 1980-х років», – констатує внауковець.

Зображення зроблено за допомогою ШІ

читайте нас в Telegram
guest

0 коментарів
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x