«Вона відключилася відразу?»: мама загиблої в Ізмаїлі Аліси Грек нарешті почула свідка ДТП у залі суду
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Вчора, 21 січня, відбулося чергове засідання суду по справі ДТП, яка призвела до смерті девʼятирічної дитини у жовтні 2023 року. Від моменту початку засідань у судовій залі минуло близько року, а станом на сьогодні відбулося вже 22 засідання. Присутньою була й кореспондентка “Бессарабії INFORM”.
Насамперед зазначимо, що зала суду була майже заповненою – прийшло багато людей. Присутніми також були потерпіла по справі Алла Грек (мати загиблої дівчинки) та обвинувачений кермувальник – Тимофій Харченко. Витримавши усі необхідні судові процедури, суддя Іван Яковенко розпочав засідання.
Було допитано одного зі свідків трагедії. Місцевий житель, котрий опинився поряд у момент ДТП на центральному проспекті міста, доволі чітко відповідав на перехресному допиті. Завдяки цьому для присутніх складалася більш чітка картина того, як саме сталася аварія, де знаходився кожен фігурант справи та в якому стані. Також свідок чітко заявив, що за кермом автівки, котра збила дівчинку, знаходився саме обвинувачений (це одразу дає відсіч пліткам, котрі певний час ходили містом, – мовляв, за кермом був інший). Зауважимо також, що свідок припустив можливість того, що дівчинка могла б все ж таки вижити – згідно з його спостережень. Та чи насправді так могло бути – на жаль, стверджувати важко.
Цікаво, що отримав нагоду допитати свідка після сторони обвинувачення та представника свого захисту (Євгена Живори) й сам обвинувачений. Напруга, котра була між свідком та обвинувачуваним у цей час, відчувалась досить чітко.
Суд мав допитати на цьому засіданні ще одного свідка трагедії, який до того ж був пасажиром в автівці – однак він не з’явився. Більш того, у залі засідання було висловлено припущення, що другий свідок ймовірно навмисне уникає представників правоохоронних органів та цілеспрямовано пропускає судові засідання. Така поведінка, на жаль, затягує стан розгляду справ.
Зауважимо, що у попередніх засіданнях слухання справи також затягувалося ще й через прохання обвинувачуваного надати йому перекладача – він стверджував, що не розуміє українську мову. Врешті-решт, на одному з останніх засідань в залі суду було продемонстровано відео іншого судового засідання, фігурантом якого також був Харченко. На тому відео, яке було записано в іншому місті Одеської області, було чітко видно та чутно, що обвинувачений добре розуміє державну мову.
Виступити на засіданні суду 21 січня була надана можливість самому обвинуваченому також. Під час нього Харченко попрохав додати до матеріалів справи документ, в якому звертає увагу суду на публічні дописи з цієї справи у різноманітних місцевих пабліках в соцмережах та ймовірному упередженому ставленні суду до однієї зі сторін справи.
“Суд постановив задовольнити клопотання обвинуваченого та додати до матеріалів справи надані ним документи. Оцінка цим документам буде надана судом в нарадчій кімнаті під час ухвалення рішення, чи є вони належними до справи, виконання судового впровадження“, – зазначив суддя.
Не можемо не відмітити поведінку матері загиблої Аліси: незважаючи на час, котрий минув з дня трагедії, жінці важко було слухати деталі ДТП, котрі розкривав у суді свідок. Також, періодично відповідаючи на запитання судді, сама Алла Грек зазначала, що знаходиться у досить пригніченому стані, постійно працює з психологами, проте все одно відчуває відчай та душевну порожнечу.
“Я хотіла запитати… Після удару вона відключилась відразу чи все ще… була при свідомості? Мені потрібно це знати…“, – запитала вбита горем мати у свідка.
Отримавши відповідь свідка: “Вона спочатку трохи смикалась, але її очі були закриті…”, – жінка сіла на своє місце поруч зі своїм адвокатом (Оленою Янковською), ледве стримуючи сльози…
Загалом судове засідання тривало майже півтори години. Зважаючи на відсутність другого свідка та тимчасову неможливість його допитати у залі суду, наступне чергове засідання суду зі справи № 946/568/24 назначено на 4 лютого 2025 року на 14:30.
Вже після закінчення засідання Алла Грек, відповідаючи на запитання журналіста “БІ”, зауважила, що сторона обвинувачуваного жодного разу не зверталася до неї з пропозиціями фінансової допомоги чи просто попросити пробачення, або ж висловити співчуття з приводу втрати малолітньої доньки. Погроз з тієї сторони, на щастя, також не було.
“Сьогодні відбулося 22 засідання суду з приводу ДТП, пов’язаної зі смертю моєї доньки. Вона померла 1 листопада 2023 року. Збив її п’яний водій. Вона померла на третю добу, шансів вижити у неї не було… Для мене це дуже важка втрата. Сьогодні прийшло багато людей мене підтримати, і це для мене дуже важливо. Перше засідання було 25 січня 2024 року. Минуло вже більше року. Засідання постійно відкладалися з тої причини, що підсудний Харченко Тимофій Анатолійович постійно вимагав для себе перекладача, буцімто він не розуміє державну мову. Але після демонстрації іншого судового засідання, де показано, що він чітко розуміє українську мову, суддя відмовив йому у вимозі. Наразі Харченко вийшов під заставу. Сьогодні нарешті вдалося допитати свідка… Він розповів, як все відбувалося, як дівчинка злякалася, як вона летіла після удару… Також свідок уточнив, що у водія були “скляні” очі та сильний запах перегару… Це доказово. Наступне засідання назначено на 4 лютого. Нам потрібно допитати другого свідка, який сьогодні не з’явився. Але я сподіваюся, що правда переможе, і підсудного буде засуджено. Мене захищає Янковська Олена Петрівна – це моя підтримка та захист. Суддя Яковенко – дуже сильний та справедливий. Я вірю у справедливість та вдячна усім, хто мене підтримує. Я вас чекаю на суді“, – звернулася до усіх містян мати загиблої Аліси Грек.
Наостанок зазначимо, що згідно з документами, які знаходяться у вільному доступі в судових реєстрах, обвинувачений Тимофій Харченко не вперше опиняється на лаві підсудних. Починаючи з 2015 року, на його “рахунку” судові справи за такими статтями: ст. 124 КУпАП, ч. 2 ст. 355 КК України, ч. 5 ст. 186 КК України, ч. 3 ст. 355, ч. 2 ст. 121 КК України, ч. 1 ст. 146 КК України та ін.
“БІ” буде слідкувати за розвитком справи й надалі.
Освіта – Ізмаїльський державний гуманітарний університет. Досвід роботи у журналістиці – 5 років. В команді «Бессарабії INFORM” з 2023 року.