Масштаби катастрофи в Чорному морі вражають: забруднення з російських танкерів може дістатися Одещини
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Наслідки, які спостерігаються через аварію російських танкерів в районі Керченської протоки, вже точно можна назвати екологічною катастрофою. Забруднення може дістатися Одеської області. Таку думку в етері Громадського радіо висловив декан факультету природничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія”, професор Євген Хлобистов, повідомляє «Бесссарабія INFORM».
За його словами, у резервуарах танкерів могло бути дизпаливо та домішки, але найбільшу небезпеку для екології становить мазут.
Він додав, що наразі залишки нафтопродуктів спостерігають на території від окупованої Керчі до Севастополя та Євпаторії. Мазут пересувається через постійні шторми, а в умовах відсутності вітру та відповідної температури води він міг би осідати на дно.
«Ми, на жаль, не виключаємо, що його можуть побачити навіть жителі Одещини. На сьогодні створена міжурядова група для контактів між Україною, Румунією та Болгарією. З нашого боку її координує міністр охорони довкілля. Тобто думаю, тут ситуація більш-менш контрольована, хоча проблеми для довкілля будуть дуже і дуже серйозними», – наголосив вчений.
Він пояснив: проблема в тому, що залишки мазуту у вигляді невеликих згустків розповсюджуються акваторією Чорного моря та потрапляють у шлунки птахів та ссавців, зокрема дельфінів. Те, що викидається на берег, є лише частинкою заподіяної шкоди.
«На жаль, рф не допускає туди ані міжнародних спостерігачів, ані українську сторону. Та ми не маємо можливості прослідкувати, відібрати проби, детально ознайомитися з тим, як саме пляма рухається, яка концентрація нафтопродуктів… Ми перебуваємо у стані невизначеності…» – пояснив науковець.
На його думку, росія, в якій зараз панує диктаторський режим, навіть не намагатиметься відшкодувати завдану екологічну шкоду та не понесе відповідальності за це. Наразі наслідки аварії фіксуються за допомогою супутників знімків, але вони не дають інформацію щодо концентрації нафтопродуктів, їх кількості тощо.
Нагадаємо, 15 грудня в районі Керченської протоки зазнали аварії російські танкери «Волгонефть-212» та «Волгонефть-239». Це призвело до розливу нафтопродуктів та забруднення у Краснодарському краї та біля Керченського півострова.
У Військово-морських силах Збройних сил України попередили, що нафтопродукти можуть дістатися узбережжя Одеси та Миколаєва. Екологи розповіли, що з тих птахів, яких вдалося відмити від нафтопродуктів, 90% все одно гинуть.
Однак, за інформацією Центру протидії дезінформації, гауляйтер окупованого Севастополя михайло развожаєв заявив, що з бюджету міста вже виділено 78 мільйонів рублів (приблизно 780 тис. доларів США) на ліквідацію забруднення від розливу мазуту. Він наголосив, що це найдорожчий з усіх напрямків видатків та припустив, що цих коштів буде недостатньо. Так званий «голова Криму» сергій аксьонов навіть вдався до завуальованої критики російської влади. Він заявив, що ситуація буде погіршуватися, поки розбиті танкери не піднімуть з дна.
Через місяць після краху російських танкерів представники окупаційної адміністрації Криму визнають, що вони не здатні впоратися з масштабами екологічної катастрофи. Бравад про те, як вони нібито тримають ситуацію під контролем, більше немає.
«Бездіяльність окупаційної влади дозволила екологічній катастрофі у Чорному морі досягти вражаючих масштабів. На ліквідацію її наслідків знадобляться роки. І відповідальність за це повністю лежить на росії», – наголосили в Центрі.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл