Віталій Безгін: «Держава має захистити не обласні центри та більш заможних, а захистити, перш за все, громади і мешканців тих територій, що є деокупованими, ураженими та прифронтовими»
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Реверсна дотація допоможе державі захистити громади прифронтових та деокупованих територій. Саме така позиція є державницькою. Поговорити про реверсну дотацію та кроки на зустріч місцевому самоврядуванню в бюджетному процесі 2025 пропонує народний депутат, голова підкомітету з питань адмінустрою Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін, передає «Бессарабія INFORM».
«Що маємо станом на зараз, де позиції сторін однакові: збереження 64% ПДФО, збереження єдиного податку, відновлення ДФРР», – зазначає нардеп.
Це все в країні, що майже 1000 днів веде повномасштабну війну і де половина бюджету – це допомога партнерів, а всі кошти вітчизняних платників податків йдуть на підтримку ЗСУ.
Що не так із агресивною риторикою окремих політиків по реверсу?
- Реверсна дотація завжди існувала і 2024 рік був винятком, коли її не виймали. Чому існувала? Щоб не весь тягар по допомозі слабшим громадам (базова дотація) на себе брав державний бюджет. А солідарно частину тягаря брали на себе багаті громади.
- Повномасштабна війна призвела до великого дисбалансу. Частину територій знищено з точки зору довоєнних джерел надходження до бюджетів. Прибутки підприємств на Харківщині знизились втричі. Понад 60% громад Запорізької області мають критичний рівень фінансової спроможності. На Херсонщині є громади, що на 80+% залежні від державної підтримки. Але є громади, куди релокувався бізнес і зросли фінансові надходження. Тому держава має шукати баланс.
- Не існує єдиної позиції всеукраїнських асоціацій з цього питання. Дві з трьох асоціацій базового рівня місцевого самоврядування підтримують виємку реверсної дотації, але просто мають менше фінансового ресурсу, щоб доносити свою позицію в ЗМІ.
«Тому, на мій погляд, обираючи між різними версіями не найбільш позитивних сценаріїв, держава має захистити не обласні центри та більш заможних, а захистити, перш за все, громади і мешканців тих територій, що є деокупованими, ураженими та прифронтовими. При всій повазі до окремих потужних мерів з тилу, які, зокрема, сильно допомагають ЗСУ», – каже Віталій Безгін.
Формування бюджету 2025 року залишається однією з ключових тем для місцевого самоврядування. У центрі уваги — питання реверсної дотації, що викликає різні думки та оцінки. Але в процесі прийняття остаточного рішення, на думку депутата, важливо зосередити зусилля на захисті деокупованих, постраждалих та прифронтових громад. Саме ці території потребують найбільшої підтримки.
Парламентарям необхідно врахувати інтереси мешканців цих громад, які особливо постраждали від наслідків війни. Такий підхід є державницьким і спрямованим на забезпечення рівних можливостей для всіх регіонів України.
Лише шляхом конструктивного діалогу та консолідації зусиль задля прийняття збалансованого бюджету, який враховуватиме потреби кожної громади.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл