Дякуємо, що читаєте нас українською💪

Перемога Санду: що допоможе Молдові зберегти вектор на ЄС

Інна Дерменжі 0 коментарів 22356 переглядів

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


У другому турі президентських виборів у Молдові чинна президентка Мая Санду перемогла свого конкурента Олександра Стояногло. І перше, що показали ці вибори – яким важливим електоральним фактором для Молдови є громадяни країни, які мешкають в Європейському Союзі. За великим рахунком, саме вони визначили долю президентства Санду. Адже до того, як почали надходити результати голосування із закордонних виборчих дільниць, вона не перемагала. Про це, посилаючись на видання «УНІАН», повідомляє «Бессарабія INFORM».


10% розриву між кандидатами – помітний і суттєвий результат. І це – впевнена перемога, а не якась невеличка, в межах статистичної похибки. Та, очевидно, проєвропейським політикам Молдови зарано дуже сильно розслаблятися. Адже навесні країну чекають ще парламентські вибори.

Під час парламентських перегонів, звісно, фактор громадян Молдови, які голосують з-за кордону, збереже свою актуальність. І вони, очевидно, будуть дуже сильно підтримувати будь-які проєвропейські вектори – для них це важливе питання.

Водночас багато чого буде залежати від того, наскільки росіяни будуть включені в процес. Під час президентської кампанії можна було спостерігати потужний російський вплив. Тож можна припустити, що для проросійських сил, можливо, навіть простіше буде взяти більшість в парламенті, ніж посаду президента. Адже на парламентській кампанії можна просто диверсифікувати підтримку через різні політичні партії. Частина з них можуть взагалі не декларувати якоїсь особливої проросійськості, лише звернутися до євроскептичного порядку денного…

Також не варто виключати, що росіяни будуть обігрувати стару сепаратитську карту. Тобто, вже на президентських виборах в Молдові ми побачили, що найбільша проросійська підтримка – в Гагаузії. Тому можна чекати, що в цьому регіоні під час парламентської кампанії розпочнуть озвучувати декларації про відмову вступу до Європейського Союзу, чи щось подібне. На тлі цього можна припустити, що відбуватимуться й якісь зіткнення, заворушення тощо.

Крім того, цілком ймовірна ситуація, що росіяни зможуть мобілізувати на парламентські вибори в Молдові ще більші фінансові ресурси. Тоді процес буде один. Якщо ж у росіян будуть інші проблеми, актуальніші, ніж вибори в Молдові, то результат для Кишинева може бути інший.

Наразі молдавським політикам варто зосередитись на боротьбі з політичною корупцією (адже гроші на підкуп виборців з рф в Молдову надходили вільно). І, думається, до весни хоча б якісь кроки, аби зберегти проєвропейський вектор розвитку країни, мають бути зроблені.

Також багато буде залежати від позиції Європейського Союзу, і частково України. Наша держава наразі має доволі обмежений обсяг можливостей, однак може показати успішну боротьбу з російським імперіалізмом. Адже росіяни в Молдові активно використовують тему: “дивіться, якщо підете в Європейський Союз, усе одно на вас нападе росія, і на вас нічого доброго не чекає”. До речі, таку саму історію проросійські сили просувають і в Грузії. Та й взагалі росіяни скрізь, де зможуть, будуть це використовувати. Тож багато що в контексті європейського вибору буде залежати від того, наскільки успішно Україна може протистояти російській агресії.

читайте нас в Telegram
guest

0 коментарів
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x