Дякуємо, що читаєте нас українською💪

Всесвітні природоохоронці б’ють на сполох через можливе будівництво Євросоюзом нової ГЕС на Дунаї

Інна Дерменжі 0 коментарів 13122 переглядів

Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)


Гідроелектростанцію Турну-Мегуреле – Нікополь (Румунія — Болгарія) на Нижньому Дунаї внесли до списку пріоритетних інвестицій ЄС попри серйозні занепокоєння через соціальні, економічні та екологічні причини. Всесвітній фонд природи WWF та CEE Bankwatch Network закликають європейських посадовців відкликати підтримку цього руйнівного гідроенергетичного проєкту через серйозні ризики. Про це, посилаючись на пресслужбу Всесвітнього фонду природи, повідомляє «Бессарабія INFORM».


Нагадаємо, що через це будівництво в Дунайському біосферному заповіднику теж  б’ють на сполох та звертаються до профільних інстанцій.

Європейська Комісія внесла до списку пріоритетних інфраструктурних інвестицій багаторічний гідроенергетичний проєкт на Дунаї, який загрожує громадам, економіці та важливим екосистемам, а також порушує директиви ЄС. Будівництво гідротехнічного комплексу Турну-Мегуреле – Нікополь може призвести до значних витрат коштів європейських платників податків. Воно нівелює результати інших проєктів ЄС зі збереження природи, а також поставить під загрозу виживання осетрових видів риб, що вже перебувають на межі зникнення.

WWF, CEE Bankwatch Network та 36 екологічних організацій закликають європейських посадовців вилучити цей економічно необґрунтований проєкт із пріоритетного списку інвестицій ЄС.

Запланований гідроенергетичний проєкт в Румунії та Болгарії загрожує затопленням величезних територій, що призведе до вимушеного переселення тисяч людей з понад сотні міст і сіл уздовж 280-кілометрової ділянки Нижнього Дунаю. Резервуар греблі спричинить масштабне затоплення сільськогосподарських угідь, будинків і рибних ставків, що негативно вплине на місцеві громади. Проєкт також передбачає переміщення портової інфраструктури. Він несе значні економічні ризики, а також становитиме загрозу для АЕС у Козлодуї, Болгарія.

«Проєкт, розроблений понад сорок років тому, досі не знайшов інвесторів через величезні витрати, які не виправдовують відносно низькі енергетичні вигоди, а також через серйозний екологічний вплив. Його реалізація зруйнує зусилля з охорони довкілля, вартістю мільйони євро, які спрямовані на захист біорізноманіття та відновлення Дунаю», – зазначає Андрей Ралєв з CEE Bankwatch Network.

«Величні осетри Дунаю є символом цієї річки та природною спадщиною Європи. Будівництво цієї греблі заблокує міграційний шлях осетрових і знищить їхні останні нерестовища, що може стати смертельним вироком для цих знакових видів. Десятки років зусиль з охорони природи будуть знищені, а ЄС власноруч призведе до проблеми вимирання видів», – попереджає Беате Штрібель, керівниця глобальної ініціативи WWF зі збереження осетрових.

WWF та Bankwatch стверджують, що цей проєкт порушує основні екологічні зобов’язання та законодавство ЄС, такі як Оселищна директива і Водна рамкова директива, які спрямовані на покращення стану прісноводних екосистем і запобігання їх погіршенню. Реалізація цього проєкту суттєво змінить гідрологію Дунаю, завдавши незворотної шкоди природним процесам річки.

Хоча ЄС і надає пріоритет виробництву відновлювальної енергії в контексті переходу до низьковуглецевої економіки, зростаюча частота низьких рівнів води в Дунаї може зменшити вироблену енергію цієї гідроелектростанції. Громадські організації вказують на те, що існують набагато кращі альтернативи, ніж проєкт Турну-Мегуреле – Нікополь, зокрема вітрові та сонячні установки, для яких у регіоні є достатньо місця, поза зонами з високим показником біорізноманіття.

«Енергія, яку вироблятиме ця гідроелектростанція, не компенсує витрат на втрачене біорізноманіття, добробут громад та невідповідність нормам ЄС. Виробництво відновлювальної енергії має здійснюватися без руйнування природних середовищ», – зазначає Андрій Ралєв, CEE Bankwatch Network.

WWF, Bankwatch та 36 інших громадських організацій звернулися до Європарламенту з проханням продовжити на два місяці період розгляду делегованого акту від Європейської Комісії. Цей акт вносить проєкт гідротехнічного комплексу Турну-Мегуреле-Нікополь до Списку транснаціональних проєктів відновлювальної енергії (CB RES), які можуть отримати фінансування з бюджету ЄС у рамках програми «З’єднуючи Європу».

Це дозволить Європарламенту належно оцінити впливи цього проєкту. Якщо цього не зробити, делегований акт буде офіційно ухвалено найближчими днями. Схвалення проєкту підірве зобов’язання ЄС щодо захисту біорізноманіття та кліматичної стійкості, створюючи небезпечний прецедент для майбутніх інфраструктурних проєктів.

«У ситуації, коли ми стикаємося з кризою біорізноманіття та зміною клімату, проєкти на кшталт цього – це крок назад. Ми повинні надавати пріоритет сталим енергетичним рішенням, які захищають як природу, так і людей», – підсумовує Ірен Люціус (Irene Lucius), регіональна директорка з природоохорони WWF Центральної та Східної Європи.

WWF та Bankwatch об’єднують зусилля, щоб протистояти руйнівному проєкту на Дунаї та виключити його зі списку пріоритетних інвестицій ЄС.

Довідково. CEE Bankwatch Network – це міжнародна мережа екологічних організацій, яка працює в регіоні Центральної та Східної Європи. Вона об’єднує 17 членів та кілька неурядових організацій, розташованих у різних країнах регіону. Мережа є однією з найбільших у своєму роді в Центральній та Східній Європі. Штаб-квартира Bankwatch розташована в Празі, Чехія.

читайте нас в Telegram
guest

0 коментарів
Старые
Новые Популярные
Межтекстовые Отзывы
Посмотреть все комментарии
0
Поділіться своєю думкою з цього приводу в коментарях під цією новиною!x