Від розкоші – до злиднів та недбальства: чим зустрічає єдиний офіційно дозволений курорт Бессарабії – Приморське
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Єдиний офіційно дозволений для відпочинку пляж у Бессарабії – село Приморське Вилківської громади Одеської області – на повну приймає туристів з різних куточків України. І хоча зелене світло на купання та перебування на узбережжі військові надали лише 11 липня, мало кого зупиняли заборона та мінна небезпека до цього. Насправді пляж активно зустрічає відпочивальників ще з кінця весни. Відтоді працює частина баз. Тепер же курорт перейшов на посилений режим роботи, але чи готовий він до цього, особливо в умовах блекауту? Аналізували стан узбережжя та єдиної “прогулянкової” вулиці журналісти “Бессарабії INFORM”.
Влада стверджує, що оголошенню про офіційне відкриття курорту передували ретельна перевірка пляжу, встановлення протимінних сіток на глибині, а також підготовка для укриттів на час повітряної тривоги. Укриття наразі є біля загального пляжу (район ринку), проте ось що пишуть про нього у соцмережах відпочивальники: “По центральному входу слева есть табличка на сооружении на палках даже с кусочками крыши в некоторых местах”. На жаль, переконатися особисто, чи відповідає воно вимогам, ми не встигли.
Старе та нове
Навіть попри офіційний дозвіл більшість об’єктів цього року все ж не відкрилися. Чимало баз за час пандемії, який перейшов у повномасштабне вторгнення, взагалі перестали працювати, поросли травою та, мабудь, вже ніколи не будуть зустрічати туристів. Серед них – і сучасні котеджі, зведені лише кілька років тому. Причому, цього року простоюють навіть ті, які працювали минулоріч.
Та у більшості йдеться про бази старого зразка, які з’явилися ще у радянські часи та мають неконкурентний вигляд вже лише своїм форматом. Це дерев’яні хатинки, які ми усі пам’ятаємо ще з дитинства, де зі зручностей – вентилятор, загальні душ та “ароматний” туалет десь на території. Проте кілька таких об’єктів все ж відкриті цього літа і мають своїх клієнтів. Ціни тут, не повірите, стартують від 100 гривень з людини. Від 150 є навіть номери з кондиціонером.
Інша справа – сучасні бази відпочинку з власним рестораном замість столових, басейном, комфортними зонами для відпочинку, дитячими комплексами та усілякими “інстаграмними” фішками. Такі об’єкти, які ризикнули відкритися, мають аншлаг: місця потрібно бронювати заздалегідь, а у відпочинку на один день тут, ймовірніше за все, відмовлять при першій же розмові. Заплатити за сучасність та розкіш потрібно чимало. Двомісний номер з категорії “повний фарш” на базі з басейном важко знайти менше ніж за 1000 гривень (але можливо), в той час, коли сума від 1200 до 3000 є загальною нормою.
Номер з умовами на базі без басейну можна знайти від 600 до 1000 гривень.
Зазначимо, значно виросли ціни з 1 липня – чи то розпал сезону, чи то підприємці вже достовірно знали, що курорту офіційно дозволять працювати, чи одразу і те, і інше. Загалом так відбувалося щороку – середина літа завжди була найдорожчою у сезоні, адже у цей час на Приморське йшов найбільший потік відпочивальників.
Повний блекаут на відпочинку
Об’єднує бази відпочинку усіх рівнів комфорту одне – критична проблема вимкнення світла. На жаль, відкриваючи курорт, де оздоровлюється населення з різних областей країни, влада не передбачила головне – електроенергію. Тож у чорні та частіше за все й сірі години графіку відпочивальники залишаються і без світла, і без нормального зв’язку – навіть стільникового, не говорячи вже про мобільний інтернет. Підготувалася до відключень, встановивши генератори, лише мізерна частка об’єктів – і саме ця “розкіш” сьогодні є козирною картою власників, яка дозволяє їм просити значно вищу ціну та все одно мати клієнтів. Та навіть за наявності генератора в темні години відпочивальників просять уникнути вмикання кондиціонерів та потужних електроприладів, тож по 3-6 годин не можна елементарно підігрівати собі їжу. Ситуація загалом настільки критична, що, аби зловити мобільний зв’язок під час тривалого відключення світла, доведеться їхати у найближчий населений пункт – некурортну частину села Приморське.
Чи не єдина розвага – саме море
Варто зазначити, наразі курорт знаходиться у складі Вилківської територіальної громади Ізмаїльського району, куди увійшов у 2017 році. З загальних вражень бачимо, що з того часу відчутних позитивних змін в межах курорту не відбулося.
Цікаво відмітити, що раніше найбільш жвавою була частина курорту, яка знаходиться ліворуч від автостанції – довгою вулицею в бік так званої у народі “вишки”, де окрема частина туристів збиралася на “дикий” відпочинок з палатками. Тепер вже значно активнішим стало життя праворуч, адже саме там за останні 5-10 років були побудовані бази відпочинку нового зразка та відкрилося кілька закладів. У другій частині, чимало об’єктів навпаки зжили своє… Та разом з цим праворуч досі веде грунтова дорога.
“Розважальна” частина Приморського, яка зосереджена вздовж (колись дуже давно) асфальтованої вулиці, наразі переживає чи не найгірші свої часи. Через війну багато що зникло з меню дозвілля. Знаходячись у колишньому “центрі розваг”, бачиш лише жахливий стан комунальної інфраструктури і проблиски приватної розкоші. Видно, що у курортну частину не вкладали кошти не те, що під час війни, а й багато років до її початку. Реалії: розбитий асфальт, захламлене та поросле травою узбіччя замість тротуарів, через що і люди, і автівки вимушені ділити дійсно вузеньку проїздну частину, повна відсутність загального виду через велике різноманіття об’єктів, які аж ніяк не дотримуються бодай якихось загальних правил благоустрою, багато покинутих баз та магазинів, занедбані клумби та газони, безконтрольна вулична торгівля, яка займає і без того вузьку вулицю…
У цілому з розваг у Приморському є, по суті, тільки море. Варіантів активно та корисно провести час, відвідавши розважальний заклад, дуже мало. Хіба що приватний парк атракціонів, який, беззаперечно, є однією з прикрас курорту, шашличні, кафе, в деяких з яких можна поспівати у караоке. Навіть дискотеки залишилися у минулому. Колись дуже популярний “5 елемент”, куди їхали заради знаменитих вечірок навіть з сусідніх міст, повністю закинутий. “Колизей” та “Катран” також не працюють. З порад відпочивальників стає відомо, що потанцювати ввечері можна в одному з вуличних кафе, але це мало схоже на дискотеку, адже там збираються любителі поволати у караоке.
Ціна за каруселі починається від 50 гривень (за машинки, які кружляють на місці), а за порцію адреналіну для дорослих доведеться заплатити від 120.
На ринку працює усього кілька контейнерів з необхідними аксесуарами для відпустки, купальниками, іграшками та сувенірами. Тут варто бути обачними і слідкувати за цінами. Одну й ту саму річ залежно від місця можна придбати з дуже великою різницею. Наприклад, коло для купання на видному місці вартуватиме близько 400 гривень, а трохи вглиб – таке ж за параметрами – вже менше ніж 200. Те ж саме стосується магазинів. За словами відпочивальників, в одному з магазинів (радянського зразка з відповідним обслуговуванням) порція морозива “Великий стакан” обійшлася у 67 гривень, тоді як в іншому, більш привабливому місці торгівлі, такий самий смаколик коштував 45 (хоча і при стандартній ціні цього морозова 35).
Необхідне беріть з собою!
Важливо! Їдучи у відпустку, варто потурбуватися про ліки, адже в разі чого єдина аптека тут не працює, тож доводиться відвідувати відносно сусіднє Вилкове або замовляти необхідне у людей, які прямують на відпочинок.
Банкомата ви на курорті не знайдете, а розрахуватися карткою вийде лише в кількох магазинах, тож з собою має бути готівка.
Також відпочивальники діляться досвідом високих цін на харчування поза базами відпочинку та алкогольні напої і радять везти це з собою.
І обов’язково: будете купувати спрей від комарів – беріть два, адже люди попереджають, що голодних кровопивць цього року дуже багато.
Пляж вже не той…
Усі плюси та мінуси, наведені вище, – ніщо у порівнянні з головною метою поїздки у Приморське, якою є дихання цілющим повітрям, засмагання на золотих пісках та купання у теплій морській воді. Звісно, прекрасно, що цього року ця розкіш стала безпечною. Відпочивальники можуть бути впевнені (щонайменше з гарантій влади), що у межах “дозволеного” пляжу поруч не пропливе ворожа міна, а нога не наступить на вибухонебезпечний предмет (хоча не так давно “БІ” повідомляла про небезпечну знахідку на узбережжі). Про корисні властивості відпочинку на узбережжі можна розмовляти довго, проте настає мить, коли приходить насичення, і починаєш бачити деталі. А вони розчаровують. Зі спостережень – брудний пісок з доволі крупним природнім сміттям під ногами, на яке не дуже приємно наступати босоніж. Інша річ – сміття, яке залишилося після відпочинку особливо “чистоплотних” відвідувачів. І хоч урни є, його можна побачити немало – за порядністю туристів ніхто не стежить. Уявіть, який би штраф отримала людина за викинуту шкірку кавуна на пляжі у якійсь з європейських країн? А прибирають його у Приморському підлітки – щонайменше такий вид літнього підзаробітку вдалося спостерігати нам.
Разом з цим значно зменшилася кількість точок пляжної торгівлі, де можна освіжитися прохолодним напоєм або купити морозиво. Та традиційні “гарячая кукуруза”, “пахлава” та “криветка”, які розносять узбережжям, нікуди не зникли. Що не скажеш про улюблені для багатьох водні горки – їх цьогоріч, на жаль, немає. Зате можна покататися на катамарані – ціна години 250 гривень.
Ще одна порада – перед виходом на пляж не забудьте сходити у туалет, адже на узбережжі місце для усамітнення знайти дуже важко.
Ваші враження від відвідування пляжу та побажання для місцевої влади та власників бізнесу на узбережжі можна залишити у коментарях під статтею.
Кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Кілія
Приморське Кілійського району гівно повне также цінник.Їдьте краще на Катранку, Рассейку там вода настояща морська а не їхня змішана із дунайськой прісной. Короче їхній відпочинок фуфло гроша не коштуе.
Ужас!
Пляж замивають шторма,а чистити узбережжя нема за що,бо навіть до війни хазяєва баз плутували і не хотіли оплачувати уборку,а тепер і подавно,бо за офіційне відкриття бази дуже дорогі тарифи на документи,от все й запущено
Приїхали покупались, і поїхали, мене все влаштовує