Етнічні румуни Бессарабії поступово повертаються до румунської мови
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Державний секретар Департаменту з питань румун звідусіль (ДРЗ) пан Георге-Флорін Кірчу відвідав з робочим візитом Одеську область у період 8-10 грудня. Зокрема й місто Ізмаїл, повідомляє «Бессарабія INFORM».
Супроводжували його т.в.о. Генерального консула Румунії в Одесі пан Тіберіу Шарпє, дипломат МЗС Румунії пан Клаудіу Тетару, керівник Управління Проєктів для діаспори та історичних громад пан Раду Косма, співробітниця Генерального консульства Румунії в Одесі пані Світлана Шандру.
Під час першої частини візиту Держсекретар разом із супроводжуючою його делегацією провів низку зустрічей з представниками місцевих органів влади. Посадовець зустрівся з мером Ізмаїлу Андрієм Абрамченком та головою Ізмаїльської райдержадміністрації Родіоном Абашевим, аби продовжити діалог про підтримку, яка може бути надана румунському етнічному населенню в регіоні.
Під час другої частини робочого візиту пан Кірчу та представники профільного Департаменту провели зустріч з дидактичними кадрами шкіл Бессарабії, які викладають румунською мовою, представниками румунських асоціацій та румунської спільноти півдня Одеської області.
Під час зустрічі, яка відбулася в Румунському інформаційному центрі при Ізмаїльському державному гуманітарному університеті, Держсекретар зазначив наступне:
«Румунський інформаційний центр в Ізмаїлі, який я відвідав, має на меті сприяти вільному доступу до проєктів і навчальних програм румунською мовою. Я зустрівся з понад 100 викладачами з Одеської області, щоб визначити пріоритети на наступний рік. Водночас я вітаю рішення Верховної Ради України відновити справедливість і говорити лише про румунську мову, коли йдеться про наших етнічних румун у сусідній країні (Україні – ред.). Уряд Румунії доклав багато дипломатичних і переговорних зусиль і тепер ми можемо розробити програми для всіх громадян, які відчувають себе румунами».
Нагадаємо, восени цього року уряд України відмовився від терміну «молдовська мова» (який є штучним і нав’язаним радянською владою), затвердивши це рішення на держаному рівні. Ніде у світі її не існує – навіть у Молдові (державною мовою у Молдові, згідно Конституції, є румунська). Термін “молдовська мова” виникла в часи СРСР, була кириличним варіантом румунської мови, представляє собою діалект. Представники інтелігенції Бессарабії багато років намагались «достукатись» до української влади, аби «легалізувати» історичну істину і анулювати термін «молдовська мова», і повернути, нарешті, румунську на ці терени.
І от тільки тепер це вдалось. Школи півдня Одещини, де проживають етнічні румуни, поступово переходять з неіснуючої «молдовської» на румунську. Цей довготривалий та непростий процес активно підтримують як Уряд України, так і Румунії.
Пан держсекретар під час візиту до Ізмаїлу зазначив два основні напрямки підтримки етнічних румун України:
- школи та навчальні заклади з викладанням румунською мовою;
- румунські церкви, аби вони могли здійснювати свою пасторську діяльність в найкращих можливих умовах.
Слід зазначити, що у 2023 році Румунія підтримала етнічні спільноти України через Департамент румун звідусіль на суму близько10 мільйонів євро. І цей процес буде продовжено й у 2024-му.
Директори бессарабських шкіл, які найактивніше підтримували та лобіювали процес переходу учбових закладів з неіснуючої «молдовської» на румунську мову отримали у подарунок від ДРЗ ноутбуки для учнів, які найбільше на це заслуговують або потребують. А наступного літа для дітей та вчителів планується відпочинок у Румунії з метою кращого ознайомлення з її історією, мовою та культурою.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл
traiasca ROMANIA !!!
Треба, щоб вони знали рідну та українську – державну.
Як раз таки ці меншини треба підтримувати
Головне, що не до російської
А українську вивчать?
Хороша новина
Только без сепаратизма, пожалуйста
Все правильно