Ринок нерухомості в Аккермані під час війни: сучасний стан, тенденції та ціни
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну важко було передбачити, як ситуація в країні вплине на ринок нерухомості. Зокрема деякі аналітики прогнозували, що через велику кількість громадян, які виїхали за кордон, ціни на житло, особливо у невеликих містах, знизяться. Проте цінова політика переважно залишилась на тому ж рівні, а у деяких випадках навіть зросла. «Бессарабія INFORM» продовжує аналізувати стан ринку нерухомості в Бессарабії. Нещодавно ми писали, яка ситуація у столиці Придунав’я – Ізмаїлі. Продовжуємо цикл ще одним районним центром півдня Одещини ─ Білгород-Дністровським.
Як зазначають спеціалісти з нерухомості, після перших «прильотів» на Білгород-Дністровщину на початку війни ціни на житло на деякий досить короткий період дещо «впали». Та дуже швидко вони знову повернулися до попередніх і навіть дещо зросли. Попри те, що багато мешканців виїхали за кордон, продавати своє житло у рідному місті люди не поспішають, а тому кількість пропозицій щодо продажу житла порівняно з довоєнними роками значно не змінилась.
За спостереженнями спеціалістів, попит на квартири та будинки складає приблизно 50% на 50%. Хтось мріє саме про власну квартиру, інші мають бажання придбати приватний дім.
Звичайно, ціни в Аккермані залежать від району міста. Також на них впливають стан житла, безпосередньо будинку, в якому воно розташоване, наявності побутових умов.
Так, у центральних районах однокімнатну квартиру без ремонту можна придбати від 14 000 доларів, проте з якісним дорогим ремонтом продавець може запропонувати ціну від 40 000 доларів. Двокімнатні квартири тут коштують у середньому близько 20 000-26 000 доларів. Але у старих одноповерхових будинках переважно з пічним опаленням у загальному дворі можна знайти не надто комфортабельну квартиру вартістю близько 8 000 доларів.
Ціна на трикімнатні квартири у центрі міста наразі стартує від 26 000 доларів без ремонту та до 75 000 доларів в елітних будинках з ремонтом.
У розмові з «БІ» фахівець з нерухомості, рієлтор Вадим Якуб зазначив, що центральна частина міста залишається однією з пріоритетних для купівлі житла. Також значний попит і на квартири в районі вулиць Франка, Провадійської.
В районі зазначених вулиць ціни на двокімнатні квартири стартують від 17 000 доларів. З якісним ремонтом вартість може складати 21 000 – 23 000 доларів. Трикімнатні квартири тут можна придбати у середньому за 25 000 доларів, а з євроремонтом ─ за 30 000 доларів.
«Переважна більшість людей зупиняють свій вибір на одно- та двокімнатних квартирах. Так було завжди, і поки що ця тенденція не змінилась», ─ говорить рієлтор.
Під час вивчення попиту з боку потенційних покупців «БІ» поспілкувалась і з місцевими мешканцями та жителями інших населених пунктів і районів.
«Обираючи між квартирою та будинком, я б обрала перший варіант, ─ розповідає аккерманка Яна. ─ Особисто мені подобається район Франко. Тут поблизу є школа, хороша транспортна інфраструктура. Тим паче, район знаходиться не далеко від центру, але разом з тим він тихий та затишний».
Також доволі популярним залишається й район Перемоги. Тут однокімнатні квартири можуть коштувати від 10 500 доларів, а двокімнатні в середньому 25 000 доларів. Більше пропозицій на ринку нерухомості в цьому районі надходить від власників трикімнатних квартир, ціна на які коливається від 19 500 доларів на останньому поверсі – до 42000 доларів на середніх поверхах з ремонтом. Проте покупців на такі квартири значно менше, аніж на одно- та двокімнатні.
«Для мене більш зручно було б жити у квартирі. Можливо, у центральному районі або Перемоги. Це ─ наче окреме містечко. Поруч мініринок, супермаркети, розвинена інфраструктура, є спортивні клуби. Крім того, район Перемоги газифікований, а це дуже важливо у наш час. Якщо говорити про можливість людей купувати зараз квартири в нашому місті, то вважаю, що так. Якщо поставити таку мету, то її можна досягти. І пропозицій багато, проте, чесно кажучи, вони не дуже цікаві», ─ ділиться місцева мешканка Наталя.
Багато пропозицій щодо продажу квартир наявні у районі вулиць Сонячна, Південна, Пірогова. Найменша ціна за однокімнатну квартиру тут становить 9 000-10 000 доларів, за двокімнатну від 15000 доларів у стані від будівельників. Трикімнатні можна придбати за 26 000-36 000 доларів.
В районі вулиці Портової вартість квартир стартує від 12 500 доларів. Через невелику площу ціна на одно- та двокімнатні квартири майже не відрізняється. У цьому районі можна купити двокімнатну квартиру без ремонту за 14 500 доларів.
«Якби я вирішив переїхати до Аккерману, то, безперечно, обрав би для себе квартиру десь на Портовій. Це дуже привабливий район, тут поруч все. Недалеко супермаркети, міський ринок, залізничний вокзал. Пріоритетним варіантом для мене було б проживання в квартирі, адже все життя живу у багатоповерхівці і звик до цього», ─ розповідає житель сусіднього району Андрій.
У мікрорайоні «Тіра» вартість квартир сягає від 16 500 доларів без ремонту та від 22000 ─ з ремонтом.
Як зазначив спеціаліст з нерухомості Вадим Якуб, найменш привабливим для придбання житла залишається район «Радгосп». Від 10 000 доларів можна придбати квартиру в цьому мікрорайоні у старих одно- або двоповерхових будинках. У багатоповерхівках в цьому районі ціна залежить від комунальних умов. Деякі з будинків не мають центрального опалення, а тому опалюються електрикою.
«Зараз, коли люди обирають для себе квартири, вони зважають на наявність центрального опалення. Всі пам’ятають попередню зиму і розуміють, що занадто покладатися на електроопалення не варто», ─ наголошує фахівець.
Дійсно, до повномасштабного вторгнення це ніяк не впливало на ціни, проте зараз не всі мають бажання купувати квартиру в будинках без опалення через можливі перебої з електропостачанням взимку.
Перевагою деяких багатоповерхівок у цьому районі є наявність газопостачання. Якщо вони мають дозвіл на облаштування власних газових котлів у квартирах, то проблема не стоїть настільки гостро. Проте вартість проведення такого виду опалення є майже непідйомною для більшості мешканців, а тому відсоток квартир, які опалюються газопостачанням, тут невеликий.
В оголошеннях про продаж квартир можна знайти і пропозиції придбати житло в рамках програми «Є-оселя». Це нова програма кредитування, банками-учасниками якої є Ощадбанк, ПриватБанк, Глобус Банк, Укргазбанк, Sky Bank. За цією програмою мінімальний початковий внесок становить 20%.
Стосовно будинків, їх вартість також коливається залежно від району, стану, року будівництва та умов. Невеликі будинки на 2-3 кімнати у центрі 80-90-х років будівництва вартують близько 25 000-26 000. Більші за розміром у гарному стані на 4-6 кімнат можна придбати від 30 000-35 000 доларів.
«Якщо стоїть вибір між квартирою та будинком, я б однозначно обрала будинок десь у центральній частині міста. Квартира ─ наче коробка, яка обмежує твою свободу. А в домі навпаки: можна виходити на подвір’я, займатися різними справами. Там ніколи не буває сумно», ─ розповідає про своє бачення Галина, мешканка сусідньої громади.
З нею погоджується і її тезка Галина, але зауважує, що для життя обрала б район вулиці Портової.
«Мрію про власний будинок саме в тому районі. Все життя прожила у приватному секторі, але наразі живемо з чоловіком у квартирі. Район Портової подобається дуже ─ близькість продуктових магазинів, супермаркетів, у пішій доступності ринок, медичні заклади, школа, дитячий садок. Все поряд. Але для середньостатистичної родини бюджетників придбати собі таке житло досить складно».
Про переваги купівлі будинку розповіла і багатодітна мати Оксана.
«Маючи трьох дітей, звичайно, перевагою є саме будинок. Діти можуть розважатися на свіжому повітрі. Також можна тримати невеличке господарство. Але для нашої родини я б обрала район «Тіра», десь біля четвертої школи. Це доволі тихий, сімейний район, але разом з тим не занадто далеко від центру», ─ зазначила вона.
Більшість аккерманців бідкається, що власний дім їм просто не по кишені. Особливо це стосується більш елітного житла. Так, будинки-новобудови вартують близько 65 000 доларів, таунхауси ─ 80 000. Є й більш вартісні будинки, зокрема на сайті оголошень є пропозиція щодо продажу двоповерхової садиби у центрі міста за 115 000 доларів.
У передмісті в кооперативах можна придбати будинок від 12 000 доларів. За ціну у 12 000-20 000 доларів ─ частину будинку. Якщо зручностей у самому приміщенні немає, такий дім коштуватиме дешевше.
«Загалом, навіть в умовах воєнного стану, ціни на житло зростають. Наразі, порівняно з періодом до вторгнення, вартість житла у Білгороді-Дністровському піднялась на 10%-15%», ─ підсумував експерт з нерухомості В.Якуб.
Фахівець зазначив, що на це можуть впливати різні фактори.
Не останнім є непрогнозованість війни, яка вже другий рік поспіль триває в Україні. За спостереженнями, наразі люди переважно готові купляти нерухомість у відносно безпечних районах, яким на даний час є і Аккерман, а тому і ціни залежать від цього фактору. Також багато аналітиків говорять про коливання курсу долара, зростання вартості будівельних матеріалів, міграційні процеси, що, як наслідок, і призводять до збільшення вартості житла. Тож очікувати на здешевлення нерухомості на даний час просто не варто.
Як підсумок, можна сказати, що Білгород-Дністровський завжди знайде, що запропонувати, аби всі, хто обрав це містечко для проживання, насолоджувалися його красою та комфортом.
Якщо порівнювати ціни Аккерману з Ізмаїлом, першим у нашому аналізі цін на нерухомість у Бессарабії, різницю видно очевидно. Столиця Придунав’я наочно підтверджує статус одного з найдорожчих міст України. А яке місто з цих двох обрали б ви, якби мали мету переїхати у новий районний центр?
Освіта – ОНУ ім. Мечникова, філологічний факультет. Досвід роботи у журналістиці – 2 роки. В команді «Бессарабії INFORM” з 2023 року.
Інфраструктура наша, а ціни – київські
Бо в нас тепло
Нічогенька вартість
Отопление только газовое, никакого электрического или центрального
Газ не всюди є
75 тисяч за ремонт середини 90-х, зовсім подуріли
Ціни – космос
Ніколи б не могла подумати, що в Аккермані будуть такі ціни на житло. За такі кошти можна купити квартиру в Одесі. Звісно там ціна також залежить від району та стану квартири, але принаймі кількість пропозицій набагато більша.