Перед смертю дружини пообіцяв їй не ховати свій талант на даху будинку: в Ізмаїлі працює персональна виставка «РЕТРОСПЕКТ» Михайла Пейкова
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
У світі мистецтва і творчості кожен твір має свою історію та власний сенс. Так нещодавно в Ізмаїлі відбулася виставка “Буджакська палітра”, на якій були представлені твори місцевих художників з нагоди Всеукраїнського Дня художника. Окрім цього, наразі активно виставляються твори видатного одеського митця Олега Недошитка. Але особливо відзначилася п’ята персональна виставка картин місцевого мешканця Михайла Пейкова, яку урочисто відкрили в День його народження, 11 жовтня, в Ізмаїльській картинній галереї. На презентації також побували і журналісти “Бессарабії INFORM”.
Тут жителі міста можуть побачити 133 незабутні картини, які не лише вражають різноманітністю стилів та жанрів картин, але й носять глибокий емоційний підтекст, адже присвячені пам’яті його коханої дружини, яка пішла з життя понад сім років тому.
“Це була яскрава жінка, якій можна було довірити все. Я сьогодні їй присвячую цю виставку. Коли вона помирала, вона мене спитала: “Чому ти тримаєш свою творчість на даху? Покажи її людям! Хай вони подивляться, хай вони побачать, особливо книжкову графіку. Обіцяєш?”. Після цього минуло вже багато років, більше семи років як її немає, і я задумався, чи не пора виконати свою обіцянку”, – розповідає Михайло Пейков.
Під час вступного слова до відкриття виставки ми довідалися про життя творця. Михайло Петрович народився в 1941 році в селі Жовтневе, яке знаходиться у Болградському районі Одеської області. З дитинства він виявляв інтерес до малювання, і згодом це перетворилося на професію. Пристрасть до мистецтва та живопису він плекав від вчителя та художника Ангеліни Миколаївни Гребенюк, яка не лише передала йому основи образотворчого мистецтва, а й навчила відчувати та сприймати навколишній світ через мистецтво.
Усвідомивши, що його покликання – мистецтво, Михайло Петрович слідував цьому покликанню, без вагань, покладаючись на своє серце і художнє натхнення. 1978 року він отримав освіту на факультеті книжкової графіки, де розвинув свою майстерність та технічні навички, закінчивши Український поліграфічний інститут імені І. Федорова у Львові.
З 1975 року Михайло Петрович брав активну участь у різних художніх виставках. Він представляв свої твори на міських, обласних, всеукраїнських та міжнародних виставках (включаючи Румунію, Чехословаччину та Болгарію), особливо в період з 1989 по 1992 роки. 1997 рік відзначився можливістю стати постійним учасником виставок художників болгар України, представляючи свої твори в різних містах України: Ізмаїлі, Одесі та Києві. Це допомогло йому розширити аудиторію та отримати визнання у мистецтвознавчих колах.
Участь у персональних та групових виставках допомогла йому вдосконалити майстерність та навички. Художні твори Михайла мають різноманітні теми, включаючи портрети історичних особистостей, друзів і рідних, а також пейзажі Придунав’я. Він об’єднує у своїх роботах елементи національної школи живопису із класичним реалізмом. Художник використовує техніки реалістичного живопису, але завжди надає своїм роботам унікального стилю, заснованого на повазі до художніх традицій та високої майстерності, а також на його емоційній сприйнятливості та прагненні до гармонії.
Внаслідок своєї довгої та працьовитої кар’єри Михайло Петрович Пейков став шановним художником, зробив внесок в українське мистецтво та отримав визнання як національне, так і за кордоном. Його творчість відображає пристрасть до мистецтва та прагнення до гармонії, а також повагу до художніх традицій.
Михайло Пейков відомий своєю унікальною здатністю втілювати ідеї на полотні різними техніками та засобами. На виставці у приємному сусідстві представлені картини різного жанру: від портретів та пейзажів до абстрактних та сюрреалістичних композицій, які створені у різному форматі, такі як книжкова графіка, станкова акварель, ксилографія, барельєф, літографія. Все це свідчить про широкий спектр творчих здібностей самого митця.
Особливу увагу привертають автопортрет та душевні портрети його рідних, які вражають щирістю та внутрішньою глибиною (“Автопортрет”, “Онука Марія”, “Вознесіння”). Відзначаються також портрети з відомими світовими постатями, серед яких Фридерик Шопен, Вольфганг Моцарт, Ромен Роллан, Леся Українка, Антуан де Сент-Екзюпері, Оноре де Бальзак, Гюстав Флобер і багато інших.
Представлені твори на історичну тематику охоплюють різноманітні події світової історії та переносять нас у різні епохи. Кожна робота сповнена духом свого часу, наділена унікальною атмосферою та вражаючою емоційною силою. Митець вдало передає важливі історичні моменти в творчий спосіб (“Від переслідування жандармів”, “Почались арешти” за мотивами подій татарбунарського повстання; “До імператора Китаю”; “Мрія про подорож”; “У Хана Кубилая”; “Фукусіма. Трагедія 21 століття” і багато інших).
Не залишився осторонь Майстер і від подій сьогодення. Всю гордість, незламну силу та любов до рідної країни виразив на полотні у символічних творах «Світ України», «Мрія про крила».
“Так уже трапилося, що ми живемо в такий час, що поруч зі мною нема моїх синів. Вони там, де повинні бути чоловіки у важкий для країни час. Якщо ми спілкуємося, то це не більше одної хвилини по п’ятницям, більше не можна,” – зізнається художник.
На виставці також можна побачити твори, які віддані творчому світу художників та різним видам мистецтва, такі як “Атрибути творчості”, “Атрибути художника”, “На етюдах”, “Весняний пленер біля старого причалу”, “Лісова мелодія”, “Театральна роль”, “Перший урок” та інші. Митець володіє безмежною фантазією, і його барельєфи із дерева вражають. Як сам художник зазначає, приємний аромат деревини завжди був його невичерпним джерелом натхнення. На виставці також присутні такі роботи в цій техніці, як “Т.Г. Шевченко”, “Людина та Всесвіт”, “Катерина”, “Шота Руставелі”, “Мені тринадцятий минало”, “І на оновленій землі…” та інші.
Кожна картина на виставці вражає своєю унікальністю та емоційною насиченістю. Олівці, пензлі, перо і багато інших матеріалів допомогли найкращим чином виразити почуття та емоції Майстра. Під час відвідування виставки гості мали змогу не лише полюбуватися картинами, але і зануритися в атмосферу творчого процесу, адже Михайло поділився з відвідувачами своєю мистецькою філософією та історіями, які надихнули його на створення цих робіт.
“Це справжній фурор, – ділиться враженнями Михайло, – в мене було багато виставок, багато зустрічей, але такого домашнього ще не було. Я відчуваю для себе якийсь новий рівень, що я трішки вище, чим був два-три роки тому. Це мені сказали не тільки в Україні, а й за кордоном. Для мене мої роботи – це мої діти.”
Відвідувачі виставки були зачаровані виразністю та глибиною картин художника. Багато з них поділилися своїми враженнями та емоціями, які вони відчули, дивлячись на творіння художника. Було видно, що ця виставка стала не просто подією, а спільним досвідом розуміння та співпереживання.
“Велика шана за Ваших хлопців, Ви їх так гарно виховали, що вони зараз на полі бою, дай Бог їм здоров’я і життя на довгі роки! Ця виставка ніби музей про історію людини, її вподобання, вчинки та наслідки цих вчинків. Розповідь будується на маленьких дрібницях, з яких складається наше життя — вона й про те, де наша буденність межує з помилками та насиллям”, – поділилася думкою містянка.
Привітати талановитого художника прийшли родичі, зокрема онучки, друзі, ректор ІДГУ Ярослав Кічук, представники Обласного центру національних культур Георгій Чилик та болгарського товариства імені Святої Софії Микола Іванов, побратими з художнього гуртка Сергій Недопака, Сергій Сухінін, Ірина Філіпова, Галина Сапунжи та просто люди, захоплені різноманітними обдарованостями Майстра.
Музичний подарунок митцеві зробили Сергій Нейчев – фіналіст програми “Голос країни 11. Перезавантаження”, а також інші солісти Обласного центру національних культур Феодора Куртєва та Філіп Дьяченко.
Мистецтво Михайла Пейкова на виставці є втіленням внутрішнього світу та спогадів, і воно надихає інших на глибоке: роздуми та рефлексію. Відвідувачі мають можливість зануритися у світ художника, де кожен штрих, кожен колір та форма розповідають історію кохання та відданості, зберігають та виражають наші почуття та спогади.
“Талановитий художник Михайло Петрович Пейков перебуває на висоті творчих сил. Накопичивши достатній досвід у різних техніках і жанрах, завдяки своїй працьовитості, вишуканому смаку та майстерності, він продовжує радувати нас новими художніми творами, що народжуються від щирого серця та неповторної фантазії”, – розповіла директор ОЦЕВ Ірина Федорова.
Зауважимо, що завітати на виставку можна упродовж двох тижнів, до 25 жовтня включно.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл