Випадок ботулізму на Одещині – чоловік отруївся, з’ївши м’ясну консерву та копчене домашнє сало
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
На Одещині у жителя Подільського району виявили ботулізм. Перед цим 40-річний чоловік вживав з друзями м’ясну консерву та копчене домашнє сало.
Про це повідомили в Одеському обласному центрі контролю та профілактики хвороб МОЗ.
Через три дні після вживання зазначених продуктів у чоловіка з’явились перші ознаки отруєння – блювота, головокружіння, головний біль, тремор рук. У зв’язку з погіршенням стану та підозрою на ботулізм 22 травня увечорі постраждалий каретою швидкої допомоги був доставлений до КНП «Одеська міська інфекційна лікарня», де проходив відповідне лікування.
Всього у 2023 році на Одещині було зареєстровано два випадки ботулізму, одни з них – у місті Одеса.
У Центрі контролю та профілактики хвороб зауважили, що зазвичай, причиною виникнення харчових отруєнь в області було вживання продуктів домашнього виготування, вироблених у сім’ях самих постраждалих або їх знайомих, придбаних на стихійних ринках. Однак у цьому році вже з’явилось і нове джерело підозрілих на ботулізм продуктів – мережа Інтернет. Так, у січні цього року житель Одеси придбав на сайті в’яленого ляща (виробник невідомий), і не зважаючи на те, що отримана покупка йому не дуже сподобалась, – з’їв його та попав до лікарні.
Довідково:
Ботулізм – це харчове отруєння, зумовлена споживанням продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини. Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування – м’яса, риби, рідше – овочів. Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в’яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м’яса (ковбаси, шинки тощо).
Симптоми:
- порушення близького зору: Ви не можете читати текст, але добре бачите предмети,
- сильно виражена сухість у роті,
- важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає),
- підвищена стомлюваність, м’язова слабкість,
- запаморочення,
- короткочасні ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а потім – стадія парезу кишечнику (здуття живота, закреп),
- ураження м’язів шиї та кінцівок.
Щоб вберегтися від ботулізму уникайте споживання:
- в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби,
- м’ясних та грибних консерв,
- консервів домашнього виробництва,
- якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином,
- якщо сумніваєтесь у якості продуктів.
При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря. Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби. Успіх лікування залежить від ранньої діагностики, правильного лікування, у більшості випадків – введення ботулінічного антитоксину.
Позаштатний кореспондент Бессарабії ІНФОРМ у місті Ізмаїл