Тут “народжуються” енергетики – про унікальний навчальний заклад Ізмаїлу, який виховує “воїнів світла”
Ви можете обрати мову сайту: Українська | Русский (автоперевод)
Пам’ятаєте, як ми “молились” минулої найважчої в історії України зими на наших енергетиків? Вони для нас стали справжніми “воїнами світла”, що втримали енергосистему держави після ворожих атак на нашу інфраструктуру. “Бессарабія INFORM” розкаже, де в Ізмаїлі готують таких потрібних для країни фахових спеціалістів, і як унікальний навчальний заклад на півдні Бессарабії допомагає у здобутті Перемоги нашим воїнам на передовій.
Фахівців з електроенергетики, електротехніки та електромеханіки готує Ізмаїльський агротехнічний фаховий коледж, більш відомий в місті під простою старою назвою “сільгосптехнікум”. Коледж має потужну матеріально-технічну базу і являється справжньою “кузнею кадрів” у галузі енергетики на півдні України. Майбутніх спеціалістів буквально зі “шкільних парт” бронюють установи та підприємства, де завжди потрібні (а зараз – тим паче!) такі цінні кадри.
У навчального закладу нещодавно з’явився новий керівник – Карагяур Христина Володимирівна.
Вона поки що являється тимчасово виконуючою обов’язків директора. За чотири місяці “шефства” вона встигла вже багато чого зробити.
Найголовніше з усього – повернути студентів за парти. Здобувачам освіти Ізмаїльського АТФК, як і всім іншим учням і студентам навчальних закладів України, при пандемії і після початку повномасштабного російського вторгнення доводилось навчатись дистанційно. Але таких фахових спеціалістів як енергетики та агроінженери, яким потрібні саме практичні навички, і від яких в майбутньому залежить життя і безпека людей, дуже складно підготувати онлайн. Тому адміністрація закладу на чолі з новим керівником після нового року прийняла відповідальне рішення поступово “виводити” дітей з набридлої всім “дистанційки” та повернути їх до аудиторій і лабораторій, забезпечивши цим надання якісних освітніх послуг.
Організувати це вдалось шляхом належної підготовки наявних укриттів.
У коледжі наразі доступні три спеціальності: “Агроінженерія”, “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка”, “Облік та оподаткування”.
На сьогодні тут навчаються майже 500 студентів на стаціонарному відділенні і близько 180 – на заочному. Форма навчання – бюджет/контракт. Серед майбутніх енергетиків цікаво було побачити дівчат, які не гірше за хлопців розбираються у складних мікросхемах і безстрашно вміють залазити на стовпи ліній електропередач.
Здобувачі освіти, окрім основної спеціальності, мають змогу у процесі навчання за бажанням отримати також водійське посвідчення категорії В та С1, що є дуже цінним і корисним у наш час.
Коледж також працює над оформленням ліцензії для видачі посвідчень токарів, слюсарів та зварювальників.
Держава готова платити за навчання своїх майбутніх енергетиків
“Цього року ми вперше будемо приймати усіх охочих, які зацікавились нашими спеціальностями, за ваучерами на навчання. У цьому році МОН запропонувало нам таку нову форму для осіб, які перебувають на обліку у Центрі зайнятості. Є декілька категорій, які приймаються за такими ваучерами, а саме: особи старші 45 років, які мають не менше 15 років трудового стажу до досягнення пенсійного віку; особи, звільнені з військової служби, з органів внутрішніх справ за наявності вислуги не менше 10 років; особи, звільнені з військової служби після участі в АТО і ООС; внутрішньо переміщені особи працездатного віку за відсутності підходящої роботи; колишні полонені, особи з інвалідністю та інші. Такі ваучери – це своєрідне “державне замовлення”, допомога у майбутньому працевлаштуванні, направлена на подолання безробіття, реінтеграцію або перекваліфікацію дорослого населення з вищезазначених вразливих категорій. Сума ваучеру не перевищує 26 840 грн. Оплата здійснюється за рахунок коштів Фонду соціального страхування. Обрати можна одну з 73 запропонованих державою професій, серед яких є і “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка”, яку можна отримати в нашому навчальному закладі”, – поділилась з “БІ” цікавим нововведенням Христина Володимирівна.
Суми ваучеру якраз вистачить на оплату річного контракту в Ізмаїльському агротехнічному фаховому коледжі, який складає приблизно 23-24,5 тис. грн.
Є у коледжі і бюджетні місця для молодих вступників. Наступного навчального року, наприклад, для спеціальності “Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка” їх заплановано 26.
“Саме стільки місць державного замовлення ми попросили у профільного Міністерства. Дуже сподіваємось, що держава нас підтримає у цьому, оскільки багато місцевих батьків через війну і постійну небезпеку не хочуть відпускати своїх дітей далеко від дому на навчання, надаючи перевагу саме ізмаїльським навчальним закладам. Ми приймаємо учнів після 9-10 класів. А це, по суті, – ще зовсім діти”, – зазначила керівниця Ізмаїльського АТФК.
Умови вступу
Аби стати студентом Ізмаїльського АТФК потрібно пройти усну співбесіду за двома предметами – математика та українська мова, а також підготувати мотиваційний лист. Такі вимоги діють для охочих потрапити на бюджетне місце. “Контрактники” подають лише мотиваційний лист.
Приймання документів триватиме з 30 червня до 13 липня. Співбесіди випускників 9-10 класів розпочнуться 14 липня і триватимуть до 22 липня. Для випускників, які вступатимуть на базі 11 класів, співбесіди проводитимуться з 1 по 9 серпня. Для дорослих, які вступатимуть за ваучерами, співбесіди також пройдуть у серпні.
Навчання у коледжі для майбутніх енергетиків триває 3 роки та 10 місяців – для студентів, які прийшли після 9-10 класів; 2 роки 10 місяців – для тих, хто прийшов після 11 класу або протефтехцентрів.
По завершенню коледжу випускники отримують диплом молодшого спеціаліста міжнародного зразка та Атестат про середню загальну освіту.
Тут народжуються енергетики
Ізмаїльський АТФК – це престижний навчальний комплекс з 65-річною історією, славними освітніми традиціями, потужною матеріально-технічною базою та достатньо розвинутою соціальною інфраструктурою для студентів і викладачів. Колишні випускники ізмаїльського “технікуму” – сьогодні висококваліфіковані спеціалісти, які успішно себе реалізували не тільки в місті, а й за його межами. Звісно, актуальна навчальна база коледжу, як і багатьох інших навчальних закладів України, потребує оновлення. Але зараз, на жаль, основна увага держави націлена на забезпечення потреб армії, а навчальним закладам залишається терпляче чекати кращих часів і, як би не було важко, працювати задля наближення перемоги і майбутнього дітей.
Як розповіли “БІ” педагоги АТФК, багато випускників коледжу, які обрали для себе спеціальність “енергетик”, продовжують потім навчання у вищих навчальних закладах ІІІ-ІV рівня акредитації. Рівень знань, отриманих тут, дозволяє їм із легкістю вступити, наприклад, до будь-якого політеху чи іншого подібного профільного вишу.
Лариса Холостенко вже 20 років викладає “Теоретичні основи електротехніки” в місцевому “технікумі”. Не без гордості заявляє – базис, закладений в ізмаїльській “альма-матер”, допомагає її вихованцям успішно здобути вищу освіту і знайти у майбутньому престижну роботу.
Її колишня студентка – Анастасія Корепанова – пішла по стопах свого педагога. Зараз вона викладає у коледжі “Загальну електротехніку з основами автоматики” та “Основи автоматики та електропостачання сільського господарства”.
Дуже важливим є те, що на території ізмаїльського коледжу студенти-енергетики мають можливість відточувати саме практичні навички. Тут є різноманітні навчально-виробничі майстерні й тренувальні полігони з електроспорудами.
Теоретичні та практичні знання про роботу складних електромеханізмів майбутні енергетики отримують також під час занять у лабораторіях. Уроки фізики тут далеко не те саме, що у школі.
Студенти старших курсів проходять виробничу практику на підприємствах, зокрема у ДТЕК, з яким співпрацює коледж.
“На наших фахівців-енергетиків зараз великий попит. До нас постійно звертаються роботодавці з пропозиціями про працевлаштування наших студентів. Вони навіть готові брати їх на роботу буквально зі “шкільних парт”, вчити їх у подальшому індивідуально під потреби підприємства і сплачувати за їх навчання. Кадровий фонд подібних спеціалістів скрізь застарів – в основному це категорія 60+. Молодші або виїхали з країни, або пішли на фронт. Тому молоді фахівці у цій галузі на сьогодні дуже затребувані”, – розповідає Христина Карагяур.
Студентам, які працевлаштувалися у період навчання, коледж надає можливість продовжувати вчитися за індивідуальним планом або за дуальною формою.
Допомога армії
Наші “світлячки” трудяться не тільки на освітньому, а й на волонтерському фронті. Студенти і колектив коледжу у стінах закладу виготовляють для наших воїнів окопні свічки, які особливо були потрібні у холодний сезон. Найціннішою винагородою для коледжу є прапор з підписами бійців, який вони з вдячністю передали до Ізмаїлу. Прапор зберігатиметься у музейних фондах навчального закладу.
Освіта – Молдавський державний університет, факультет – «Журналістика та комунікаційні науки». Досвід роботи у журналістиці – 16 років. В команді «Бессарабії INFORM” з 2015 року.